Grand Danois Klubben testede hunde for mavedrejning med gentest

06-11-2017 11:31, af Astrid Gerd Holtet

I forbindelse med deres klubudstilling i Herlufsholm i oktober, tilbød Grand Danois Klubben deres medlemmer at deltage i en større undersøgelse om mavedrejning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Medlemmerne af Grand Danois Klubben fik i oktober muligheden for, at få deres hunde testet med en gentest for mavedrejning. Mavedrejning, en tilstand hvor maven vendes og gas ophobes, er en hurtigt udviklende og livstruende sygdom, som typisk ses i store, dybt-brystede racer, herunder Grand Danois. Mange forskellige faktorer menes at medvirke til udviklingen af sygdommen, herunder hundens alder, fodringsrutiner, adfærd, tilstedeværelsen af anden sygdom og hundens arvemateriale.

Testen, som klubben tilbød, tjekker for syv mutationer i tre forskellige gener. Disse mutationer er sat i forbindelse med udvikling af mavedrejning hos racen. Har hundene disse mutationer, har de, ifølge producenten af testen, en større risiko for at udvikle den livstruende tilstand.

- Vi har valgt at lave testen ud fra devisen om, at hjælpe forskerne i USA med at kortlægge en mulig arvegang i mavedrejning hos vores race, samt at give vores opdrættere et våben i hånden mod en eventuel bekæmpelse af denne frygtelige sygdom, hvor flertallet ikke overlever, fortæller Kim Pensdal, formand for klubben og initiativtager til undersøgelsen.

Sammen med testen, skulle deltagerne svare på om hunden tidligere havde haft problemer med sygdommen, og ligeledes hvorvidt dens forældre eller søskende havde. I alt deltog 77 hunde, enten ved at få taget prøven i forbindelse med klubudstillingen i Herluftsholm den tiende oktober, eller ved at få et testsæt tilsendt derhjemme.

Kim blev inspireret til projektet, da han var på Pinsetreff i Norsk Grand Danois klub sidste år. Her havde de indkøbt 50 testkits til gratis undersøgelse af deres hunde.

- Jeg syntes ideen var fantastisk, og forlagde det på et bestyrelsesmøde i Grand Danois Klubben, og det blev vedtaget at undersøge interessen for projektet, og her er vi så i dag. Klubben har, i modsætning til Norge, valgt at lade folk give et lille bidrag og klubben giver et stort, forklarer Kim.

Kim håber at projektet kan hjælpe med at kaste lys over problemerne med mavedrejning i racen i fremtiden.

 

Læs også

Grand danois klubben på tur hver for sig

22-04-2020 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse triste tider elsker vi positive nyheder. Nyheder om klubber eller mennesker, der gør noget anderledes for at gøre det hele lidt nemmere. Grand danois klubben er en af de klubber

 

Grand Danois blev dagens hund ved lørdagens Store Hestedag

03-09-2017 15:04, af Camilla Tiefensee Schrøder

Dansk Kennel Klub holder åben bedømmelse af hunde ved Store Hestedag på Roskilde Dyrskueplads. Alle kan være med, og lørdag var det 11-årige Vanessa, som vandt titlen ”dagens hund” med grand danoisen Herbert

Ditte Young trænede ny stjernehund telepatisk

04-09-2021 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den nye sæson af La casa de papel eller Papirhuset er der scener, der er optaget i Danmark. Her er der også en dansk grand danois med. Det er Ditte Young, der har castet og trænet den

BIS3 - En kæmpe champion

17-04-2020 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Galaksi Klip og Trim og Cores online hundeudstilling gik BIS-3 til en meget vindende grand danois

Verdens højeste hund er død

29-01-2021 09:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Grand danoisen, Freddy, er død i en alder af otte år. Ejeren beskriver ham ikke bare som verdens højeste hund, men også hunden med verdens største hjerte

EDS: Showets første skade er en realitet

18-05-2023 09:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tyske Bonita Stigler tog det med et smil, at hun fik æren af at være den første og forhåbentligt sidste, der kom til skade på EDS

Jim Lyngvilds Ask er død

31-10-2018 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Roskilde: Cairn terrier triumferede på første dag i Store ring

09-05-2025 20:11, af Cecilie Friis Amstrup

Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.

Roskilde: Simone vandt juniorhandlerfinalen med ro og overblik

10-05-2025 20:09, af Cecilie Friis Amstrup

Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Roskilde: Cairn terrier gentog bedriften og blev Best in Show igen

10-05-2025 21:04, af Cecilie Friis Amstrup

SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Roskilde: Simone løb igen med sejren i juniorhandlingfinalen

11-05-2025 18:15, af Cecilie Friis Amstrup

For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse