Solen skinner og graderne stiger i den danske sommer, og så skal man virkelig være opmærksom på hunden.
1. Husk vand
Sørg altid for at have vand med til din hund, når I er ude at gå.
Det er også en god idé at sørge for, at hunden har ekstra vandskåle stående, både indenfor og udenfor, så den altid har adgang til vand.
2. Pas på dagtimerne
Det er en god idé at gå med hunden i morgen- og aftentimerne, hvor der ikke er så varmt.
Hunden bør holdes i ro, når det er allervarmest.
3. OBS på asfalt
Vær opmærksom på, hvor varm asfalten er, inden I går. Tjek asfalten med bagsiden af hånden. Hvis du kan have din hånd liggende i 10 sekunder, uden det brænder, så er den sikker for hunden at gå på. Det samme gælder for fliser.
Gå flere korte ture istedet for få lange ture.
4. Lad hunden blive hjemme
Lad hunden bliver hjemme fra familieudflugter til forlystelsesparker eller lignende, hvor der er mange mennesker og børn, der løber rundt. Derhjemme kan hunden bedre holde sig i ro og slappe af i skyggen eller andre kølige områder.
5. Ture på stranden
Tag ikke hunden med på stranden i mange timer, med mindre den kan få lov at bade. Der skal desuden være steder, hvor den kan ligge i skygge, f.eks. et skyggetelt.
Vær også opmærksom på, at sandet kan blive meget varmt.
6. Pas på i bilen
Efterlad ikke hunden i bilen
7. Afslapning udenfor
Har du have og/eller en hundegård, kan du med fordel lade hunden tulle rundt derude i dagtimerne. men der skal være steder, hvor den kan ligge i skygge, og der skal stå flere vandskåle til den. Du kan også med fordel have soppebassiner eller baljer med vand stående, som din hund kan hoppe i, hvis den har lyst til det.
8. Vær opmærksom
Det vigtigste råd er generelt at være opmærksom på din hund. Hunde kan oftest godt selv mærke, hvad de har brug for. Hold øje med hundens signaler og lad den selv bestemme, hvor den har lyst til at være.
Vær ekstra opmærksom på fladnæsede hunde, da de har sværere ved at få vejret og køle sig ned.
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Nogle synes, det er nuttet. Andre mener, at det er absolut nødvendigt. Og så er der dem, der fastholder, at hunden har pels, så tøj er overflødigt. Få hundeekspertens svar på, om din firbenede tilhører en af de fem hundetyper, der har brug for lidt vinterhjælp i form af et ekstra beskyttelseslag.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Moon Jae-in, præsident i Sydkorea, vil nu have forbudt spisning af hundekød
Onsdag blev en togtur ved Ringsted til en rigtig ubehagelig oplevelse for en ejer og hendes hund
Psykolog Clive Wynne gør i bog rede for, hvorfor hunde er så kærlige over for mennesker. Hans konklusion vil måske overraske nogen
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet