For første gang nogensinde er en dansker blevet præsident for FCI’s Show Commission. Det skete, da Wilfred Olsen lørdag aften blev valgt til posten.
Der var tre kandidater til formandsposten: Leif Hermann Wilberg (Sverige), Show Commission´s tidligere næstformand, Luis Catalan (Portugal) og altså Wilfred Olsen.
De tre kandidater skulle præsentere sig selv og da Luis Catalan og Wilfred Olsen havde præsenteret sig, valgte svenske Leif Hermann Wilberg at trække sig.
31 lande kunne stemme, og valget endte med 21 stemmer til Wilfred Olsen og 10 stemmer til Catalan.
Wilfred er som formand for vort udstillingsudvalg kendt i udstillingsverdenen, og det er en cadeau til DKK og Wilfred og et bevis på den store respekt, der står omkring DKK`s udstillinger rundt om i verden, at han er blevet valgt til præsidentposten, lyder det fra DKK’s direktør Jens Glavind.
Show Commision er en af FCI`s store, frivillige kommissioner, som drøfter udstillingsregler i bredeste forstand, men den har ingen besluttende myndighed. Kommissionen laver indstillinger til FCI`s bestyrelse, der træffer beslutningerne.
– Med Jørgen Hindse i bestyrelsen og Wilfred som President for denne vigtige kommission, så er DKK godt placeret, fastslår Jens Glavind.
Formanden for DKK’s Udstillingsudvalg Wilfred Olsen glæder sig over en fornem start i Vejen
Et stort skulderklap til DKK og udstillingsafdelingens store arbejde
Klokken 6.00 mandag morgen slog Wilfred Olsen et opslag op på Facebook. Dansk/svensk gårdhund er definitivt godkendt på FCI’s generalforsamling
I Holland er man netop nu ved at indføre skrappe regler for fladnæsede racer. Regler som kun rammer opdræt og ikke import af hunde. I reglerne opfordres der også til kryds af racer, hvilket på ingen måde støttes af FCI
1. januar er Bulgarsk Kennel Klub ikke længere med i FCI. Det skyldes økonomiske problemer i klubben og kan også have konsekvenser for danske hundeejere
Den 1. maj i år lød der et ramaskrig, som gik det meste af hundeverdenen rundt, efter at billeder af en stærkt underernæret mynde af racen sloughi, som vandt Best of Breed-titlen ved en hundeudstilling i Rusland var blevet lagt på nettet. Med på nogle af billederne sås præsidenten for FCI Rafael de Santiago. Han skrev et svar d. 6. maj, som kan læses oversættelse her. Hunden.dk beklager, at vi ikke har været opmærksomme på dette tidligere.
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Det er ikke kun mennesker, der har brug for at gå til tandlæge. Din hund har sommetider også brug for at få tjekket bisserne, få fjernet tandsten og tjekket, at alt ser ok ud. En sund hundemund sænker risikoen for mund- og tandsygdomme og problemer med tænderne i fremtiden.