Hej. Ja nu er det så første gang, at jeg sådan rigtig skal skrive blog herinde. Jeg har glædet mig rigtig meget, og jeg håber også, at I får noget ud af det.
Torsdag d. 20.12 2018 fyldte min hund Thiana 6 år. Det er egentlig en lidt sjov fødselsdagsdato. D. 20.12.2012. Vi hentede hende i Finland for ca. 6 år siden i vinterferien 2013. Jeg og min mor fløj med hende i kabinen, og hun var i en lille flyvetaske. Hun klarede flyveturen suverænt, og der var ingen problemer. Da vi så kom hjem kl. 23.30, gik der ikke mere end en halv time, før hun allerede legede med de andre hunde og havde det rigtig godt. Jeg ville rigtig gerne have, at hun skulle sove på mit værelse, så jeg måtte lige rydde al mit legetøj ind i mine skabe. Jeg har aldrig gjort det så hurtigt før. Det varede ikke mere end 15 minutter, før alt var pænt. Da jeg så havde gjort hvalpegården klar med kurv, legetøj mm. lagde vi os til at sove. Tanken om at en lille sød og ny bedste ven ligger lige ved siden af er helt fantastisk. Da jeg så midt om natten vågnede, hørte jeg hende pibe. Opdrætteren havde sagt, at de godt kan finde på at pibe lidt de første par nætter, men at det er helt normalt. Men alligevel havde jeg en dårlig mavefornemmelse med det, så jeg rejste mig og tændte for lyset. Da jeg så kiggede ned i hvalpegården, så jeg, at hun var faldet ud af hendes kurv og lå imellem kurven og hvalpegårdens kant, og hun kunne ikke selv komme op. Jeg rykkede kurven lidt væk og tog hende op. Så sad jeg lidt med hende på sengekanten.
Jeg kan huske den nat, som var det i går. Den nat var så vigtig for mig, og det var også starten på et evigt venskab. Mine hunde er mine aller bedste venner. Nogle gange tænker jeg tilbage på den nat, og så tænker jeg på alt det, som vi har opnået indtil nu. Vi har været på agilitylandsholdet tre år i træk, været til ét VM, tre NM, vundet guld på agilitybanen til Agility Junior European Open 2016 og sølv på agilitybanen 2018, konkurreret i 8 forskellige lande (Danmark, Sverige, Norge, Finland, Slovakiet, Spanien, Holland og Luxemborg), og udover vores agility resultater er hun simpelthen bare en fantastisk hund derhjemme. Hun er altid så glad og fuld af energi og hver evig eneste dag, når jeg kommer hjem fra skole, kommer hun drønende hen til mig, og hopper op og ned af glæde. Jeg kan se på hende, at når vi træner eller løber til konkurrencer, så nyder hun det fuldt ud og mere end det. Agility det er altså bare det bedste hun ved. Der er rart at vide, at både jeg og Thiana ELSKER agility, det er ligesom vores fælles sport.
Glædelig jul og godt nytår til alle.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene