Hunde reddet fra kummerlig tilværelse i lade

31-01-2012 14:18, af Tine Luther
Anonym henvendelse om en kennels frygtelige forhold førte til aflivning af to hunde, mens et større antal hunde blev fjernet.
Copyright Ridehesten.com
TV2 Nord beretter om den nordjyske kennel, der bestemt ikke havde orden i forholdene.

Dyreværnet modtog i fredags en anonym henvendelse om, at en kennel ved Aars i Nordjylland holdt 21 hunde under kummerlige kår. Hundene skulle have levet uden mad og drikke i flere dage og være våde, kolde og beskidte i deres bure i en lade. Oplysningerne fik Dyreværnet til at rette henvendelse til Nordjyllands Politi, som besigtigede kennelen mandag. Ifølge Dyreværnet virker hundene bange og som om, de ikke er vant til kontakt. Nogle af dem virker desuden udsultede. To af hundene er nu aflivet, 14 af dem overtaget af Dyreværnet, mens ejerens søn tager vare på resten. Først når den tilkaldte dyrlæges rapport foreligger, bliver der taget stilling til, om der skal rejses sigtelse for overtrædelse af dyreværnsloven. Kennelejeren har truffet beslutning om at nedlægge kennelen af ”familiemæssige årsager”. Henvendelser til Dyreværnet Dyrværnet tager sig årligt af ca. 500 skriftlige henvendelser omkring dyr, der ikke har det godt. Henvendelserne drejer sig primært om hunde, katte og smådyr på Sjælland og øerne. Drejer det sig om heste, henvises til Hestens Værn www. hestens-vaern.dk. Hvis du har observeret, at dyr bliver behandlet på en måde, der påfører dyret fysisk eller psykisk smerte, eller du ser dyr der vanrøgtes, opfordrer Dyreværnet til, at du giver dine observationer videre. Det kan f.eks. ske på www.dyrevaernet.dk (link findes under billedet til højre). Hvis situationen er akut, kan du ringe på Dyreværnets vagttelefon 20 33 27 74, som er åben for akutte dyreværnssager mellem kl. 8.00-18.00 alle hverdage og kl. 8.00-16.00 i weekenden. Uden for dette tidsrum kan politiet kontaktes på 114. Kilder: tv2nord.dk og Dyreværnet

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Polarhundenes Danmarksmesterskab

26-03-2026 14:15, af Anna Lessow

Den 22. & 23. marts afholdt Dansk Polarhunde Klub Danmarksmesterskab i Tisvilde. 37 deltagere kørte eller løb gennem skoven i Tisvilde hegn i jagten på de danske mesterskaber.