Vores kæledyr er matchmakere

03-05-2024 10:05, af Anne Cecilie Sohl

Hver femte hundeejer har stiftet nye venskaber pga. deres hunde, viser en ny undersøgelse fra Agria Dyreforsikring. Måske mere overraskende viser undersøgelsen desuden, at den selvstændige kat lige så ofte som flokdyret hunden er årsag til, at danskerne har mødt deres livs kærlighed.

Copyright Ridehesten.com
Foto: AdobeStock

Der er mange grunde til, at vi kalder hunden for menneskets bedste ven: Ligesom mennesket er hunde sociale dyr, som har brug for kontakt til både mennesker og andre hunde for at blomstre, og for mennesket er der mange fysiske og mentale sundhedsmæssige fordele ved at have hund: Den gør os tryg, mindsker stress og ensomhed, og samtidig gør hunden det nemmere at komme ud, være aktiv og møde andre mennesker.

I en ny undersøgelse* blev 442 danske hundeejere spurgt, om de havde mødt en ny partner eller ven på grund af deres hund. 20% svarer, at de har mødt nye venner på grund af deres hunde. 2% svarer, at hunden er årsag til, at de har mødt en ny partner, og 4% har mødt både venner og partnere, fordi hunden agerede matchmaker.

Hunden kan hjælpe med at skabe kontakt til nye mennesker på mange måder: Måske er det din hund, der først bliver venner med en anden hund, f.eks. under leg på gåturen, og derefter følger kontakten til den anden hunds ejer. Måske kommer du i kontakt med nye mennesker, fordi de ønsker at hilse på din hund under en gåtur. Og så er der den mere indirekte måde, din hund kan skabe forbindelse til andre mennesker på; igennem interessefællesskaber med ligesindede. Det kan f.eks. være igennem arrangementer, hundeklubber og kurser, hvor mennesker mødes og deler deres fælles interesse for hunde generelt eller for en specifik hunderace eller hundeaktivitet, ligesom der er grupper på sociale medier, hvor møder aftales på kryds og tværs.

Mindre sociale katte
Fordi katten af natur ikke som hunden er et flokdyr, går den oftere sine egne veje og kræver ikke som hunden daglige lufteture eller ugentlige træningspas på faste hold med ligesindede. Derfor er der for katteejerne ikke lige så mange oplagte muligheder for at møde nye mennesker, som der er for hundeejerne.

Derfor er det måske ikke overraskende, at der i Agrias undersøgelse er færre katteejere, der svarer bekræftende på spørgsmålet om, hvorvidt de har mødt en ny partner eller ven på grund af deres kat: 11% af de adspurgte 412 danske katteejere svarer, at de har stiftet nye venskaber takket være deres katte.

Men netop grundet katteejernes færre socialiseringsmuligheder med ligesindede er det overraskende, at lige så mange katteejere som hundeejere (2%) svarer, at de har mødt en ny partner pga. deres katte. 1% af katteejerne svarer, at de både har stiftet nye venskaber og mødt en ny partner takket være deres katte.

Den ene ting, som hunde- og katteejerne, der deltog i Agrias undersøgelse, er helt enige om, er den glæde, deres kæledyr giver. Nogle anser deres trofaste følgesvend for at være deres bedste ven, og samtlige respondenter bekræfter, at deres kæledyr er et fuldgyldigt medlem af deres familie.

*Undersøgelsen er udført af Xtreme på vegne af Agria i november 2023. 442 danske hundeejere og 412 katteejere bidrog med svar.

Læs også

50 år med irsk ulvehund og DKK

04-11-2025 07:00, af Redaktionen

Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden

Fra drøm til virkelighed: Min rejse med PurpleHeart's Magic Bulldogs

23-02-2025 08:29, af Gelika Langtoft

Jeg har altid elsket dyr og især hunde. Efter flere år med brugshunde som rottweiler og malinois faldt jeg pladask for den franske bulldog, og det blev starten på et fantastisk eventyr med mange oplevelser og venskaber til følge.

United Airlines suspenderer rejser med kæledyr

21-03-2018 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Skal du flyve med United Airlines det næste stykke tid, skal du ikke forvente at kunne få dit kæledyr med ombord

Loppehalsbånd sættes i forbindelse med alvorlige skader

05-03-2021 13:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I en artikel i USA Today sættes loppehalsbåndet Seresto i forbindelse med utallige skader på kæledyr fra 2012 til 2020

Ny undersøgelse: Kæledyr gør danskerne lykkelige

26-02-2020 08:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmark har i mange år ligget i top 3 på listen over de lykkeligste folkefærd. En del af forklaringen kan måske tilskrives relationen til vores kæledyr. De giver os trøst, omsorg og energi, når vi har mest brug for det, og det gør os lykkelige, viser en ny undersøgelse

Hugormesæson: Det skal du gøre, hvis dit kæledyr bliver bidt

28-03-2023 10:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvert år oplever flere danske hunde- og katteejere, at deres kæledyr bliver bidt af hugorme, og det er vigtigt at tage det alvorligt, hvis der er mistanke om hugormebid

Hunde i stor fare i Kina

05-02-2020 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den frygtede Coronavirus kan risikere at betyde aflivning af op imod 50.000 kæledyr heriblandt mange hunde. Det skriver Sky News.

Pet PR i nyt, spændende samarbejde

30-03-2023 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

PR- og kommunikationsbureauet, der alene har fokus på virksomheder og aktører, der på den ene eller anden måde har med kæledyr at gøre, har nu indledt et samarbejde, der skal give deres kunder en mulighed for at komme endnu bredere ud med deres kommunikation, brand og budskaber

Hundene var Friðas redning

26-05-2020 16:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Forleden skrev vi en nyhed om, at mange mennesker havde fundet trøst i deres kæledyr under coronaen. I den forbindelse spurgte vi, om nogen af jer, havde gjort det samme. Friða Matras Brekku fra Færøerne skrev, at hun havde brugt sine hunde som trøst. Her får du hendes historie

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet