Hugormesæson: Det skal du gøre, hvis dit kæledyr bliver bidt

28-03-2023 10:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvert år oplever flere danske hunde- og katteejere, at deres kæledyr bliver bidt af hugorme, og det er vigtigt at tage det alvorligt, hvis der er mistanke om hugormebid

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto: AniCura

De lune måneder er snart over os, og det betyder masser af udendørsaktiviteter for både hund og kat. Det er også tiden, hvor du skal være ekstra opmærksom på, om dit kæledyr bliver bidt af en hugorm. De giftige slanger er nemlig aktive i perioden fra april til november, og det kan være livsfarligt, hvis din hund eller kat bliver bidt.

I langt de fleste tilfælde overlever dyrene, men i værste fald kan biddet være livstruende og kræve langvarig behandling. Derfor anbefaler dyrlæge Britt Ingvertsen fra AniCura at tage selv den mindste mistanke om bid alvorligt:

- Det er ekstremt vigtigt at tage til dyrlæge, hvis der er mistanke om hugormebid. Der er desværre mange, der ikke er klar over, hvor farligt det kan være, hvis dyret bliver bidt, men vi kan ikke understrege nok, hvor vigtigt det er at tage det alvorligt. Dyrlægen kan give hunden eller katten understøttende behandling, som dæmper smerterne og sørger for, at dyret på bedst mulig vis kan udskille giften, fortæller Britt Ingvertsen og uddyber, at en hund eller kat ved bid får sprøjtet omkring 30 mg gift i sig, hvorfor det særligt er de mindre dyr, der mærker symptomer ved hugormebiddet.   

 

Vær opmærksom på symptomer
Det er ikke altid, at dyreejere lægger mærke til selve hugormebiddet, men symptomer ved bid kan være voldsom hævelse, akut halthed, svimmelhed, træthed, choktilstand og udvikling af gulsot. Derudover kan giften medføre skader på blodkar, blodtryksfald, hjerteproblemer og bevidsthedstab. Indtil kæledyret kommer til dyrlægen, er der flere ting, du selv kan gøre for at mindske omfanget af skaden: 

- Hvis din hund eller kat bliver bidt, er det vigtigt at tage den med ro, da muskelaktivitet kan fremskynde spredningen af giften. Hvis du er til stede, når dyret bliver bidt, skal det helst bæres væk fra stedet – en stor hund bør så vidt muligt også helt undgå at gå. Det er derudover vigtigt, at der ikke bindes noget omkring biddet, da det kan få blodcirkulationen til at stoppe, forklarer Britt Ingvertsen.

Hugormen er fredet i Danmark og er den eneste slange i Norden med giftigt bid, og den trives bedst i højt græs, bunker af blade, sandjord og lignende varme steder. 

Læs også

Hundedage med hedeslag, hugorme og hot spots

16-06-2025 16:17, af Cecilie Friis Amstrup

Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.

Pas på hunden, for nu er hugormen vågnet

06-04-2025 07:53, af Cecilie Friis Amstrup

De første danske hunde har allerede været i nærkontakt med hugorme, der netop er vågnet fra deres lange dvale. Risikoen for at hunden bliver bidt, er ekstra høj lige nu, fordi hugormene på denne årstid stadig er sløve, og er længere tid om at flygte, når de hører os og hunden komme.

Havets hugorm er til fare for mennesker og kæledyr

08-07-2024 13:20, af Anne Cecilie Sohl

Når familierne skal nyde sommerlandet, strømmer de til stranden – men her er det vigtigt specielt for hundeejerne at være opmærksomme på de skjulte farer, der lurer under sandet og i det lave vand. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Benny blev reddet fra flere år med ensomhed og svigt

03-08-2025 07:32, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Benny havde i årevis levet et trist liv. Uden pleje og efterladt alene i et hjem, hvor gulvet var fyldt med afføring og urin. Men den dag en bekymret kvinde kontaktede Dyrenes Beskyttelses Vagtcentral 1812, begyndte hans vej mod et nyt liv.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fra HUNDEN: Lær hunden at hilse med alle poter på jorden

05-08-2025 07:32, af Winnie Bøge

“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

En måned på cyklen med tre hunde

01-08-2025 07:14, af Aya Lindborg

Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.