For mange vil denne mandag morgen bare være endnu en mandag i den endeløse række af kampe for at komme ud af dynen og ind i hverdagen.
Men for hundeelskere, Dansk Kennel Klub, Dansk/svensk gårdhundeklub og mange andre vil denne mandag morgen være helt speciel. Det er nemlig dagen, hvor vores lille charmerende dansk/svenske gårdhund endelig er godkendt af FCI.
Godkendelsen er et resultat af 20 års hårdt og flot arbejde af gårdhundefolket, og selvom det mest var en formalitet at få den endelige godkendelse, er dette en dag, det er værd at kippe med flaget på.
Tilbage i november måned indstillede Jørgen Hindse og svenske Karl Erik Johansson dansk/svensk gårdhund til endelig godkendelse hos FCI. Det skete, da den danske og svenske gårdhundeklub i smuk forening viste dansk/svensk gårdhund frem i hallerne i Herning. Dengang var det med flag, balloner og poppende champagneflasker, og som Jørgen Hindse sagde ved sin tale i Store Ring:
– Vi indstiller hermed dansk/svensk gårdhund til endelig godkendelse hos FCI, og når vi gør det, så plejer man at lytte.
Det havde DKK’s bestyrelsesformand altså ret i, og vi kan i dag fejre, at endnu en af vore nationale racer har fået international anerkendelse.
Stort tillykke fra hunden.dk og al muligt held og lykke fremover til den lille charmetrold og dens fantastiske ejere.
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.
I Holland er man netop nu ved at indføre skrappe regler for fladnæsede racer. Regler som kun rammer opdræt og ikke import af hunde. I reglerne opfordres der også til kryds af racer, hvilket på ingen måde støttes af FCI
1. januar er Bulgarsk Kennel Klub ikke længere med i FCI. Det skyldes økonomiske problemer i klubben og kan også have konsekvenser for danske hundeejere
I dag var der danske racer i den udstilling, der kører sideløbende for de racer, der ikke er FCI-godkendt
Det danske landshold levede op til forventningerne ved FCI IGP FH verdensmesterskabet i spor i Østrig. Liselotte Nielsen sikrede sølvmedalje med schæferen Hesselballe Goa, debutanten Doris Bønnerup og border collien Tjep imponerede i deres første VM, og holdet sluttede samlet lige uden for podiet.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?