Hej. Ja nu er det så første gang, at jeg sådan rigtig skal skrive blog herinde. Jeg har glædet mig rigtig meget, og jeg håber også, at I får noget ud af det.
Torsdag d. 20.12 2018 fyldte min hund Thiana 6 år. Det er egentlig en lidt sjov fødselsdagsdato. D. 20.12.2012. Vi hentede hende i Finland for ca. 6 år siden i vinterferien 2013. Jeg og min mor fløj med hende i kabinen, og hun var i en lille flyvetaske. Hun klarede flyveturen suverænt, og der var ingen problemer. Da vi så kom hjem kl. 23.30, gik der ikke mere end en halv time, før hun allerede legede med de andre hunde og havde det rigtig godt. Jeg ville rigtig gerne have, at hun skulle sove på mit værelse, så jeg måtte lige rydde al mit legetøj ind i mine skabe. Jeg har aldrig gjort det så hurtigt før. Det varede ikke mere end 15 minutter, før alt var pænt. Da jeg så havde gjort hvalpegården klar med kurv, legetøj mm. lagde vi os til at sove. Tanken om at en lille sød og ny bedste ven ligger lige ved siden af er helt fantastisk. Da jeg så midt om natten vågnede, hørte jeg hende pibe. Opdrætteren havde sagt, at de godt kan finde på at pibe lidt de første par nætter, men at det er helt normalt. Men alligevel havde jeg en dårlig mavefornemmelse med det, så jeg rejste mig og tændte for lyset. Da jeg så kiggede ned i hvalpegården, så jeg, at hun var faldet ud af hendes kurv og lå imellem kurven og hvalpegårdens kant, og hun kunne ikke selv komme op. Jeg rykkede kurven lidt væk og tog hende op. Så sad jeg lidt med hende på sengekanten.
Jeg kan huske den nat, som var det i går. Den nat var så vigtig for mig, og det var også starten på et evigt venskab. Mine hunde er mine aller bedste venner. Nogle gange tænker jeg tilbage på den nat, og så tænker jeg på alt det, som vi har opnået indtil nu. Vi har været på agilitylandsholdet tre år i træk, været til ét VM, tre NM, vundet guld på agilitybanen til Agility Junior European Open 2016 og sølv på agilitybanen 2018, konkurreret i 8 forskellige lande (Danmark, Sverige, Norge, Finland, Slovakiet, Spanien, Holland og Luxemborg), og udover vores agility resultater er hun simpelthen bare en fantastisk hund derhjemme. Hun er altid så glad og fuld af energi og hver evig eneste dag, når jeg kommer hjem fra skole, kommer hun drønende hen til mig, og hopper op og ned af glæde. Jeg kan se på hende, at når vi træner eller løber til konkurrencer, så nyder hun det fuldt ud og mere end det. Agility det er altså bare det bedste hun ved. Der er rart at vide, at både jeg og Thiana ELSKER agility, det er ligesom vores fælles sport.
Glædelig jul og godt nytår til alle.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen