I Sverige har der siden 2016 været tradition for, at hundeejere samles med deres firbenede venner i foråret for at deltage i den populære gåtur, “Agria hundpromenad”, arrangeret af Agria Dyreforsikring. Gåturen fik debut i Danmark i 2018, og i år har den igen fået vokseværk, da hele seks forskellige lande afholder gåturen. Der bliver dermed tusindvis af bjæf og logrende haler, når startskuddet lyder den 25. maj kl. 11.00 i alle landene.
Gåturen er ikke kun for motionens skyld. Det er en herlig folkefest for alle typer af hunde og hundeelskere. Det er en dag med hyggeligt samvær, hvor hunde og deres ejere er fælles om at hjælpe hunde, der har det svært. Det er gratis at deltage, og hvert år donerer Agria Dyreforsikring penge til et godt formål, og i Danmark er det Dyreværnet, som i år modtager 50 kr. for hvert par - ekvipage - som deltager. Sidste år blev 200.000 kroner doneret til hundevelfærd i Danmark, Norge, Finland og Sverige. I år er Frankrig og England også med i gåturen, og derfor er forventningerne til indsamlingsresultatet høje, forklarer direktør i Agria Dyreforsikring Danmark, Tine Antvorskov, og fortsætter:
- Det er vigtigt, at vi samler rigeligt med penge ind til Dyreværnets gode formål. Der er stadig mange hunde i Danmark, der har brug for at finde nye familier, der kan give dem kærlighed og nye trygge hjem. Dyreværnet gør et flot og vigtigt arbejde for at hjælpe hunde i nød og finde det helt rigtige hjem til dem.”
Tæt på 300 mennesker deltog på gåturen i Danmark sidste år, og de fleste havde taget en firbenet følgesvend med. Tine Antvorskov opfordrer hundeejere over hele landet til at pakke en picnic-kurv og tage hunden med til gåtur. Agria sørger for hygge og god underholdning i de grønne omgivelser på Amager Fælled. Hun forventer, at gåturen får over 500 deltagere denne gang, der er i hvert fald lavet goodiebags med gaver og godbidder til de første 400.
Der vil være stande, aktiviteter og opvisninger med deltagelse fra bl.a. racespecialklubber, Dyreværnet, Dansk Kennel Klub og Danmarks civile Hundeførerforening. Udrykningsleder og adfærdsbehandler Nina Amdi fra Dyreværnet giver gode og brugbare råd om adfærd og problemløsning. Der vil være også mulighed for at stille spørgsmål og få taget billeder sammen med Nina.
Vil du vide mere om Agrias hundegåtur, eller har du allerede besluttet dig for at deltage, så kan du finde information om rute, tilmelding og aktiviteter på Agrias hjemmeside.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.
Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.
Bliv set på dine gåture og undgå uheld, når du lufter hunden i mørket
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
Lørdag var Venstres Kristian Pihl Lorentzen på gaden i Bjerringbro for at gå tur med hunde. Vi udnyttede chancen til at høre om Venstres planer omkring hundeloven
Igen i år kan du sammen med Maxi Zoo komme på en fælles gåtur med hunden
Fra den 1. april skal hunden igen i snor, når du lufter den på stranden – det gælder også, selv om du har verdens mest lydige hund. For når hunden har snuden i sporet, er ynglefugle og dyrebørn i risiko.
270 hunde var samlet på Amager Fælled lørdag, da Agria Dyreforsikring gennemførte “Agria Hundegåtur” for andet år i træk i Danmark. 13.500 kroner blev samlet ind, og pengene går i år til Dyreværnet
Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.