K9 Biathlon for alle får ny stor sponsor

08-04-2024 08:46, af Anne Cecilie Sohl

K9 Biathlon for alle udvider deres sponsorteam med endnu en guldsponsor, da de har indgået en samarbejdsaftale med det internationale medicinalfirma Boehringer Ingelheim. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.

Copyright Ridehesten.com
K9 Biathlon for alle har netop indgået en ny stor sponsoraftale med Boehringer Ingelheim. Pressefoto

Boehringer Ingelheim er firmaet bag blandt andet brandet Canikur Pro, som de fleste hundeejere formentlig har stiftet bekendtskab med. Fra foråret 2024 står firmaet nu også bag et af Danmarks mest populære hundeløb, K9 Biathlon for alle, når de bliver en af løbets guldsponsorer. Dermed bliver de én af godt ti sponsorer af K9 Biathlon for alle.

– Det har utrolig stor betydning for os og K9 Biathlon for alle, at et internationalt firma med gode værdier og produkter som Boehringer Ingelheim tilslutter sig vores team af guldsponsorer. Det gør mig så stolt og er i høj grad et skulderklap, fordi vi hele tiden forsøger at gøre vores events endnu bedre til glæde og gavn for alle involverede, siger K9 Biathlon for alles stifter, Lotte Höhrmann.

Sponsoraftalen betyder, at løbene på sigt kan optimeres og nye muligheder opstår for de godt 3000 deltagere årligt og for hele holdet omkring K9 Biathlon for alle.

– Vi har igennem en del år støttet og fulgt Lotte og hendes team med at få etableret K9Biathlon med løb og samvær, hvor der er plads til alle. Lottes energi og begejstring smitter os og jeg er sikker på, at det også smitter alle deltagerne positivt, siger Michael Diamant, der er Senior Brand/Technical Manager hos Boehringer Ingelheim og fortsætter: 

– Boehringer Ingelheim arbejder for at bidrage til at både dyr og mennesker lever sundere og bedre liv. Så et tættere samarbejde med K9 Biathlon for alle er et naturligt skridt for os. Det sikrer, at vi kommer endnu bredere ud med budskab og hjælp til de hundeejere og deres hunde, som indimellem oplever udfordringer med maven.

Samme værdier

De fleste hundeejere vil formentlig kende Boehringer Ingelheim for deres Canikur Pro, der for mange hundesportsudøvere er en del af deres nødpakker til events, løb og lignende aktiviteter. Produktet hjælper med at opretholde og fremme en sund tarmflora – især i situationer med øget risiko for eller i forbindelse med fordøjelsesforstyrrelser.

Boehringer og Ingelheim har over 52.000 ansatte på verdensplan og arbejder målrettet på at sikre mere sundhed og forbedre mennesker og dyrs liv. Et værdisæt, der er i tråd med K9 Biathlon for alle, forklarer Lotte Höhrmann:

– Vi har brug for virksomheder som dem, fordi de gør det muligt for os at arrangere vores K9B løb, der er dyre at afholde og planlægge. Men vi er kritiske med, hvem vi får ombord, fordi vi skal kunne spejle os i deres værdier, og det kan vi med Boehringer Ingelheim, der producerer gode produkter, som vi også bruger på vores egne dyr.

Med Boehringer Ingelheim ombord vil de knap 3000 deltagere til de kommende K9 Biathlon for alle kunne se frem til at se mere til firmaets samarbejdspartnere og forhandlere ved løbene. Der er med andre ord lagt op til, at K9 Biathlon for alle kan optimere deltagernes løbsoplevelse i den kommende sæson – til gavn for både deltagere med to og fire ben.

Med Boehringer Ingelheim på holdet er K9 Biathlon for alle nu oppe på imponerede fem guldsponsorer, heriblandt Non Stop Dogwear og Henne Petfood. Dertil kommer bilmærket Dacia, der er platinsponsor af løbene.

Copyright Ridehesten.com
K9 Biathlon for alle byder på udfordringer for både to- og firbenede. Pressefoto

Læs også

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

K9 Biathlon for alle inviterer til forårsfornemmelser i Bevtoft

Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Flere hundreder hjælper med at finde Løkkes hund

05-01-2021 12:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når en hund forsvinder, står vi sammen om at hjælpe. Det må være læren af den eftersøgning, der netop nu er i gang for at finde Lars Løkke Rasmussens hund Beauty

270 hunde gik tur på Amager Fælled

29-05-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

270 hunde var samlet på Amager Fælled lørdag, da Agria Dyreforsikring gennemførte “Agria Hundegåtur” for andet år i træk i Danmark. 13.500 kroner blev samlet ind, og pengene går i år til Dyreværnet

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Undgå uheld med løse hunde på stranden

28-09-2023 08:52, af Thomas Bach Jensen

Pr. 1. oktober er det igen tilladt at lade hunden gå løs på de danske strande – men kun hvis den ikke risikerer at forvolde andre skade. 

Mudder, mod og sammenhold i Ringsted

12-10-2023 11:10, af Anne Cecilie Sohl

Der bliver masser at se og opleve, når knap 500 løbere og deres hunde kaster sig gennem vilde vandgrave, bildæk, under og over store forhindringer til Dacia Cup 2023 den 14. oktober i Ringsted.

Galaksi ALL OF YOU FOREVER tog lørdagens sejr på Bornholm

13-08-2022 17:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en hed og dejlig dag på Bornholm er slut. I dag gik BIS til Galaksi ALL OF YOU FOREVER

Pollen kan også være en plage for hunde i forårsmånederne

19-05-2020 15:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange mennesker generes af pollen i foråret og hen over sommeren. Det svier i øjnene, næsen løber og huden klør. Flere hundeejere kender det selv, men er måske ikke opmærksomme på, at deres firbenede venner også kan være allergiske, og at nogle hunderacer er mere udsatte end andre. Her er en række gode råd til, hvordan du kan forebygge plagen og hjælpe hunden, hvis den allerede er allergisk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?