Jeg håber, at I alle er kommet godt ind i det nye år.
Lige om lidt begynder de første agilitykonkurrencer at komme, men lige nu står der træning på kalenderen. Jeg er på et onlinekursus med både Saimi og Thiana, hvor vi hver uge skal sende en video på ca. 5 min, og så får vi respons. På netop dette onlinekursus er temaet felter. Med Saimi er jeg nu begyndt, at træne løbefelt på A’et og hun gør det bare suverænt. Hun lærer simpelthen bare så hurtigt, og det er så fedt at træne med hende.
Thiana har allerede løbefelt på A’et, men det skal stadig vedligeholdes og endnu vigtigere er balancen, som hun har lidt svært ved, så den skal også trænes. Det er rart at få hjælp til det af en, der har meget erfaring, så resultatet bliver bedst muligt. Jeg træner 2 gange om ugen, og så træner jeg også hjemme i haven. Igen i år er mit mål at komme på det danske agilitylandshold, men i år vil jeg forsøge med både Thiana og Saimi. Den første udtagelseskonkurrence er i april måned i Viborg. Der er meget få konkurrencer før det, så vi starter hårdt ud med en meget vigtig konkurrence.
Jeg vil virkelig gerne på landsholdet, både til VM og NM, fordi det er simpelthen bare den bedste følelse at stå der foran det første spring til et stævne hvor det virkelig gælder.
Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse.
Sommerferien er slut og i år var skolernes sommerferie særlig lang - nemlig hele 6 uger. Jeg er selv pædagog og derfor tilknyttet SFO’en på skolen og havde derfor 'kun' de normale tre ugers sommerferie. Udover, at være i SFO’en brugte jeg (og mine kollegaer) også tid på, at planlægge det nye skoleår og her kunne James være med.
I ugerne hvor vi havde ferie var vi på små éndags ture, hvor vi også kan fik trænet. Sidst, men ikke mindst, kommer vi også til at kunne bruge vores ferieoplevelser sammen med James i skolen, når vi er tilbage på arbejde efter ferien.
Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.
Fiona Wennberg har skrevet følgende blogindlæg om årets første store agilitykonkurrencer
Fiona Wennberg har i den grad sit sit aftryk i agilitysporten med sin hund Thiana. Nu må hunden dog stoppe karrieren. Heldigvis fortsætter Fiona
Vi har modtaget dette fine blogindlæg fra Fiona Wenberg.
Lørdag blev DM i agility for små og mellem hunde afgjort. En der ikke havde heldet med sig, var vinderen fra 2019 Fiona Wennberg
Anmelderne er nærmest faldet ned af stolene over Fiona Apples nye album. Sangeren er kendt for at være glad for hunde, og de spiller da også en rolle på det nye album
Efter indstilling fra DKK blev Fiona Wennberg i går aftes hyldet sammen med kommunens øvrige unge mestre ved Egedal Kommunes årlige prisfest for frivillige, ildsjæle og mestre
Danmarksmester Fiona Wennberg skriver her om sine flotte resultater i agility denne sommer
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.