Chico, en tysk staffordshire terrier, får måske lov at leve, selvom den i en uge har haft en dødsdom hængende over hovedet. Det skriver The Guardian.
Sidste tirsdag brød brandmand ind i en lejlighed nær Hannover. Her fandt de en kvinde på 52 og hendes søn på 27 dræbt. De var begge døde af blodmangel efter at være blevet angrebet af moderens hund, Chico.
Herefter blev det besluttet, at Chico skulle aflives. Men 250.000 mennesker ville det anderledes. De skrev nemlig under på, at Chico skulle have lov at leve, og de ser nu ud til at få deres vilje.
I hvert fald har en talsmand erkendt, at myndighederne har svigtet i sagen. Myndighederne havde nemlig ikke fået fjernet Chico fra familien, selvom det var tydeligt, at de ikke kunne håndtere hunden, der oprindeligt var blevet trænet til hundekampe.
Det var netop dens fortid, der for 8 år siden fik den 52-årige kvinde til at købe Chico. Hendes ex-mand var nemlig lige blevet løsladt fra fængslet efter at have afsonet en dom for at angribe kvinden med en økse. Et angreb, der havde sendt kvinden i kørestol.
Siden tirsdag har Chico boet på Tierheim Hannover. Her har man efter sigende modtaget hundredvis af beskeder fra folk, der gerne vil adoptere Chico. Der har endda været flere forsøg på at bryde ind på stedet for at befri hunden.
Men hvad mener du? Bør en hund, som Chico have en ny chance hos en familie, der kan håndtere en hund af den type og med den fortid, eller skal han aflives?
Og hvor går grænsen for, hvornår en hund bør aflives?
Her kan du se underskriftindsamlingen
Kan aggressive hunde blive hjulpet af zoneterapi? Vivian Antonsens Cody kunne, og det er ganske gode grunde til
Det, alle dyreejere frygter, er det sværeste øjeblik, når der skal træffes beslutning om det sidste farvel til hunden eller katten. Beslutningen om aflivning kan være en svær proces, som kræver forståelse for dyrets behov og livskvalitet og ofte må dyrlægen spørges til råds undervejs. Her kommer Agria Dyreforsikring med nogle gode råd om, hvordan du kan komme frem til den rigtige og ansvarlige beslutning
Historien om en 1-årig pige, der blev bidt af en hund i Skallerup Seaside Resort har fyldt meget i visse medier. Politiet mener ikke, pigen blev skambidt og hunden skal derfor ikke aflives. Det glæder Mette Clausen, der er slags- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort
I Rødovre Centrum kan man i disse dage opleve et sandt mekka af hundefotos, som skal øge kendskabet til de forskellige racer og hjælpe til færre aflivninger af raske hunde i Danmark
Tirsdag den 2. april 2019 mellem klokken 10 og 12 er der for første gang frit lejde for indlevering af hunde hos Dyreværnet Kolding
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.