Bjarke Kirkegaard Nielsen
Mange har fulgt med i eftersøgningen af den sorte labrador Loui, der 26. november forsvandt fra hjemmet på Viborgvej i Højslev ved Skive.
Flere gange har folk meldt ind, at de har set en hund, der kunne være Loui i området, og man mener også at have set den på et vildtkamera. Men ingen af disse tips har ført til, at Loui er kommet hjem.
Vi har i dag været i kontakt med ejeren Maria Støttrup Nielsen for at høre, om der er nyt i eftersøgningen.
Og svaret er desværre nedslående.
– Nej der er ikke noget nyt om Loui - desværre. Håbet ser sort ud for os, siger hun og fortæller, at de ikke længere leder efter Loui, men at de selvfølgelig tjekker de tips, der kommer ind.
– Vi leder ikke aktivt mere - men rykker ud på henvendelser, vi får.
Derfor opfordrer vi endnu engang folk i området til at holde øjne og ører åbne, så Loui forhåbentlig kan komme hjem i god behold.