I lang tid har Bornholm været det eneste sted i Danmark, hvor virussen, der er årsag til sygdommen Tick-born encephalitis, har været at finde. Den seneste tid er sygdommen dog også dukket op udenfor øen.
Hvad er Tick-born encephalitis?
Tick-born encephalitis, der på dansk også kaldes for flåtbåren hjernebetændelse, er en forholdsvis sjælden sygdom, der smitter via flåter, og som en gang imellem ses hos danske hunde. Virussen, der rammer hundens hjerne, lever i flåten og overføres til hunden via flåtens spyt, når den bider sig fast. Hunde kan smittes med virussen uden at udvikle tydelige symptomer, men nogle gange giver den anledning til alvorlig og livstruende sygdom.
Symptomer på Tick-born encephalitis
Når en hund har Tick-born encephalitis, kan den udvikle en lang række symptomer. Blandt de mest almindelige er:
Fremtiden for en hund med Tick-born encephalitis
Der findes ingen egentlig helbredende behandling mod sygdommen, og hundens krop skal selv nedkæmpe infektionen. Tick-born encephalitis kan hurtigt udvikle sig til at være livstruende, men det er muligt at forsøge at hjælpe hunden igennem sygdommen med støttende behandling som blandt andet febernedsættende, beroligende og krampedæmpende medicin, samt væske og ro. Klarer hunden sig igennem sygdommen, vil påvirkningen af hjernen ofte medføre at et længere genoptræningsforløb er nødvendigt. Det er muligt at forebygge sygdommen ved at give hunden flåtmiddel, der forhindrer flåterne i at bide sig fast.
/Astrid Holtet, dyrlæge
Selvom kalenderen kun skriver marts, kan de første solstråler hurtigt forvandle din bil til en farlig varmefælde for din hund. Vi guider dig her til, hvorfor du skal være ekstra opmærksom på temperaturen, selvom det stadig føles køligt udenfor.
Kalenderen siger endelig marts og selvom temperaturen stadig bider lidt af og til, så er det meteorologiske forår officielt i gang. Det er en tid hvor naturen vågner, og vores firbenede venner mærker forandringen tydeligere end de fleste.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Flåterne har ikke bare været tidligt på færde i år, der kommer også ekstra mange af dem på grund af den våde vinter. Derfor skal man som hundeejer være opmærksom
Engflåten er fundet på en død guldsjakal, men den er endnu ikke fundet i naturen. Derfor mener biolog Martin Sciuto, at hundeejere kan tage det roligt. Er hunden i forvejen beskyttet mod flåter, er der ingen fare ved engflåten
En ny flåtart er opdaget i Danmark. Den bringer dårligt nyt til især kæledyrsejere, da et bid fra flåten kan koste kæledyrets liv
Forleden bragte Hunden.dk en artikel om utøjsmidlet Bravecto. Denne artikel affødte en masse gode spørgsmål, og ét af dem gik på, hvorfor vi oplever så store problemer med flåter og borrelia. Hvorfor det er så meget oppe i tiden.
Skovflåter har vi ikke set så meget til de sidste par måneder, men når frosten løsner sit greb i jorden og temperaturen stiger en smule, vil de igen blive aktive og klar til at bide sig fast i både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på, hvad flåten egentlig er
Portosystemisk shunt er en leversygdom, der oftest giver problemer hos helt unge hunde
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet