Skal aggressive hunde aflives

10-04-2018 15:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Aflivning af hunde er altid et følsomt emne. Men hvornår bør man skride til aflivning af en aggressiv hund? I Tyskland ser det nu ud til, at en hund, der har dræbt sin ejer og dennes søn, får lov at leve

Copyright Ridehesten.com
Billedet af Chico er fra underskriftindsamlingen

Chico, en tysk staffordshire terrier, får måske lov at leve, selvom den i en uge har haft en dødsdom hængende over hovedet. Det skriver The Guardian.

Sidste tirsdag brød brandmand ind i en lejlighed nær Hannover. Her fandt de en kvinde på 52 og hendes søn på 27 dræbt. De var begge døde af blodmangel efter at være blevet angrebet af moderens hund, Chico.

Herefter blev det besluttet, at Chico skulle aflives. Men 250.000 mennesker ville det anderledes. De skrev nemlig under på, at Chico skulle have lov at leve, og de ser nu ud til at få deres vilje.

I hvert fald har en talsmand erkendt, at myndighederne har svigtet i sagen. Myndighederne havde nemlig ikke fået fjernet Chico fra familien, selvom det var tydeligt, at de ikke kunne håndtere hunden, der oprindeligt var blevet trænet til hundekampe.

Det var netop dens fortid, der for 8 år siden fik den 52-årige kvinde til at købe Chico. Hendes ex-mand var nemlig lige blevet løsladt fra fængslet efter at have afsonet en dom for at angribe kvinden med en økse. Et angreb, der havde sendt kvinden i kørestol.

Siden tirsdag har Chico boet på Tierheim Hannover. Her har man efter sigende modtaget hundredvis af beskeder fra folk, der gerne vil adoptere Chico. Der har endda været flere forsøg på at bryde ind på stedet for at befri hunden.

Men hvad mener du? Bør en hund, som Chico have en ny chance hos en familie, der kan håndtere en hund af den type og med den fortid, eller skal han aflives?

Og hvor går grænsen for, hvornår en hund bør aflives?

Her kan du se underskriftindsamlingen

 

 

Læs også

BLOG: Cody havde ressourceforsvar og bed

13-01-2021 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan aggressive hunde blive hjulpet af zoneterapi? Vivian Antonsens Cody kunne, og det er ganske gode grunde til

Hund skudt af politiet

01-11-2013 12:16, af Tine Luther
To aggressive hunde løb i går løse rundt i Aalborg Øst. Politiet endte med at skyde den ene hund og indfange den anden.

Aggressive hunde skudt ned af svensk politi

02-10-2012 14:05, af Tine Luther
Politiet skød to hunde i Hjorthagen i Stockholm i går. Hundene angreb politibetjente, da de forsøgte at nå frem til livløs mand.

Frit lejde: Aflever din hund hos Dyreværnet i Kolding

01-04-2019 15:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag den 2. april 2019 mellem klokken 10 og 12 er der for første gang frit lejde for indlevering af hunde hos Dyreværnet Kolding

Dyrlæge viser aflivning af egen hund

24-06-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Trekantens Dyrlægers Facebookside kan man lige nu se en video af, hvordan det ser ud, når en hund bliver aflivet

Socialdemokraterne foreslår smiley–ordning for kenneler

19-10-2012 14:31, af Tine Luther
Der findes brodne kar over alt – også blandt de danske hundekenneler. Således har mange danskere anskaffet sig en familiehund fra opdrættere af tvivlsom karakter – og mange af disse anskaffelser ender med en dårligt fungerende hund eller endda med en sørgelig aflivning. Det skal der laves om på.

405.000 i dusør for bortført hund

19-03-2013 08:20, af Maja Golles
Ny Thorsag: Endnu en hund ved navn Thor (også kaldet "Lille Thor") er blevet bortført efter at have bidt en hund og blevet sat aflivning i sigte

Politihund skal ikke aflives

26-11-2022 09:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet

Aflivning af kæledyr næsten halveret i USA

04-08-2021 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater

I kølvandet på Thor–sagen

31-01-2013 13:12, af Tine Luther
Den meget medieomtalte sag med schæferhunden Thor, der er dømt til aflivning pga. en bidepisode, har for mange danskere løftet sløret for, hvordan skambidningsbestemmelserne reelt fungerer. Dansk Kennel Klub vil hvæsse pennen og arbejde endnu mere på, at der bliver foretaget en fornuftig revidering af reglerne.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.