”Men det var jo bare til mennesker, der ville lave lidt sjov med hinanden.” Sådan forsøgte en sønderjysk ejer af en webshop at forklare, at han solgte stødhalsbånd fra sin shop.
Manden havde desuden monteret nylonhætter på halsbåndenes stødledere, således, at halsbåndene slet ikke kunne give stød. Det skriver jv.dk.
I retten viste det sig dog, at disse nylonhætter nemt kunne fjernes, så halsbåndene igen var fuldt funktionsdygtige.
Til det sagde manden, at man som køber skulle skrive under på, at de ikke ville fjerne nylonhætterne.
På hjemmesiden kunne man desuden læse om produktet, at det kunne bruges til en eller flere hunde. Men også her havde manden svar parat.
Han fortalte nemlig, at han også solgte halsbåndene til udlandet, hvor den slags er lovligt.
Dommeren var dog ikke imponeret, og valgte at give en bøde på 10.000 kroner.
Manden modtog dommen med ordene:
– Nu ville jeg ønske, at jeg havde haft råd til en advokat.
Efter pres fra den engelske kennelklub vil man nu forbyde brugen af stødhalsbånd i landet. Stødhalsbåndene giver ifølge eksperter ikke bare hundene smerte, men de fremprovokerer også en uhensigtsmæssig adfærd
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Dansk Kennel Klub’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen advarer imod den mexikansk-amerikansk hundetræner Cesar Millan, der den 10. maj i år gæster danmark for med sit show: ”Cesar Millan LIVE".
Torsdag blev en jagthund angrebet af en ulv vest for Svenstrup. Politiet opfordrer hundeluftere til at holde hunden i snor
Årets Politihund blev hædret til udstillingen i Herning. Theo vandt, fordi han snusede sig frem til en 89-årig dement plejehjemsbeboer, der var forsvundet fra sit hjem
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
En hund havde en meget lang nat i Hedensted, hvor den stod bundet til et træ
Sidste onsdag blev en hund fundet ved Skive. Den var meget ilde tilredt, og nu er den død. Men ejerne har endnu ikke meldt sig
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse