Dyreværnet modtog i fredags en anonym henvendelse om, at en kennel ved Aars i Nordjylland holdt 21 hunde under kummerlige kår. Hundene skulle have levet uden mad og drikke i flere dage og være våde, kolde og beskidte i deres bure i en lade. Oplysningerne fik Dyreværnet til at rette henvendelse til Nordjyllands Politi, som besigtigede kennelen mandag. Ifølge Dyreværnet virker hundene bange og som om, de ikke er vant til kontakt. Nogle af dem virker desuden udsultede. To af hundene er nu aflivet, 14 af dem overtaget af Dyreværnet, mens ejerens søn tager vare på resten. Først når den tilkaldte dyrlæges rapport foreligger, bliver der taget stilling til, om der skal rejses sigtelse for overtrædelse af dyreværnsloven. Kennelejeren har truffet beslutning om at nedlægge kennelen af ”familiemæssige årsager”. Henvendelser til Dyreværnet Dyrværnet tager sig årligt af ca. 500 skriftlige henvendelser omkring dyr, der ikke har det godt. Henvendelserne drejer sig primært om hunde, katte og smådyr på Sjælland og øerne. Drejer det sig om heste, henvises til Hestens Værn www. hestens-vaern.dk. Hvis du har observeret, at dyr bliver behandlet på en måde, der påfører dyret fysisk eller psykisk smerte, eller du ser dyr der vanrøgtes, opfordrer Dyreværnet til, at du giver dine observationer videre. Det kan f.eks. ske på www.dyrevaernet.dk (link findes under billedet til højre). Hvis situationen er akut, kan du ringe på Dyreværnets vagttelefon 20 33 27 74, som er åben for akutte dyreværnssager mellem kl. 8.00-18.00 alle hverdage og kl. 8.00-16.00 i weekenden. Uden for dette tidsrum kan politiet kontaktes på 114. Kilder: tv2nord.dk og Dyreværnet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?