Mange af landets hundeejere kender formentlig allerede Agria Dyreforsikring, der er specialiseret indenfor forsikring af hund, kat og hest. Nu vil de også stifte bekendtskab med selskabet, hvis de kaster sig ud i skove, mudder og vandløb som deltagere i K9 Biathlon for alle.
Agria Dyreforsikring har nemlig indgået en aftale med K9 Biathlon for alle, der er forhindringsløb for hunde og deres ejere. Med tre årlige events er løbet vokset med næsten eksplosiv vækst de senere år. Således er der nu i omegnen af knap 1000 deltagere ved hvert enkelt event og nye træningsfællesskaber for hundeejere skyder op i alle dele af landet. Hundeejere, der altså fremadrettet kan nyde godt af Agria Dyreforsikrings ekspertise inden for kæledyr.
- Hos Agria elsker vi hunde og alt, der kan give dem et godt og aktivt liv, derfor er vi ekstra glade for vores nye samarbejde med K9 Biathlon for alle! Deres landsdækkende events er for alle hunde og deres mennesker, uanset om man er en garvet løber eller tager det mere i ’snuse’-tempo, og det er netop initiativer som dette, vi vil støtte; noget der styrker båndet mellem hund og ejer og gør det nemt at vælge en aktiv livsstil sammen. Vi har selv medarbejdere, der deltager og kan se at det bringer folk sammen i en unik, fælles oplevelse, hvor både firbenede og tobenede kan udfordres og have det sjovt i naturen. Det er præcis sådan et hundeevent, vi har savnet i Danmark – og vi er begejstrede for at være en del af rejsen, siger Tine Stabell, direktør hos Agria Dyreforsikring.
Den nye sponsoraftale med Agria Dyreforsikring betyder, at K9 Biathlon for alle fortsat kan udvikles til glæde og gavn for de mange hundeejere, der ønsker at være aktive med deres firbenede venner.
- Agria Dyreforsikring er en stærk samarbejdspartner. Så sent som juli i år er deres hundeforsikring blevet kåret af TÆNK til at have landets bedste dækning, og den ekspertise, selskabet kommer med, kan vores deltagere få gavn af. De repræsenterer alle typer af hunde og den diversitet passer til vores events, der netop er for alle. Jeg er rigtig stolt af, at de har lyst til at være en del af vores team af guldsponsorer, siger K9 Biathlon for alles stifter, Lotte Höhrmann.
En stærk medspiller
Med Agria ombord kan deltagerne se frem til at møde hundeglade Agria-ansatte på pladsen omkring start- og målområde, men helt sikkert også klædt på i mudder, våde poter og et smil på selve ruten som deltagere, allerede fra første event på Ledreborg Slot i juni 2025.
- Vi har brug for virksomheder som Agria, fordi de gør det muligt for os at arrangere vores K9B løb, der er dyre at afholde og planlægge. Men vi er kritiske med, hvem vi får ombord, fordi vi skal kunne spejle os i deres værdier, og det kan vi med Agria, der i forvejen repræsenterer mange af vores deltagere og deres hunde, forklarer Lotte Höhrmann, der altid opfordrer deltagerne til at tegne forsikring på deres hunde.
Med Agria Dyreforsikring på holdet er K9 Biathlon for alle nu oppe på imponerede seks guldsponsorer heriblandt Non Stop Dogwear, Henne Petfood og Craft Sportswear DK.
I alt 861 tilmeldte blev det til, da K9 Biathlon for alle i den forgangende weekend afholdt deres sidste løb i 2024: Dacia Gold Cup.
350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.
Allerede nu har over 550 tilmeldt sig stort terrænløb med hund i Mariager i midten af august og ikke mindst nordjyderne har taget godt imod det nye initiativ.
Hunden Molly blev i fredags kåret som vinder af kampagnen Danmarks Dyrehelt 2017. Molly er en såkaldt “læsehund”, der hjælper børn med læsevanskeligheder til at blive bedre til at læse ved sin blotte tilstedeværelse. Molly og ejeren Lis Welin er fra Odense, men i dagens anledning havde de taget turen til København for at besøge Agria Dyreforsikring og Go’Morgen Danmark
Tal fra Agria Dyreforsikring viser, at påsken er det tidspunkt på året, hvor flest hunde dør af forgiftning. Også kattene er udsatte, da de ofte spiser af påskens blomster og dekorationer. Påsken er altså blandt de højtider, hvor der er særlig grund til at holde øje med, hvad Fido og Felix putter i munden
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
Har du hanhund, er det nu, det er en god ide at holde godt fast i snoren. Når hunhundene først kommer i løbetid, glemmer hanhundene hurtigt alt det, de har lært om at komme, når ejeren kalder på gåturen. Selv det at blive i haven kan for nogle hanhunde også blive sat på prøve. Hundeekspert fra Agria Dyreforsikring giver gode råd til, hvordan du kan sikre, at din hanhund ikke stikker af og kommer til skade eller parrer naboens hunhund ved en fejl
I denne weekend afholder Agria en digital hundegåtur for alle med hund. Det er gratis at deltage, Dyreværnet får 10 kroner for hver hund, der deltager, så det er bare at komme i gang
Råber du efter Charlie eller Luna i hundeparken, er der stor sandsynlighed for, at der kommer mere end én velopdragen hund – eller velopdragent barn - løbende. Ifølge Agria Dyreforsikrings opgørelse er det menneskenavne på to stavelser, der topper listen over de mest populære hundenavne i Danmark. Men allerede nu forudser hundeekspert, at flere royalt klingende navne vil være regerende mestre på næste års hitliste.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Da jeg mistede min hund, Kimba, forventede jeg støtte fra min familie. I stedet blev jeg mødt med reaktioner, der forværrede min sorg.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Harris Jensen, hans hustru og deres engelske setter Bob nød fire dage i Rold Skov og den særlige stemning på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?