Mange har fulgt med i eftersøgningen af den sorte labrador Loui, der 26. november forsvandt fra hjemmet på Viborgvej i Højslev ved Skive.
Flere gange har folk meldt ind, at de har set en hund, der kunne være Loui i området, og man mener også at have set den på et vildtkamera. Men ingen af disse tips har ført til, at Loui er kommet hjem.
Vi har i dag været i kontakt med ejeren Maria Støttrup Nielsen for at høre, om der er nyt i eftersøgningen.
Og svaret er desværre nedslående.
– Nej der er ikke noget nyt om Loui - desværre. Håbet ser sort ud for os, siger hun og fortæller, at de ikke længere leder efter Loui, men at de selvfølgelig tjekker de tips, der kommer ind.
– Vi leder ikke aktivt mere - men rykker ud på henvendelser, vi får.
Derfor opfordrer vi endnu engang folk i området til at holde øjne og ører åbne, så Loui forhåbentlig kan komme hjem i god behold.
Ændrede familieforhold, dødsfald, børn, nyt job ... Årsagerne til, at Simba, Djargo, Loui og de andre hunde hos Dyreværnet leder efter nye hjem er mange. Fælles for dem alle er, at de har brug for en ny chance og et kærligt, livslangt
Mange har fulgt med i eftersøgningen af den sorte labrador Loui. Her til morgen kom der nyt håb om at finde hunden i live
I lørdags troede Jesper Elbæk og Maria Støttrup Nielsen, at de kunne få deres elskede hund Loui hjem igen. Desværre blev parret snydt af en svindler
Her er en opfordring til alle labradorejere. Vi skal nemlig bruge Danmarks bedste billeder af racetypiske labrador retrievere til raceportrættet i martsnummeret
Torsdag blev en chihuahua bidt ihjel, da den var ved at blive luftet i Ebeltoft
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?