Ditte Youngs dyrlægesamarbejde udskudt

01-11-2019 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der lignede starten på et givtigt samarbejde mellem Ditte Young og en række dyrlæger er annulleret, da dyrlægerne ikke ønskede at deltage

Copyright Ridehesten.com
Foto: Erik Kunddahl

Er det i 2019 for tidligt at indgå et samarbejde mellem den alternative og den dyrlægefaglige verden? Det er der noget, der tyder på, efter et stort anlagt samarbejde mellem terapeut og clairvoyant, Ditte Young, og flere dyreklinikker, nu er lagt i graven. 

Samarbejdet blev ellers slået stort op, idet TV2, TV2News, P4 og vi selv dækkede Ditte Youngs besøg hos et af hospitalerne, hvor hun præsenterede sit arbejde, som skulle være et supplement til dyrlægernes arbejde.

Her fortalte Ditte Young, hvordan hun kan kommunikere med dyrene og på den måde hjælpe dyrets ejere med at forstå deres adfærd, personlighed, relationer og ofte hvad dyrene mærker på egen krop. 

Hun gjorde det også klart, at hun aldrig stiller diagnoser, idet det udelukkende er dyrlægernes arbejde. Deraf gav brobygningsarbejdet god mening.

Derfor kunne man mene, at et samarbejde var indlysende og dømt ud fra reaktionerne i indslaget på TV2, var både dyreejere og dyrlæger meget positivt indstillede.

Derfor er det overraskende, at samarbejdet nu er stendødt. 

Fra anonym kilde ved vi, at det er dyrlægerne, der har trukket sig fra samarbejdet pga. trusler fra andre dyrlæger, som var imod samarbejdet.

Hverken Ditte Young, eller nogle af hospitalerne har ønsket at udtale sig i sagen.

Læs også

Ditte Young trænede ny stjernehund telepatisk

04-09-2021 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den nye sæson af La casa de papel eller Papirhuset er der scener, der er optaget i Danmark. Her er der også en dansk grand danois med. Det er Ditte Young, der har castet og trænet den

Ville du købe intelligent hundehalsbånd

15-01-2021 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag kunne man på TV2 News høre om en ny opfindelse fra Sydkorea. Et hundehalsbånd, der kunne afsløre, hvorfor hunden gør. Er det en god ide

Tre hundeeksperter holder webinar hos DKK

02-12-2020 15:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag aften kan du opleve tre kvinder, der i den grad ved noget om hunde, når de afholder webinar hos DKK med udgangspunkt i deres nye fælles bog

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene