Søren E. Sørensen er desværre afgået ved døden. Sammen med sin hustru Ulla, havde han en stor berøringsflade i hundeverdenen blandt andet gennem deres store arbejde med schnauzere og gennem Sørens undervisning på opdrætteruddannelsen.
Hunden.dk vil gerne sende vores dybeste medfølelse til Sørens familie
Herunder følger Jørgen Hindses mindeord
Mindeord for Søren E. Sørensen
Det er med stor sorg, at vi i Dansk Kennel Klub har modtaget besked om, at Søren E. Sørensen er gået bort den 12. december 2019.
Jeg kendte Søren igennem dennes mangeårige engagement i hundeverdenen, bl.a. som medlem af DKKs klagenævn og samarbejdsudvalg.
Ud over at være særdeles aktiv i DKK-regi, også som vært ved DKKs opdrætteruddannelse, var han sammen med sin hustru, Ulla, opdrætter af schnauzer under kennelnavnet Dan-Esch.
Han var desuden igennem en årrække engageret i både specialklub- og kredsregi, i hhv. Schnauzer- og Dobermannklubben samt DKKs kreds 1.
Søren E. Sørensen bisættes fra Lillerød Kirke torsdag den 19. december kl. 12.
Vores varmeste tanker går til Sørens nærmeste familie og venner.
Æret være Søren E. Sørensens minde.
På Dansk Kennel Klubs vegne,
Jørgen Hindse
Bestyrelsesformand
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.
Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser
Hundeorganisation har startet en protest mod licens til greyhoundbane i Wales. De er bange for, at en licens vil skabe mange skader og dødsfald blandt hunde
For omkring en uge siden begyndte flere hunde i den lille by Fårup at hyle og trække sig væk fra et helt bestemt fodgængerfelt på Bakkevænget, lige ved skolen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.
Julen står for døren og det betyder ofte at vi skruer op for julegodterne, hygge og godt selskab. Det er dog en god ide at være ekstra opmærksom på din hund og hvordan du får den godt igennem den søde juletid.