Indtil videre har I kun hørt om Thiana og Saimi, men vi har også Mille, en cockerspaniel på 10 år. Mille løber ikke længere agility, men er en skøn hjemme-hygge-hund;) Vi løb faktisk også agility med hende førhen, men ikke på ligeså højt plan, som jeg gør nu med vores sheltier. Hendes agilitykarriere stoppede brat, da hun fra knap tre år siden fik en diskusprolaps i ryggen. Hun blev opereret. Derefter ventede en lang genoptræning med de helt basale ting, som at lære at gå, sidde og stå. Det var en hård genoptræningsperiode, der varede ca. 6 måneder.
Siden det har hun haft det super godt. Hun er glad, og hun leger med de andre hunde. Hun elsker mad, tennisbolde og sit boldbassin. Hun elsker at finde godbidder nede i boldbassinet, og det giver også hendes hjerne noget aktivitet. Det er lige før, at hun kunne tilbringe dagen lang dernede.
Når vi går ture sammen kan hun være 30 min om en meget kort tur, da hun elsker at snuse og tage sig gooood tid. Jeg går ikke så lange ture med hende for at passe på hendes ryg. Det vigtigste for hende er ikke længden, men kvaliteten;)
Nu har jeg også fået tilmeldt både Saimi og Thiana til agilitylandsholdets bruttotrup, og jeg glæder mig sindssygt meget. Det første stævne, hvor man kan samle point, er om lidt over en måned, og vi skal lige have de sidste træningsting på plads. Saimis løbe-A er lige ved at være der. Vi mangler bare 15 cm, og så er A’et på fuld højde.
Den svenske tilgang, hvor besøgshundeteams gennemgår en grundig uddannelse med fokus på hundens tryghed og kvaliteten af samværet med de ældre, fik mig til at pakke kufferten og rejse nordpå.
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse.
Denne uge er det Fiona Wennberg, der deler sine fine tanker i vores blog.
Fiona Wennberg har i den grad sit sit aftryk i agilitysporten med sin hund Thiana. Nu må hunden dog stoppe karrieren. Heldigvis fortsætter Fiona
Efter indstilling fra DKK blev Fiona Wennberg i går aftes hyldet sammen med kommunens øvrige unge mestre ved Egedal Kommunes årlige prisfest for frivillige, ildsjæle og mestre
Danmarksmester Fiona Wennberg skriver her om sine flotte resultater i agility denne sommer
Lørdag blev DM i agility for små og mellem hunde afgjort. En der ikke havde heldet med sig, var vinderen fra 2019 Fiona Wennberg
Fiona Wennberg har skrevet følgende blogindlæg om årets første store agilitykonkurrencer
Anmelderne er nærmest faldet ned af stolene over Fiona Apples nye album. Sangeren er kendt for at være glad for hunde, og de spiller da også en rolle på det nye album
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
En ny bekendtgørelse sætter vigtig ramme for sund hundeavl samt velfærd for avlstæver.