Søren E. Sørensen er desværre afgået ved døden. Sammen med sin hustru Ulla, havde han en stor berøringsflade i hundeverdenen blandt andet gennem deres store arbejde med schnauzere og gennem Sørens undervisning på opdrætteruddannelsen.
Hunden.dk vil gerne sende vores dybeste medfølelse til Sørens familie
Herunder følger Jørgen Hindses mindeord
Mindeord for Søren E. Sørensen
Det er med stor sorg, at vi i Dansk Kennel Klub har modtaget besked om, at Søren E. Sørensen er gået bort den 12. december 2019.
Jeg kendte Søren igennem dennes mangeårige engagement i hundeverdenen, bl.a. som medlem af DKKs klagenævn og samarbejdsudvalg.
Ud over at være særdeles aktiv i DKK-regi, også som vært ved DKKs opdrætteruddannelse, var han sammen med sin hustru, Ulla, opdrætter af schnauzer under kennelnavnet Dan-Esch.
Han var desuden igennem en årrække engageret i både specialklub- og kredsregi, i hhv. Schnauzer- og Dobermannklubben samt DKKs kreds 1.
Søren E. Sørensen bisættes fra Lillerød Kirke torsdag den 19. december kl. 12.
Vores varmeste tanker går til Sørens nærmeste familie og venner.
Æret være Søren E. Sørensens minde.
På Dansk Kennel Klubs vegne,
Jørgen Hindse
Bestyrelsesformand
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.
Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser
Hundeorganisation har startet en protest mod licens til greyhoundbane i Wales. De er bange for, at en licens vil skabe mange skader og dødsfald blandt hunde
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.