Skal aggressive hunde aflives

10-04-2018 15:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Aflivning af hunde er altid et følsomt emne. Men hvornår bør man skride til aflivning af en aggressiv hund? I Tyskland ser det nu ud til, at en hund, der har dræbt sin ejer og dennes søn, får lov at leve

Copyright Ridehesten.com
Billedet af Chico er fra underskriftindsamlingen

Chico, en tysk staffordshire terrier, får måske lov at leve, selvom den i en uge har haft en dødsdom hængende over hovedet. Det skriver The Guardian.

Sidste tirsdag brød brandmand ind i en lejlighed nær Hannover. Her fandt de en kvinde på 52 og hendes søn på 27 dræbt. De var begge døde af blodmangel efter at være blevet angrebet af moderens hund, Chico.

Herefter blev det besluttet, at Chico skulle aflives. Men 250.000 mennesker ville det anderledes. De skrev nemlig under på, at Chico skulle have lov at leve, og de ser nu ud til at få deres vilje.

I hvert fald har en talsmand erkendt, at myndighederne har svigtet i sagen. Myndighederne havde nemlig ikke fået fjernet Chico fra familien, selvom det var tydeligt, at de ikke kunne håndtere hunden, der oprindeligt var blevet trænet til hundekampe.

Det var netop dens fortid, der for 8 år siden fik den 52-årige kvinde til at købe Chico. Hendes ex-mand var nemlig lige blevet løsladt fra fængslet efter at have afsonet en dom for at angribe kvinden med en økse. Et angreb, der havde sendt kvinden i kørestol.

Siden tirsdag har Chico boet på Tierheim Hannover. Her har man efter sigende modtaget hundredvis af beskeder fra folk, der gerne vil adoptere Chico. Der har endda været flere forsøg på at bryde ind på stedet for at befri hunden.

Men hvad mener du? Bør en hund, som Chico have en ny chance hos en familie, der kan håndtere en hund af den type og med den fortid, eller skal han aflives?

Og hvor går grænsen for, hvornår en hund bør aflives?

Her kan du se underskriftindsamlingen

 

 

Læs også

BLOG: Cody havde ressourceforsvar og bed

13-01-2021 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan aggressive hunde blive hjulpet af zoneterapi? Vivian Antonsens Cody kunne, og det er ganske gode grunde til

Hund skudt af politiet

01-11-2013 12:16, af Tine Luther
To aggressive hunde løb i går løse rundt i Aalborg Øst. Politiet endte med at skyde den ene hund og indfange den anden.

Aggressive hunde skudt ned af svensk politi

02-10-2012 14:05, af Tine Luther
Politiet skød to hunde i Hjorthagen i Stockholm i går. Hundene angreb politibetjente, da de forsøgte at nå frem til livløs mand.

To strejfende hunde skal aflives

17-05-2013 10:54, af Tine Luther
De to hunde, der har hærget i Sdr. Omme, og som vi tidligere har skrevet om på hunden.dk, står nu til aflivning.

Jim Lyngvilds Ask er død

31-10-2018 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom

Dyrlæge viser aflivning af egen hund

24-06-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Trekantens Dyrlægers Facebookside kan man lige nu se en video af, hvordan det ser ud, når en hund bliver aflivet

Politihund skal ikke aflives

26-11-2022 09:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet

Socialdemokraterne foreslår smiley–ordning for kenneler

19-10-2012 14:31, af Tine Luther
Der findes brodne kar over alt – også blandt de danske hundekenneler. Således har mange danskere anskaffet sig en familiehund fra opdrættere af tvivlsom karakter – og mange af disse anskaffelser ender med en dårligt fungerende hund eller endda med en sørgelig aflivning. Det skal der laves om på.

Hund aflivet af politiet efter knivstik

06-06-2019 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et slagsmål i Aarhus udviklede sig i går til knivstikkeri. I den forbindelse blev en hund ramt af knivstik. Hunden blev aflivet af politiet på stedet

Heltehund risikerer aflivning

23-11-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der skulle have været en lykkelig afslutning på en ulykkelig sag, kan nu vise sig at ende med en aflivning af den politihund, der egentlig var helten i hele historien

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.