Historien om seje Winnie Vestergaard, der på trods af sit synshandicap, har planer om at gennemføre 12 kilometers K9 Biathlon ved Hundedagene i pinsen, går i disse dage landet rundt.
Onsdag morgen kulminerede det med et besøg hos Adam Duvå Hall i Go’ Morgen Danmarks studie i København.
– Jeg må erkende, at vi har været rigtig tidligt oppe i morges, lyder det overraskende friskt fra Lotte Höhrmann onsdag formiddag.
Hun var ikke selv med i programmet, der i stedet havde besøg af Winnie Vestergaard og hendes løbemakker Jonas Beck Jensen.
– De gjorde det sindssygt godt, og jeg er simpelthen så stolt af dem. De er SÅ seje, jubler Lotte Höhrmann.
(ARTIKLEN FORTSÆTTER UNDER BILLEDERNE)
Faktisk var det helt bevidst, at Lotte ikke deltog i programmet. Drillende kunne man tro, at hendes manglende deltagelse skyldtes, at tidsplanen ville skride fuldstændigt, hvis Lotte Höhrmann skulle tage plads i en af studiets sofaer og fortælle om Hundedagene.
– Ja det kunne de faktisk godt have ret i, men der er jo ingen grund til at give dem det hele på en gang, griner Lotte Höhrmann.
Du kan finde mere om info om Hundedagene her
Klippet, som vi desværre ikke kan dele her, har også allerede betydet større interesse for K9 Biathlon og hundedagene.
Lotte Höhrmann fortæller, at der allerede et par timer efter den flotte tv-optræden har været en større aktivitet på deres hjemmeside og på tilmeldingssiderne til K9 Biathlon.
Du kan tilmelde dig K9 Biathlon her
På Facebook, hvor Go’ Morgen Danmark har lagt et billede op fra klippet, er der også flere kommentarer, der lovpriser løbet.
Derudover fortæller en kvinde, at hun også har løbet K9 Biathlon, selvom hun kun har 50 procent af synet tilbage. Det er virkelig imponerende. Og det viser bare endnu engang, hvor sejt det er, at Winnie Vestergaard vil gennemføre løbet, selvom hun kun har 1 procent af synet.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
De sidste par år er sporten K9 Biathlon vokset voldsomt i popularitet. Herhjemme er det især Lilleskov Slot med Lotte Höhrmann og Torben Lund, der har formået at lave store løb med masser af to- og firbenede løbere. Nu går de to sammen med DKK. Et samarbejde som begge parter glæder sig rigtig meget over
I morges var Lotte Höhrmann og Mark Laursen fra det virtuelle K9 Biathlonløb 31. oktober og 1. november i Radio Diablo på Sydfyn. Her kunne de afsløre en ret stor nyhed
Som sædvanlig lægges der op til noget stort, når Hundedagene løber af stablen i pinsedagene på Vilhelmsborg
Løb tur med din hund ved Lilleskov slot hundedage
Der bliver masser at se og opleve, når knap 500 løbere og deres hunde kaster sig gennem vilde vandgrave, bildæk, under og over store forhindringer til Dacia Cup 2023 den 14. oktober i Ringsted.
Når der til pinse er K9 Biathlon under Arion Hundedage står der Virbac foran arrangementet, og det er der en ganske særlig grund til, fortæller marketingschef hos Virbac, Sarah Appel
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?