De smukke omgivelser ved festivalområdet har givet en helt unik ramme om et arrangement, der i forvejen er kendt for glæde, fællesskab og mudder på tværs af generationer, og allerede fredag åbnede vi med en farverig hundeparade gennem Viborgs gader, og lørdag blev de første løbere sendt ud på banerne. Siden da har stemningen været høj, og deltagerne har leveret præstationer, der slår rekorder på flere fronter.
Rekorder i Viborg
Blandt de mange højdepunkter er deltagelsen af en blot 1 år gammel dreng, der sammen med sin far tog turen gennem banen og dermed satte rekord som den yngste deltager nogensinde. I den helt anden ende af spektret har vi haft deltagere, der er rejst ualmindeligt langt for at være med: To deltagere helt fra Greenville, South Carolina, over 7.200 kilometer væk, samt en deltager, der har kørt i 18 timer for at nå frem. En finsk deltager landede så sent som i går aftes, løb med i dag og flyver hjem igen i aften.
Alt i alt har vi nu rundet 1.000 tilmeldte deltagere, og tilmeldingerne tikker stadig ind. Hertil kommer et stort publikum af nysgerrige, der bare er mødt op for at heppe, opleve stemningen og nyde festivalen. Det viser med al tydelighed, at Viborg har taget K9 Biathlon til sig.
Ros til Viborg
“Vi kunne simpelthen ikke have ønsket os en bedre ramme end her i Viborg,” siger Lotte Höhrmann, ophavskvinde til K9 Biathlon for alle. “Byen har taget imod os med en varme og en opbakning, der går lige i hjertet. Vi mærker det både hos deltagerne, publikum og de mange frivillige kræfter, der gør det muligt. Det er en fornøjelse at være en del af Nordic Lake Festival, hvor vi deler weekenden med musik, boder og masser af liv.”
Nordic Lake Festival + K9 Biathlon = en perfekt kombination
En tur rundt på pladsen viser tydeligt, hvorfor festivalrammerne løfter oplevelsen. Her er boder med mad, udstyr og hyggeområder for hele familien, og publikum kan frit gå på opdagelse. Mange besøgende er mødt op alene for at se de imponerende præstationer på banen, og de bliver mødt af et miljø, hvor alle hepper på alle, og hvor fællesskabet er i centrum.
Vi fortsætter i morgen og videre til Svendborg
K9 Biathlon for alle fortsætter i Viborg søndag, hvor endnu flere hunde og mennesker kan få oplevelsen af at løbe side om side i de smukke omgivelser. Vi håber at se endnu flere gæster komme forbi og tage del i stemningen, hvad enten det er som løbere eller som tilskuere. Og så går turen videre til Svendborg, hvor sæsonen kulminerer 11.–12. oktober med det store finaleløb og Danmarksmesterskabet.
Viborg har vist sig som en værtsby i absolut særklasse. Med opbakningen, de smukke rammer og den fantastiske stemning er der skabt minder, der vil blive husket længe – både for deltagere, tilskuere og arrangører.
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Allerede fra den 1. december 2024 er Agria Dyreforsikring en del af sponsorteamet bag Skandinaviens største terrænløb med hund, K9 Biathlon for alle. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.
Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen
Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.
Hundefitness og Canicross: Hold din hund I form. Sådan præsenterede DogzDK deres opvisning på Store Hestedag, og det skulle vise sig, at hunden kan træne på måder, man ikke lige havde forventet
Søndag den 7. april blev det første Danske Mesterskab i Canicross afholdt under Dansk Canicross Forbund (DCF), arrangeret af K9Runners Mariager der stod for afholdelsen.
Kan du forestille dig at løbe med din hund som makker og samtidig få både motion, sjov og et stærkere bånd? Det er netop, hvad Canicross handler om! Denne hurtigt voksende sport kombinerer løb og hundetræk i smukke omgivelser, og alle hunderacer kan være med.
Til tider glemmer vi, at mange af vores hunde er topatleter, som yder store fysiske præstationer fx til jagt, canicross, agility, mv. Derfor har de brug for vores hjælp til at yde deres bedste og undgå skader. I min seneste blog skrev jeg om vigtigheden af at varme op, når vores sports-hunde skal ud og præstere. I dag skal det handle om tiden efter, hunden har været afsted: Hvordan sikrer vi på bedste vis, at hunden hurtigt kommer sig ovenpå kraftanstrengelserne og restituerer bedst muligt
Sæt kryds i kalenderen den 23. marts 2025, hvor DIRTY PAWS - Løbeklub for hund og ejer inviterer til Danmarksmesterskaberne i canicross, bike- og scooterjoring. Stævnet afholdes i smukke Tisvilde Hegn under Dansk Canicross Forbund og lover en dag fyldt med fart, hundeglæde og fællesskab.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.