Fra de allermindste små, nuttede krøltoppe til de allerstørste og tungeste udgaver af arten canis lupus familiaris – mange var repræsenteret ved Dansk Kennel Klubs åbne bedømmelse ved Dansk Kennel Klubs stand på Store Hestedag. Her stod professionelle dommere klar til at bedømme de forskellige hundes opbygning, sundhed, soignering og fremstilling i en klasse, hvor det ikke kræver nogen særlig race eller kvalifikation for at deltage.
I løbet af dagen blev der uddelt hvide kort til de hunde, som gik videre til finalen. Seks meget forskellige hunde blev udvalgt til finalen, hvor den 3 år gamle grand danois Herbert endte med at løbe med titlen som dagens hund. Ifølge dommerne skyldtes det både, at den var korrekt bygget, og at den blev fremvist suverænt af kun 11-årige Vanessa Trad.
– Det er en meget smuk hund, med smukke bevægelser, og så er pigen ualmindeligt dygtig til at fremvise den. En grand danois i bevægelse er så smuk, at man næsten får tårer i øjnene, og hun er rigtig god til at få tilpasset tempoet, så det passer til hunden, siger Henny Andersen, som er eksteriørdommer i Dansk Kennel Klub.
Det gælder om at være gode venner med sin hund, siger 11-årige Vanessa, som vandt dagens hun med grand danoisen Herbert.
Vanessa fortæller, at hun har prøvet det et par gange før, og at hun er meget stolt af resultatet.
– Min mor har lært mig at stille den. Jeg stiller bagbenene ud i halvfems grader, og så skal han stå helt lige, forklarer Vanessa, som også mener, at vejen til succes i bedømmelseskonkurrencer går gennem et godt makkerskab med sin firbenede ven:
– Man skal kende sin hund rigtig godt og være gode venner med den. Man skal være glad og sige til den, at den er dygtig, så den bliver glad, siger Vanessa, som er på Store Hestedag med sin mor og to andre grand danois magen til Herbert.
– Vi er her fordi, vi elsker dyr, siger Vanessas mor, Rikke Trad, som har hele tre grå grand danois-hunde med på Store Hestedag. Alle er de en særligt robust udgave af racen – en type, man kan finde i Tyskland, forklarer Rikke Trad.
I Den åbne klasse er det meningen, at alle skal kunne være med, uanset race, stambog og erfaring med fremvisning.
– Formålet med den åbne bedømmelse er at give folk interesse for at udstille deres hund og gøre ting med dem. Hunde er selskabsdyr og har godt af at komme ud og lave aktiviteter sammen med andre, siger Henny Andersen.
Er du til Store Hestedag med din hund, så kan du stadig nå at tilmelde dig søndagens åbne bedømmelse. Det gør man ved at møde op ved bedømmelsesringen, som ligger bagved Dansk Kennel Klubs telt.
På Store Hestedag mødte vi Team Servicehunden. Det er der kommet et podcastafsnit ud af, som du kan høre her
Søndag kunne vi fortælle, at Lure Coursing på Store Hestedag samme dag var blevet aflyst. Lure Coursing var dog ikke en del af programmet på Store Hestedag
I weekenden mødte vi Birgit Seloy til Store Hestedag i Roskilde. Her fortalte hun om sagen med de stjålne hvalpe, der heldigvis er hjemme igen
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet