Da det i sidste uge kom frem, at den lille jack russell terrier, Tulle, var død efter et hugormebid, væltede det ind med bekymrede beskeder.
I mange af beskederne stod der, at der var rigtig mange hugormebid for tiden ved havet i det vestjyske. Hos Ringkøbing Dyrehospital anerkender de, at der har været mange bid, men niveauet er ikke så forskelligt fra andre år.
– Antallet af hugormebid er stort set det samme som sidste år. De noget svingende temperaturer, er med til at gøre hugormen mere grumpy. Fordi de er vekselvarme dyr, søger de stadig solen, men har endnu ikke hurtigheden som midt på sommeren sommer. Her smutter slangen som oftest, inden hunden når hen til den, fortæller Birte Skaaning, der er fagveterinærsygeplejerske på dyrehospitalet.
Hun opfordrer folk i området til at være forsigtige, når de lufter deres hunde.
– Et godt råd til hundeejeren er at holde sig til stier og veje. Ikke slippe hunden løs i lyng og klit. På gåturen i områder, hvor hugormen er, bør man bruge en fast/kort dressurline og ikke en 8m flexline. Her kan de nemlig ikke nå at reagere, hvis hugormen pludselig er der, siger hun og fortsætter:
– En "koklokke" kan evt. sættes i halsbåndet, så slangen kan høre hunden på lang afstand. Så har den muligheden for at slippe væk.
Er hunden blevet bidt, har Birte Skaaning også gode råd til hundeejeren.
– Skulle uheldet være ude, så hold hunden i ro. Er det en lille hund, så bær den op til bilen og kontakt dyrlægen straks. Er det en stor hund, så få en til at komme med bilen, hvis det er muligt. Det er vigtigt at holde hunden i ro og kontakte en dyrlæge straks. De efterfølgende uger skal hunden også holdes i ro, siger hun.
Ingen hund på stranden
En af dem, der kender til problemerne med hugorme, er Kim Vigsø Nielsen, der udover at være hundeejer også er dommer på hundeudstillinger. Han bor i Varde tæt på det område, hvor der i den sidste tid har været mange hugorme.
– Der går ikke mange dage uden hugormebid. Hugorme har været fredet i flere år, så der er masser af dem i klitterne, og selv nede på strandene er mennesker og dyr blevet bidt, fortæller han.
Kim Vigsø Nielsen har taget konsekvensen af de mange hugorme.
– Jeg har boet her siden 1999 og har ikke hunde med til stranden efter omkring 1 marts på grund af hugormene, siger han.
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
De første danske hunde har allerede været i nærkontakt med hugorme, der netop er vågnet fra deres lange dvale. Risikoen for at hunden bliver bidt, er ekstra høj lige nu, fordi hugormene på denne årstid stadig er sløve, og er længere tid om at flygte, når de hører os og hunden komme.
Når familierne skal nyde sommerlandet, strømmer de til stranden – men her er det vigtigt specielt for hundeejerne at være opmærksomme på de skjulte farer, der lurer under sandet og i det lave vand.
Hvad der skulle have været en ganske almindelig langfredag i sommerhus, endte tragisk for jack russell terrieren Tulle og hendes ejer Brian Søby Jensen
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.