Historien om seje Winnie Vestergaard, der på trods af sit synshandicap, har planer om at gennemføre 12 kilometers K9 Biathlon ved Hundedagene i pinsen, går i disse dage landet rundt.
Onsdag morgen kulminerede det med et besøg hos Adam Duvå Hall i Go’ Morgen Danmarks studie i København.
– Jeg må erkende, at vi har været rigtig tidligt oppe i morges, lyder det overraskende friskt fra Lotte Höhrmann onsdag formiddag.
Hun var ikke selv med i programmet, der i stedet havde besøg af Winnie Vestergaard og hendes løbemakker Jonas Beck Jensen.
– De gjorde det sindssygt godt, og jeg er simpelthen så stolt af dem. De er SÅ seje, jubler Lotte Höhrmann.
(ARTIKLEN FORTSÆTTER UNDER BILLEDERNE)
Faktisk var det helt bevidst, at Lotte ikke deltog i programmet. Drillende kunne man tro, at hendes manglende deltagelse skyldtes, at tidsplanen ville skride fuldstændigt, hvis Lotte Höhrmann skulle tage plads i en af studiets sofaer og fortælle om Hundedagene.
– Ja det kunne de faktisk godt have ret i, men der er jo ingen grund til at give dem det hele på en gang, griner Lotte Höhrmann.
Du kan finde mere om info om Hundedagene her
Klippet, som vi desværre ikke kan dele her, har også allerede betydet større interesse for K9 Biathlon og hundedagene.
Lotte Höhrmann fortæller, at der allerede et par timer efter den flotte tv-optræden har været en større aktivitet på deres hjemmeside og på tilmeldingssiderne til K9 Biathlon.
Du kan tilmelde dig K9 Biathlon her
På Facebook, hvor Go’ Morgen Danmark har lagt et billede op fra klippet, er der også flere kommentarer, der lovpriser løbet.
Derudover fortæller en kvinde, at hun også har løbet K9 Biathlon, selvom hun kun har 50 procent af synet tilbage. Det er virkelig imponerende. Og det viser bare endnu engang, hvor sejt det er, at Winnie Vestergaard vil gennemføre løbet, selvom hun kun har 1 procent af synet.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.
Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
I morges var Lotte Höhrmann og Mark Laursen fra det virtuelle K9 Biathlonløb 31. oktober og 1. november i Radio Diablo på Sydfyn. Her kunne de afsløre en ret stor nyhed
Winnie Vestergaard har været blind det meste af sit liv. Alligevel hopper hun gang på gang ud i nye sportsgrene og udfordringer med sine hunde. Begrænsningerne skal udfordres, siger hun
“Det gør ikke noget, min jakke skal vaskes alligevel”. “Pyt med det, jeg elsker hunde”. Sådanne kommentarer hører man ofte, når folk hilser på en hund, der hopper op. Hvis hunden er din, og du drømmer om en hund, som kan hilse på mennesker, mens den har alle fire poter på jorden, så GØR det noget.
Søndag er der igen guf for løbeglade mennesker og hunde, når HPM Dirty Paws Aarhus skydes i gang.
Vilhelmsborg summer af hundeliv i denne weekend, og lørdagen er kommet i gang med masser af action ved K9 Biathlon og meget meget mere
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.