Hunde reddet fra kummerlig tilværelse i lade

31-01-2012 14:18, af Tine Luther
Anonym henvendelse om en kennels frygtelige forhold førte til aflivning af to hunde, mens et større antal hunde blev fjernet.
Copyright Ridehesten.com
TV2 Nord beretter om den nordjyske kennel, der bestemt ikke havde orden i forholdene.

Dyreværnet modtog i fredags en anonym henvendelse om, at en kennel ved Aars i Nordjylland holdt 21 hunde under kummerlige kår. Hundene skulle have levet uden mad og drikke i flere dage og være våde, kolde og beskidte i deres bure i en lade. Oplysningerne fik Dyreværnet til at rette henvendelse til Nordjyllands Politi, som besigtigede kennelen mandag. Ifølge Dyreværnet virker hundene bange og som om, de ikke er vant til kontakt. Nogle af dem virker desuden udsultede. To af hundene er nu aflivet, 14 af dem overtaget af Dyreværnet, mens ejerens søn tager vare på resten. Først når den tilkaldte dyrlæges rapport foreligger, bliver der taget stilling til, om der skal rejses sigtelse for overtrædelse af dyreværnsloven. Kennelejeren har truffet beslutning om at nedlægge kennelen af ”familiemæssige årsager”. Henvendelser til Dyreværnet Dyrværnet tager sig årligt af ca. 500 skriftlige henvendelser omkring dyr, der ikke har det godt. Henvendelserne drejer sig primært om hunde, katte og smådyr på Sjælland og øerne. Drejer det sig om heste, henvises til Hestens Værn www. hestens-vaern.dk. Hvis du har observeret, at dyr bliver behandlet på en måde, der påfører dyret fysisk eller psykisk smerte, eller du ser dyr der vanrøgtes, opfordrer Dyreværnet til, at du giver dine observationer videre. Det kan f.eks. ske på www.dyrevaernet.dk (link findes under billedet til højre). Hvis situationen er akut, kan du ringe på Dyreværnets vagttelefon 20 33 27 74, som er åben for akutte dyreværnssager mellem kl. 8.00-18.00 alle hverdage og kl. 8.00-16.00 i weekenden. Uden for dette tidsrum kan politiet kontaktes på 114. Kilder: tv2nord.dk og Dyreværnet

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Gratis indlevering af hunde hos Dyreværnet

Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.