Ditte Young tilbyder nu professionel hjælp i nyt online univers

10-07-2020 08:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyretelepatør og Equicoach Ditte Young lancerer i juli sin nye online medlemsportal, hvor hundeejere kan finde inspiration, få hjælp og professionel rådgivning. Portalen tilbyder bl.a. månedligt videotip, podcast, rabatter og adgang til Dittes online kurser

Copyright Ridehesten.com
Foto: Mille Berger Schlundt

Til hverdag er Ditte Youngs kalender fyldt til bristepunktet med foredrag i ind- og udland, coaching for hundeejere på sin klinik, professionelle ryttere, workshops, uddannelse og private sessioner med telepati og kranio-sakral terapi. Derudover skriver hun bøger, laver radio og arbejder som terapeut, clairvoyant og healer.

I marts blev Dittes travle liv sat på pause. Hendes klinik måtte lukke, fysiske kurser, uddannelse og foredrag kunne ikke længere lade sig gøre. Ditte kunne nu kun hjælpe hundeejere via online sessioner og online foredrag.

Det blev startskuddet til den online portal, som Ditte har drømt om at lave i de sidste 5 år. Planerne har ligget klar i skuffen, men det var ikke før Coronakrisen, at hun fik tiden til at føre drømmen ud i livet og skabe alt det indhold, som nu er blevet samlet under ”Ditte Young Portalen”. 

– Ditte Young portalen er et online univers, hvor hundeejere kan få min professionelle hjælp, uden at skulle investere mange tusinde kroner i individuelle sessioner. Jeg har samlet min viden ét sted og skabt et sted fuld af inspiration, viden og lækkerhed, forklarer Ditte Young.

Ditte Young Portalen indeholder bla. et nyhedsbrev som kun kommer ud til de medlemmer, en månedlig podcast og et månedligt videotip fra Ditte med gode råd til, hvordan du skaber et tillidsfuldt og godt forhold til dit dyr. Hver måned bliver der sendt nye råd ud til brugerne. Rådene skifter mellem at være til hundeejere og hesteejere eller begge dele.

Første video er af hunden Nemo og handler om, hvordan man bedst tackler det bedste partnerskab, efter at have været i lockdown sammen under Covid-19 og nu at være tilbage i arbejde i timevis væk fra sin hund igen.

Guldmedlemmer af portalen får desuden fuld adgang til Dittes clinics og E-kurser. Man opnår også rabatter på kommende events og som Guldmedlem får du 20 % rabat på live webinaret ”Partnerskab – Forstå din hund og dig selv sammen”, som hun afholder i samarbejde med Sebbastian Lorantius d. 13 august 2020. Det er en rørende aften, hvor de teamer op sammen og hjælper hundeejere som en slags parterapi, hvor hund og ejer bliver endnu mere forbundne sammen. Nogle af jer så et ”sneak peak” af hvad de to kan sammen under sidste års DogDays event.

Der gives 1 måneds gratis prøveperiode så du kan se hvad universet handler om.

Du finder Ditte Young Portalen her

 

 

 

Læs også

Ditte Young trænede ny stjernehund telepatisk

04-09-2021 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den nye sæson af La casa de papel eller Papirhuset er der scener, der er optaget i Danmark. Her er der også en dansk grand danois med. Det er Ditte Young, der har castet og trænet den

Ville du købe intelligent hundehalsbånd

15-01-2021 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag kunne man på TV2 News høre om en ny opfindelse fra Sydkorea. Et hundehalsbånd, der kunne afsløre, hvorfor hunden gør. Er det en god ide

Tre hundeeksperter holder webinar hos DKK

02-12-2020 15:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag aften kan du opleve tre kvinder, der i den grad ved noget om hunde, når de afholder webinar hos DKK med udgangspunkt i deres nye fælles bog

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra panik til lettelse ved DM i schweissspor

16-09-2025 07:00, af Redaktionen
Jagt|

Sophia van Binsbergen og hendes labrador retriever Deus deltog i Dansk Kennel Klubs DM i schweissspor i de krævende og vildtrige skove omkring Gisselfeld Kloster. Det blev en dramatisk prøve med tidspres, afledninger og indre uro, men også en oplevelse, der endte med lettelse og stolthed.

Fællesudstilling samler de danske nationalracer i Strøby

17-09-2025 07:00, af Redaktionen

En festlig dag venter, når alle seks danske nationalracer mødes til årets store fællesudstilling.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt