– Hos os er hunde ikke bare velkomne; de er en vigtig del af oplevelsen, forklarer kroens ejer, Jørgen Bak Rasmussen. – Vi ønsker at skabe et sted, hvor mennesker og deres hunde kan føle sig hjemme og nyde højtiderne sammen.
En hjertevarm juleaften for dig og din hund
Julen på Rold Gl. Kro er noget helt særligt. Den historiske kro, der blev kongelig privilegeret i 1747, danner en autentisk og hyggelig ramme om julefejringen. Du og din hund kan nyde en traditionsrig juleaften med lækker mad og en varm atmosfære.
Kroens kok, Søren Herold, som netop har opnået en flot placering ved DM i kokkekunst, serverer en klassisk julemenu. Glæd dig til klar suppe med boller, andesteg med hjemmelavet rødkål, brunede kartofler og risalamande med mandelgave. Og det bedste af det hele? Din hund kan være med ved din side i restauranten og nyde aftenen sammen med dig.
Efter middagen kan du trække dig tilbage til et af de hyggelige, nyrenoverede værelser, hvor julefreden for alvor sænker sig. Dagen efter venter en overdådig morgenbuffet, der giver den perfekte afslutning på en mindeværdig juleoplevelse.
Aktiviteter for din firbenede ven
På Rold Gl. Kro er der tænkt på det hele, også din hunds behov. Kroen tilbyder en privat, indhegnet hundeskov og en agilitybane, hvor din hund kan strække benene og træne smidighed og balance. Det er en oplevelse, som både du og din hund vil elske.
– Vi har skabt et miljø, hvor både hunde og mennesker kan finde ro og nyde livet, siger Jørgen og tilføjer:
– Uanset om det er en tur i hundeskoven eller afslapning på værelsets private terrasse, er der noget for alle.
Få ledige værelser tilbage til juleaften
Nytårsopholdene på Rold Gl. Kro er allerede udsolgt, men der er stadig få ledige værelser til juleaften. Så skynd dig at sikre dig en plads, hvis du ønsker at fejre jul i smukke omgivelser, hvor både du og din hund er i centrum.
Læs mere om jul hos Rold Gl. Kro på deres hjemmeside.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Skønne ture i skoven, hundevenlige ophold og sikker rejse
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
I USA kan man få arbejde som hundepasser på en restaurant. Jobbet giver 650 kroner i timen
Mine hunde går i disse dage og gnasker løs af hyben, når vi dagligt er ved stranden. Og jeg når hver gang at tænke, om det nu er godt for dem, for de spiser dem med hud og hård – og altså også frøene inden i. Så det satte jeg mig for at finde ud af.
Det regner, og mine hunde vil ikke ud. Men kors, hvor de keder sig! Et eller andet skal der ske, mens vi venter på tørvejr. Så her er, hvad jeg har i sinde at byde dem…
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Det nye nummer af HUNDEN er spækket med alt det, vi elsker – fællesskab, viden og kærligheden til hunde.