I weekenden blev Danmarks første K9 biathlon holdt i Nærum. Udover de sportslige udfoldelser var der også et væld af andet guf for glade hundeentusiaster.
En af de ting, der virkelig var populære, var det såkaldte Run-In-Show, hvor folk kunne komme og få en bedømmelse af deres hund.
Det valgte 80 hundeejere at gøre, så der var travlhed i ringen, som blev styret af Lotte Höhrmann.
– Sikke en weekend. Tiltrods for mange mangler havde vi godt 80 hunde til bedømmelse og folk var rigtig glade, fortæller hun og fortsætter:
– Det, at vi ikke fokuserede på udstillings eksteriør, men hunden som helhed, sundhed, bevægelser, kondition, træning osv., gjorde virkelig meget og folk følte de fik noget brugbart med hjem.
Og valgte man at sende sin hund i ringen, var man også sikker på at få noget med sig hjem. Folkene bag Run-In-Showet allierede sig nemlig med gode kræfter, som kunne gøre lidt ekstra for hundene.
– Vi allierede os søndag med Royal Canin og Espergærde dyreklinik. Samarbejdet fungerede på den måde, at så jeg en hund med diverse problemer, så kunne jeg sende den direkte over til dem, fortæller Lotte Höhrmann, der fandt fire ting, som mange hunde og ejere åbenbart har problemer med.
– Overordnet var der 4 ting, jeg fandt en del af. Det var ørebetændelse, manglende negleklip og viden derom, foderrelaterede problemer og problemer med bevægelse, lyder det fra Lotte Höhrmann, inden hun med et velplaceret smil i ansigtet konstaterer, at alle slags hunde kom til bedømmelsen.
– Det rigtig sjove var, at vi havde alt fra verdens vindere til gadekryds til bedømmelse.
Efter bedømmelserne fik alle et kritikskema med hjem, samt råd og vejledning.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Med de mange nye aktiviteter, der findes rundt omkring i det danske hundeland, er det også blevet muligt at indføre Årets Hund i nye discipliner. Nu kan dansk/svenske gårdhunde blive Årets Hund i K9 biathlon
Både hunde og mennesker nyder at forlyste sig i K9 Biathlon for alles forhindringsbane
Løb tur med din hund ved Lilleskov slot hundedage
Lotte Höhrmann og hendes K9 Biathlon for alle crew og familie indtog fredag formiddag Store RIng til en opvisning i K9 Biathlon for alle. Det gik ikke stille for sig
Winnie Vestergård er ikke en kvinde der er bleg for at tage en udfordring. Som formand for Brugernes Førehundeordning og Danmarks eneste blinde førerhundeinstruktør var hun kun et splitsekund om at sige ja til at kaste sig ud i 12 km K9 Biathlon til Hundedagene på Vilhelmsborg d. 30 maj – 1 juni, da Lotte Höhrmann fra Hundedagene kontaktede hende
I morges var Lotte Höhrmann og Mark Laursen fra det virtuelle K9 Biathlonløb 31. oktober og 1. november i Radio Diablo på Sydfyn. Her kunne de afsløre en ret stor nyhed
I alt 861 tilmeldte blev det til, da K9 Biathlon for alle i den forgangende weekend afholdt deres sidste løb i 2024: Dacia Gold Cup.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?