Motion for hunde - og deres ejere!
Vi kender nok alle den rare fornemmelse i kroppen, efter at have været fysisk aktiv. Musklerne er trætte og efter en stund nyder kroppen godt af den afslappende effekt fra de frigivede endorphiner. Fysisk udfoldelse er en integreret del af velværefølelsen for både mennesker og hunde. De fleste hundeejere går dagligt ture med deres hund, men for nogle hunde og ejere kunne en løbe- eller cykeltur også være en mulighed. I denne lille artikel giver vi nogle råd om, hvordan man kommer i gang med at få lidt ekstra motion sammen med sin hund.
Hvem kan være med?
Hvis du er i tvivl om netop din hund er egnet til at tage med på løbeturen eller ved siden af cyklen, så spørg altid din dyrlæge først!
Hvordan og hvor meget?
Ligesom med så meget andet, så gælder det om at "lægge blødt ud". Tempoet må ikke være højere end hunden kun traver ved siden af dig, uanset om du cykler eller løber. Travet er den mest naturlige gangart, i særdeleshed over længere strækninger, som giver den mindste belastning for hundens krop. Du bør undgå at hunden galoperer, med mindre den løber uden line på blødt underlag og det blot drejer sig om en kort afstand.
Løb
Hvis du vil løbe, kan du med fordel tilrettelægge en form for intervaltræningfor dig og din hund. Det kunne eksempelvis gøres på denne måde:
Start med at gå i et par minutter som opvarmning (her vil hunden med stor sandsynlighed også tisse og besørge), løb så i eksempelvis 1 min., og gå derefter i 2 minutter. Gentag dette skift under hele turen som er på ca. 20 minutter. Gentag denne tur 2-3 gange i løbet af den første uge eller to.
Efterhånden som I begge kommer i bedre form, kan jeres gå-tid nedsættes til 1 min, mens I fortsætter med løb i 1 min. ad gangen. Husk, at du skal ikke være mere anstrengt, end at du kan tale med din hund under løb. Da din hund ikke kan tale, må du i stedet se på den og vurdere om den stadig ser frisk ud og har det godt (oftest er det vel det modsatte, som er tilfældet). Er du i tvivl så gå lidt. Med tiden kan I ændre på fordelingen af gå-/løbetid, således at I går i 1 min. og løber i 3-4 min osv.
Cykling
At løbe ved siden af en cykel er hårdere for hunden end cykelturen er for dig - husk det! Du bør derfor følge et intervaltræningsprogram (beskrevet ovenfor) og starte med korte ture, hver 2. eller hver 3. dag. Tempoet må ikke være højere end hunden kun traver ved siden af dig, uanset om du cykler eller løber. Du bør undgå at hunden galoperer, med mindre den løber uden line på blødt underlag og det blot drejer sig om en kort afstand.
Tips til cykelturen:
Tidligt og sent
I den varme periode på året kan man med fordel cykle og løbe tidligt om morgenen eller sent om aftenen. Det er mere behageligt, og både hund og ejer "holder længere".
Vand!
Husk at medbringe vand på turen, hvis hunden skal løbe en længere afstand. Hunden sveder ikke gennem huden som mennesker gør det, men kommer i stedet af med overskudsvarme ved at trække vejret hurtigt og afgive varme (vand) gennem bl.a. tungen. Ved at medbringe vand på turen, bliver hundens "kølesystem" restitueret.
Fodring
OBS! Undlad at fodre hunden (godbidder eller søgeøvelser med lidt mad er OK) et par timer før og efter løbeturen, for at mindske risikoen for mavedrejning.
Tænk på underlaget
Asfalt er hårdt for hundens krop at løbe på og slider også en del på trædepuderne. Asfaltens overflade kan også blive meget varm på solrige dage. Græsrabatter og jordstier er derfor at foretrække.
Vis hensyn!
Husk at holde din hund i line, hvor det er påbudt (bl.a. i de fleste skove året rundt og ved de fleste strande i bade- og yngle perioden). Hvis hunden løber løs og I ser andre mennesker (både med og uden hund) i det fjerne, så kald altid hunden til dig. Det er godhundeejer-etik at signalere til sine omgivelser, at man er opmærksom og ansvarlig. Det er ikke til at se, om din hund er venlig, og selv om den er, så er deres hund måske ikke! Det kan også være at den person du møder er bange for hunde. Derfor: Kald på din hund - du kan jo altid slippe den igen!
Ikke lige før du forlader hunden
Planlæg hundens løbemotion således, at den ikke lades alene umiddelbart efter I er kommet hjem. Hunden virker måske fysisk træt, men er bl.a. grundet adrenalin i blodet stadig i mentalt alarmberedskab. Hunde med alene hjemme problemer (separationsangst) vil være endnu mere tilbøjelige til at være ulykkelige og ødelægge, hvis de ikke er faldet til ro når de forlades. Hvis du skal gå fra hunden, så lad den evt. søge efter nogle godbidder og siden slappe af . Lad hunden falde helt til ro (ca. 20 minutter) før du forlader den.
Husk hjerne-gymnastikken!
Der er vigtigt, at der er en fornuftig balance mellem fysisk aktivitet (motion) og mental stimulering, og hunden har brug for begge dele. Man kan med fordel bruge hundens foder til forskellige hjerne opgaver. Når hunden anvender sin lugtesans, skal den bruge en masse energi på at analysere duftindtrykkene, og hunden bliver derved mentalt træt. Alle former for søge øvelser (mad, legetøj, personer, spor-søg osv.) har denne effekt. Træning og indlæring af nye øvelser trætter også på denne vis. Husk derfor at variere hundens aktiviteter ved at kombinere fysisk og mental trættende træning.
Kan du forestille dig at løbe med din hund som makker og samtidig få både motion, sjov og et stærkere bånd? Det er netop, hvad Canicross handler om! Denne hurtigt voksende sport kombinerer løb og hundetræk i smukke omgivelser, og alle hunderacer kan være med.
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Foreningen DIRTY PAWS, som er en Løbeklub for hund og ejer, inviterer til løb med hund den 24. februar i Tisvilde Hegn. Tag med og få en hyggelig og sjov tur med din hund.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning