Regitta Hyldtoft fra Esbjerg og Omegns Rideklub faldt af hesten tirsdag eftermiddag, da hendes hest blev overfaldet af en løs hund.
Hundeejeren meldte sig selv til politiet efter den mediedækning, der har været på sagen. Han er chokeret og undskylder. Han fortæller, at hunden er 2 år og aldrig tidligere har udvist aggressiv adfærd. Politiet er på sagen, og det samme er forsikringsselskaberne.
Da hunden angreb hesten, faldt Regitta af, hendes ridehjelm knækkede, og hendes ridetøj blev revet itu af grene. Hunden skræmte hesten til at løbe ind mellem nogle træer. Sadlen blev fyldt med ridser, da hesten maste sig gennem træerne og efterfølgende løb ned mod stranden, hvor den blev indfanget. Regitta er fortsat noget chokeret og forslået med blå mærker, og hesten er hævet på bringen, som følge af de bidsår hunden nåede at påføre hesten.
Rent fysisk er hestens sår og skrammer ikke et problem, de heler fint under tilsyn af dyrlæge, men rytteren er selvsagt bekymret for hestens fremtidige reaktioner i forhold til mødet med hunde.
Hesten er et flugtdyr, som reagerer pr. instinkt, og det er på nuværende tidspunkt ikke til at vide, hvilke mentale "ar", det ubehagelige møde med den løse hund, har påført hesten.
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
Den hund, der for godt en måned siden bed en mand i Skive, har nu bidt igen. Denne gang gik det ud over to betjente
Fredag blev en mand blidt i armen af en hund i Skive, da han ville beskytte sin egen hund. Siden er der gået mange historier om den angribende hund. Historier som det lokale politi ikke kan genkende
Torsdag eftermiddag blev en mand slået i hovedet, fordi han fortalte en hundeejer, at han skulle holde hunden i snor. Hvad mener du? Skal man blande sig, når andre hundeejere overtræder loven
Indgraveringer i sandsten fundet i det nordvestlige Saudi Arabien er måske de tidligste billeder af hunde i snor
Fredag 18. maj klippes den røde snor til den nye hundeskov på Oddervej i Aarhus
Fra 1. april til 30. september er det ifølge naturbeskyttelsesloven ikke lovligt at lufte hunden på stranden uden at have hunden i snor
Fra den 1. oktober må hunde igen gå uden snor på de danske strande. Dyrenes Beskyttelse opfordrer dog til, at man aldrig slipper hunden løs, hvis man ikke har fuld kontrol over den
Som om vi ikke havde nok at se til med hundene og bondegårdsrenovering, så har jeg også købt hest igen, efter min gamle pludseligt blev aflivet pga. en skade. Jeg er forholdsvis ny i hesteverdenen, men efter nogle år med “traditionnel” ridning, er jeg hoppet på en træningsform, som er 100% videnskabeligt funderet, og hvor der er meget fokus på hesteadfærd, deres signaler, stress og hvordan forståelsen af alt det bruges i den praktiske træning
Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?