Formandens beretning fra Årets hunde i rally 2017

28-09-2017 09:11, af Paul Lysholdt

I weekenden 23.-24. september, samtidig med DKK’s internationale udstilling, blev der afholdt et stort rallyarrangement, hvor også årets hunde i rally 2017 blev hædret

Copyright Ridehesten.com

Lidt gemt af vejen, i den fjerneste ende af Ballerup idrætsanlæg var mange rally-entusiaster samlet for at konkurrere om at blive Årets Hund. Men placeringen var ikke noget problem for rallyfolket, som bl.a. er kendt for at skabe god stemning uden for ringen, at være gode tilskuere, som glæder sig på andres vegne, og støtter og trøster, hvis der er brug for det.

Lørdagens prøver blev afholdt i to ringe pga. det store deltagertal, og det var den 12. og sidste, der kvalificerede til finalen i Årets Hund i rally 2017, som blev afholdt søndag. Det var perfekt prøvevejr, og selv om græsset var lidt fugtigt, så der blev lidt smattet i løbet af dagen, blev det taget med godt humør.

Mange af de kvalificerede til finalen søndag var med lørdag, for at pudse formen af, for at forbedre deres stilling eller bare fordi de, ikke kunne lade være. Nogle få havde mulighed for at kvalificere sig til finalen på dagen, og det lykkedes for Bettina Quvang Jørgensen med Beagle Red Baron Like Galaxy, til hendes store glæde og overraskelse. Hun anede ikke selv, at hun havde muligheden, og jeg fortalte det først, efter at hun havde været oppe!

Søndagens konkurrencer
Søndag var der to prøver. Først og fremmest finalen i Årets Hund 2017, men også en prøve, der var første af 12 kvalifikationsprøve til Årets Hund i rally 2018, med finale 3. november 2018 i Herning.

Finalerne i Årets Hund er noget ganske særligt. Det er naturligvis én præstation i sig selv at kvalificere sig, når kun de bedste 10 i hver klasse (15 i championklasse) bliver inviteret. Men at vinde klassen er noget helt specielt, som alle rallyudøvere drømmer om.

Finalen dømmes af to dommere uafhængigt af hinanden. Til finalen havde vi inviteret Pia Johnsen og Johanna Allanach, og de havde i dagens anledning iklædt sig festtøj herunder farvestrålende parykker. Det løftede stemningen skal jeg love for!

Det er krævende at være dommer: Der er mange detaljer at holde øje med, og man kort tid til at foretage vurderingen, inden ekvipagen er videre på banen. Derfor har vi valgt at have to dommere, og det officielle resultat er gennemsnittet af de to bedømmelser.

Rækkefølgen for finalerne var championklasse (14 deltagere), ekspertklasse (10), øvet klasse (10), juniorklasse (3) og begynderklasse (9).

Johanna havde designet championbanen, og den var som en finalebane bør være: i den svære ende og med forskellige finurligheder. Der var bl.a. et dobbeltspring ud mod dommerteltet. Der var en dåse makrel, som blev åbnet og lagt i en plasticbøtte, og hurtigt blev fjernet fra sekretærteltet, fordi det stank – det var en af fristelserne i fristende 8-tal. Bestemt en bane, der var en finale værdig.

Udfordringerne blev taget med godt humør af deltagerne, der blev klappet af alle deltagere (lidt trægt i starten, men heldigvis bedre efterhånden), og det kørte bare efter en snor.

Jeg oplevede en ualmindelig god stemning omkring ringen, der blev taget hensyn, ønsket held og lykke, dømt med, kommenteret og diskuteret.

Præmieoverrækkelsen var lagt til sidst – efter at alle klasser var gennemført – så spændingen var stor til det sidste.

Lidt tidmæssigt forskudt fra finaleringen var der en officiel rallyprøve fordelt på to ringe, igen pga. det store deltagerantal, i den ene dømte Annette Klink Dalgaard begynder, champion og ekspert, i den anden dømte Anita Jakobsson øvet klasse.

Jeg fik ikke set alle finalehundene, men ud fra de tilbagemeldinger jeg fik, var der stor tilfredshed med de ikke helt lette baner, og der var masser af flot førerarbejde. Selvfølgelig var der nogen, der ikke præsterede så godt, som de havde håbet, men sådan er det at være til finale.

Dommerne hyggede sig gevaldigt og de beholdt standhaftigt deres festtøj og ikke mindst parykker på, selv om det blev ret varmt op ad dagen.

Jeanette Hvid Damm var sekretær for Årets Hund og vi opgjorde sammen finaleresultaterne, regnede gennemsnit ud, point til konkurrencen og dobbelttjekkede og tripletjekkede. Så vi var 110 % sikre på, at alle placeringer var korrekte. Vi kunne se, at der skete flere større forskydninger i stillingen på baggrund af finaleresultaterne. Og det gør en finale ekstra sjov, at den ikke er forudsigelig.

Præmieoverrækkelsen var festlig og med flotte rosetter til alle deltagere. Jeg havde fornøjelsen at præsentere de fem vindere i Store Ring, de kan ses her. Jeg synes jeg skal nævne, at de Bornholmske deltagere igen brillerede. Kimmie Westh Wolsted vandt juniorklassen og blev også nr. 2 og 3 – hun er kun 12 år! Kimmies mor Ditte Maria Wolsted vandt ekspertklassen med Pepsi, som for tredje gang vandt Årets Hund. Annette B. Olesen med Embla vandt Årets Hund for fjerde år i træk.

Lad mig slutte med at fremhæve, at jeg især glædede mig over den gode stemning hele weekenden, den gode sportsånd og over at de småting, der skete på dagene, blev klaret med godt humør.

/Skrevet af: Paul Lysholdt, formand for DKK’s rallyudvalg

Læs også

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.

DKK overtager Show of Winners

01-11-2021 13:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter Ulf Fjelsted Jørgensen i lørdags valgte at trække sig fra Show of Winners, kan DKK nu meddele, at de fremover vil arrangere showet

Sara vandt ren raceparade i Juniorhandling

24-09-2022 16:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdagens Juniorhandling i Ballerup blev et bevis på, at de danske juniorhandlere kan håndtere mange forskellige racer

Ballerup: Disse racer kan du opleve lørdag

24-09-2022 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Ballerup er en af de udstillinger, som er delt op over to dage. Derfor er det ikke de samme racer, du kan se lørdag og søndag. Her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i dag 

Ida Victoria vandt største juniorhandling i DKK

02-11-2019 16:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

35 unge hundemennesker. Så stort var rekordfeltet i Herning. Vinderen blev Ida Victoria Skodborg

 

Billederne fra Roskilde er online

09-05-2012 15:45, af Maria Schacht
Nu kan du se alle billederne fra DKK Roskilde

Underskriftindsamling mod fyrværkeriplagen

12-12-2011 11:12, af Tine Luther
DKK har rettet henvendelse til dyrevelfærdsordførerne i Folketingets partier om fyrværkeriplagen. Henvendelsen ses - og du kan også være med til at råbe politikerne op via en elektronisk underskrift.

Herning: Så er vi i gang!

09-11-2024 10:53, af Cecilie Friis Amstrup

Lørdag den 9. november blev årets sidste DKK udstilling, Winter Wonder Show, skudt i gang med masser af smukke hunde og ivrige hundeejere. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Se billederne: Kæmpe galleri fra udstillingen i Fredericia

Foto|

Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund