Alle hundeejere kender sikkert følelsen af at stå med en gøende hund og forsøge at forstå, hvad hunden prøver at fortælle.
Onsdag aften kunne TV2 News så afsløre, at et sydkoreansk firma har opfundet et halsbånd, som kan være svaret til alle frustrerede hundeejere. Halsbåndet skulle nemlig kunne fortælle præcis hvorfor hunden gør.
Halsbåndet med dertilhørende app er udviklet ved at firmaet har indsamlet omkring 10.000 forskellige gøen fra 50 forskellige racer.
Halsbåndet og appen kan så fortælle om hunden er glad, afslappet, nervøs, sur eller trist, når den gør.
I indslaget på TV2 News blev Ditte Young interviewet om sit syn på det nye halsbånd, og selvom hun var ret begejstret for halsbåndet, så opfordrede hun stadig hundeejere til at bruge deres empati og sunde fornuft.
Dog påpegede hun, at der kan være situationer, hvor halsbåndet kan være en stor hjælp. Her nævnte hun for eksempel mødet med andre hunde, hvor man måske kan blive i tvivl om, hvad hundens gøen betyder.
En nordjysk jæger er blevet sigtet efter at have brugt stødhalsbånd til at opdrage sin hund
Går sommerferien til England, så skulle du måske lige tage forbi dette anderledes museum, som har specialiseret sig i hundehalsbånd
I en artikel i USA Today sættes loppehalsbåndet Seresto i forbindelse med utallige skader på kæledyr fra 2012 til 2020
Hvad der lignede starten på et givtigt samarbejde mellem Ditte Young og en række dyrlæger er annulleret, da dyrlægerne ikke ønskede at deltage
Torsdag aften kan du opleve tre kvinder, der i den grad ved noget om hunde, når de afholder webinar hos DKK med udgangspunkt i deres nye fælles bog
I den nye sæson af La casa de papel eller Papirhuset er der scener, der er optaget i Danmark. Her er der også en dansk grand danois med. Det er Ditte Young, der har castet og trænet den
Dyretelepatør og Equicoach Ditte Young lancerer i juli sin nye online medlemsportal, hvor hundeejere kan finde inspiration, få hjælp og professionel rådgivning. Portalen tilbyder bl.a. månedligt videotip, podcast, rabatter og adgang til Dittes online kurser
Et studie af amerikanske Clive Wynne, professor i psykologi på Arizona State University, viser at mennesker synes at hvalpe er sødest lige omkring syv ugers alderen – og det kan der måske være en rigtig god forklaring på
Flere dyreklinikker har indgået et samarbejde med Ditte Young for at bygge bro mellem den konventionelle medicinske verden og den mere alternative
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.