Dagens DM i schweiss spor blev en noget udfordrende konkurrence. Det smukke område i Klosterheden ved Struer lagde skov til mesterskabet, og der var of den grad liv i skoven.
Massevis af kronvildt havde i nattens og morgenens løb lagt vejen forbi de udlagte spor, og det forvirrede i den grad mange af hundene.
Alex Nygaard og hans kleiner münsterländer Rimmehuses Siff tog sejren og var kun en ud af tre, der gik gennem sporet uden tab.
– Det er fjerde gang, jeg prøver med hende her, så jeg er virkelig glad for at have vundet, lyder det fra Alex Nygaard.
Det er første gang en stående jagthund tager DM i schweiss spor, hvilket naturligvis også gjorde glæden hos Alex Nygaard endnu større.
– Det er da kæmpe stort, og jeg er også sikket på, de bliver glade for at høre det i Münsterländerklubben, lyder det fra den glade vinder.
Nummer to blev Sophia Van Binsbergen, mens Anette Ilsøe tog tredjepladsen.
Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.
Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.
Schweissregistret er et register over ekvipager (hund og ejer), der er specialiserede i at opspore og humant aflive påkørte og anskudte klovdyr, dvs. hovedsageligt rådyr
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse