Nyt miljøtræningscenter for hunde i Mørkøv

25-09-2019 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt miljøtræningscenter henvender sig til alt fra familiehunde til sepcialsøgshunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I de gamle kostalde på avlsgården Orelund, der med sin lange og interessante historie rummer fantastiske muligheder for nye, spændende aktiviteter, vil der fremover blive miljøtrænet og uddannet alt fra familiehunde til professionelle specialsøgshunde. Det er netop miljøet og omgivelser i staldene, der gør dette sted så velegnet til formålet, og derfor fremover skal danne rammerne omkring Searchhouse aktiviteter.

Lokalerne bliver indviet med et åbent hus-arrangement 5. oktober kl. 10 – 14, hvor interesserede er velkomne til at kigge ind, og har man sin hund med er der flere aktiviteter, som man kan prøve på dagen. Hundefysioterapeaut og kraniosakralterapeaut Helle Hoffmann kommer også forbi, og tilbyder et gratis tjek af ens hund, og giver gode råd til at holde hunden i form.
Derudover kommer Kriminalforsorgens hundeførere og viser, hvordan de arbejder med deres mobil- og narkohunde. Kriminalforsorgen har nogle af Danmarks bedste specialsøgshunde, og med deres mobilhunde er de blandt de bedste i verden.

Searchhouse er en lokal virksomhed, som har specialiseret sig i miljøtræning og uddannelse af hunde og hundeførere til specifikke søgeopgaver – både af mere professionel/operativ karakter men også til privat brug. I Searchhouse tilbyder vi miljøtræning til alle hunde lige fra 7 uger gamle hvalpekuld, hvalpe-hold, familiehunden der har brug for at styrke dens tryghed i forskellige miljøer, til hunde der skal forberedes til et liv som professionel tjenestehund.    

Avlsgården Orelund blev opført omkring 1785, og har siden 1870’erne været i Treschow-slægtens ejerskab. Orelund blev de følgende år stærkt udvidet, og blev i 1923 udskilt som selvstændigt gods. Torbenfeld og Orelund Godser er i dag igen samlet og omfatter i 2019 tilsammen 1840 hektar.

– Searchhouse så netop de meget spændende og udfordrende muligheder for at kunne udvikle ideen om at skabe et perfekt træningssted for hunde, som skal trænes til at søge i forskellige miljøer. Specialsøg og miljøtræning er hovedoverskriften for den type af hundetræning, som fremover vil udfolde sig i de gamle stalde.  Faciliteterne er derfor indrettet, så der er mange udfordrende og udviklende søgemiljøer for hundene. Bl.a. vil der være en svævebane for hundene, fortæller ejer Johnny Bastian, der er registreret schweisshundefører og certificeret besigtigelseshundefører i Sverige. Derudover har han uddannet flere specialsøgshunde ved SWDI (Scandinavian Working Dog Institute) i Sverige.

Hundene i Searchhouse trænes til flere forskellige specifikke søgeopgaver som f.eks. kan være at finde væggelus, skimmelsvamp, adrenalin fra skadeskudt vildt, krudt, forurening, sprængstof og narko etc.


 

Læs også

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

Dramatisk eftersøgning af hunden Dolph

18-11-2024 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.

Se billederne: Fyns Sommerland gik helt "i hundene"

27-09-2024 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.

Stor succes for Værums første K9 Biathlon

22-09-2025 07:00, af Redaktionen

En hel landsby stod bag, da Værum sydvest for Randers for første gang dannede ramme om et K9 Biathlon. En dag fyldt med hundeglæde, sjove forhindringer og masser af fællesskab.

Sådan kan du og din hund støtte Danmarksindsamlingen

28-01-2021 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lilleskov Slot, der blandt andet står bag K9 Biathlon for alle, bruger nu deres store succes til at hjælpe andre. Derfor har de bestemt at donere en stor del af overskuddet fra virtuelle løb til Danmarksindsamlingen

EDS: Hundene har en fest til K9

18-05-2023 14:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Både hunde og mennesker nyder at forlyste sig i K9 Biathlon for alles forhindringsbane

Så er der billeder fra agility og Crazy Dog Days

31-05-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Indrømmet, vi havde en lidt travl men dejlig lørdag. Her er billeder fra de to arrangementer, vi var til

BLOG: SUP med PUP

21-06-2023 11:57, af Karoline Sidelmann Brinch

Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.

BLOG: En fantastisk dag med K9-biathlon FOR ALLE.

08-09-2021 12:18, af Karoline Sidelmann Brinch

Lørdag d. 25. august var en dag vi havde ventet på med spænding og glæde. Der var det nemlig tid til K9-biathlon i de skønne omgivelser ved Vilhelmsborg. Et arrangement af Lilleskov Slot som blev lavet ifm. DKKs Hund i fokus

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund