Mange af landets hundeejere kender formentlig allerede Agria Dyreforsikring, der er specialiseret indenfor forsikring af hund, kat og hest. Nu vil de også stifte bekendtskab med selskabet, hvis de kaster sig ud i skove, mudder og vandløb som deltagere i K9 Biathlon for alle.
Agria Dyreforsikring har nemlig indgået en aftale med K9 Biathlon for alle, der er forhindringsløb for hunde og deres ejere. Med tre årlige events er løbet vokset med næsten eksplosiv vækst de senere år. Således er der nu i omegnen af knap 1000 deltagere ved hvert enkelt event og nye træningsfællesskaber for hundeejere skyder op i alle dele af landet. Hundeejere, der altså fremadrettet kan nyde godt af Agria Dyreforsikrings ekspertise inden for kæledyr.
- Hos Agria elsker vi hunde og alt, der kan give dem et godt og aktivt liv, derfor er vi ekstra glade for vores nye samarbejde med K9 Biathlon for alle! Deres landsdækkende events er for alle hunde og deres mennesker, uanset om man er en garvet løber eller tager det mere i ’snuse’-tempo, og det er netop initiativer som dette, vi vil støtte; noget der styrker båndet mellem hund og ejer og gør det nemt at vælge en aktiv livsstil sammen. Vi har selv medarbejdere, der deltager og kan se at det bringer folk sammen i en unik, fælles oplevelse, hvor både firbenede og tobenede kan udfordres og have det sjovt i naturen. Det er præcis sådan et hundeevent, vi har savnet i Danmark – og vi er begejstrede for at være en del af rejsen, siger Tine Stabell, direktør hos Agria Dyreforsikring.
Den nye sponsoraftale med Agria Dyreforsikring betyder, at K9 Biathlon for alle fortsat kan udvikles til glæde og gavn for de mange hundeejere, der ønsker at være aktive med deres firbenede venner.
- Agria Dyreforsikring er en stærk samarbejdspartner. Så sent som juli i år er deres hundeforsikring blevet kåret af TÆNK til at have landets bedste dækning, og den ekspertise, selskabet kommer med, kan vores deltagere få gavn af. De repræsenterer alle typer af hunde og den diversitet passer til vores events, der netop er for alle. Jeg er rigtig stolt af, at de har lyst til at være en del af vores team af guldsponsorer, siger K9 Biathlon for alles stifter, Lotte Höhrmann.
En stærk medspiller
Med Agria ombord kan deltagerne se frem til at møde hundeglade Agria-ansatte på pladsen omkring start- og målområde, men helt sikkert også klædt på i mudder, våde poter og et smil på selve ruten som deltagere, allerede fra første event på Ledreborg Slot i juni 2025.
- Vi har brug for virksomheder som Agria, fordi de gør det muligt for os at arrangere vores K9B løb, der er dyre at afholde og planlægge. Men vi er kritiske med, hvem vi får ombord, fordi vi skal kunne spejle os i deres værdier, og det kan vi med Agria, der i forvejen repræsenterer mange af vores deltagere og deres hunde, forklarer Lotte Höhrmann, der altid opfordrer deltagerne til at tegne forsikring på deres hunde.
Med Agria Dyreforsikring på holdet er K9 Biathlon for alle nu oppe på imponerede seks guldsponsorer heriblandt Non Stop Dogwear, Henne Petfood og Craft Sportswear DK.
Når K9 Biathlon for alle den 22. til 25. maj 2026 indtager de smukke omgivelser omkring Ledreborg Slot som en del af Livsstilsdagene, bliver det med både nye tiltag, nye cup-regler og endnu større fokus på at skabe oplevelser for alle typer hunde og førere.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Det gode hundeliv er målet med samarbejdet mellem Agria Dyreforsikring og hundemadsvirksomheden Vuffeli. Det er første gang, Agria indgår i et kommercielt samarbejde
Hunde har en særdeles veludviklet og følsom høresans. Derfor kan nytårsaften være et sandt helvede på grund af brag fra fyrværkeri. Dyrlæge Lotta Möller fra Agria Dyreforsikring forklarer her, hvad man kan gøre for at minimere hundens angst, når champagnepropper og raketter springer på årets sidste dag
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
Hvordan påvirker vores personlighed forholdet til vores hund? Det får vi svar på, men også hvordan katte egentlig kommunikerer med os mennesker og meget, meget mere. Femten nye forskningsprojekter får del i de ni millioner svenske kroner (6,4 mio. dkr) Agria og SKKs forskningsfond deler ud i 2022. Her finder vi også et projekt fra Danmark, der ser nærmere på diskusprolaps hos gravhunde og den populære selskabshund coton de tulear
Der er godt gang i hundeaktiviteterne på Vilhelmsborg, der i denne weekend byder ind til Hund i Fokus. Et af de store trækplastre er lørdagens enorme K9 Biathlon for alle
Så er der godt nyt, for fra 1. oktober må hunden igen løbe frit på stranden. Hvis din hund endnu ikke er blevet introduceret til det våde element , kan den godt lære det, hvis I kommer godt fra start
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund