Det er godt for børn at have hund. Det hersker der ingen tvivl om. Men hvad med hundene? Hvordan har de det med at være i hjem med børn? Det spørgsmål savnede amerikanske forskere fra Oregon State University svar på.
Derfor allierede de sig med 30 børn og unge i alderen otte til 17 år. Af de 30 børn var 25 udviklingshæmmede. Børnene havde deres egen hund med til forsøget. Forskerne kiggede på tre faktorer.
Forskerne fandt, at hunden var aktivt synkrone med børnene i 60 procent af tiden. Tallet kan dog deles op i, at hundene var synkrone med børnene 73 procent af tiden, når de var i bevægelse og kun 41 procent, når de var stille.
Hundene var ikke så opmærksomme på de to andre faktorer, nærhed og orientering.
Så man kan ud fra dette forsøg konkludere, at hunde er opmærksomme på børn, reagerer på dem og i mange tilfælde bevæger sig synkront med børn.
Laver man samme forsøg med voksne og hunde er resultatet dog lidt anderledes. Her er hundene synkrone 82 procent af tiden.
– En interessant ting vi observerede er, at hunde tilpasser sig børns adfærd mindre ofte, end hvad vi har set med hundene og deres voksne ejere, hvilket tyder på, at selvom hundene ser børn som sociale følgesvende, er der stadig forskelle på børn og voksne, som vi bliver nødt til at forstå bedre, siger Monique Udell, der er dyreadfærdsforsker og førsteforfatter på studiet.
Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven
Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer.
Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.
19-21. maj er der igen hundedage på Valdemar Slot. I år præsenterer de et fantastisk flot program, som har fokus på børn og hunde
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
De fleste børn vil gerne have et kæledyr, og især hunde står højt på ønskesedlen, men hvor gamle bør ens børn egentlig være, før man fører en hundehvalp ind i familien? Det kan du få svar på i nedenstående uddrag af Spanielbogen - Håndbog til alle hundeejere af Lotte Evers
Ny forskning fra University of Cambridge viser, at børn har flere fordele ved at have en hund end ved at have søskende.
Efteråret er godt i gang, og kastanjerne rammer jorden. De er sjove for børn, men giftige for hunde
Børn elsker at elge fangeleg. Det gør hunde også - i hvert fald disse australian shepherds fotograferet af Jan Dalsager Wendelin fra Mårslet.
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Her får du endnu et brev fra juniordelen af HUNDEN januar 1981. Dette er et meget kort, men også lidt sjovt brev
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet