De smukke omgivelser ved festivalområdet har givet en helt unik ramme om et arrangement, der i forvejen er kendt for glæde, fællesskab og mudder på tværs af generationer, og allerede fredag åbnede vi med en farverig hundeparade gennem Viborgs gader, og lørdag blev de første løbere sendt ud på banerne. Siden da har stemningen været høj, og deltagerne har leveret præstationer, der slår rekorder på flere fronter.
Rekorder i Viborg
Blandt de mange højdepunkter er deltagelsen af en blot 1 år gammel dreng, der sammen med sin far tog turen gennem banen og dermed satte rekord som den yngste deltager nogensinde. I den helt anden ende af spektret har vi haft deltagere, der er rejst ualmindeligt langt for at være med: To deltagere helt fra Greenville, South Carolina, over 7.200 kilometer væk, samt en deltager, der har kørt i 18 timer for at nå frem. En finsk deltager landede så sent som i går aftes, løb med i dag og flyver hjem igen i aften.
Alt i alt har vi nu rundet 1.000 tilmeldte deltagere, og tilmeldingerne tikker stadig ind. Hertil kommer et stort publikum af nysgerrige, der bare er mødt op for at heppe, opleve stemningen og nyde festivalen. Det viser med al tydelighed, at Viborg har taget K9 Biathlon til sig.
Ros til Viborg
“Vi kunne simpelthen ikke have ønsket os en bedre ramme end her i Viborg,” siger Lotte Höhrmann, ophavskvinde til K9 Biathlon for alle. “Byen har taget imod os med en varme og en opbakning, der går lige i hjertet. Vi mærker det både hos deltagerne, publikum og de mange frivillige kræfter, der gør det muligt. Det er en fornøjelse at være en del af Nordic Lake Festival, hvor vi deler weekenden med musik, boder og masser af liv.”
Nordic Lake Festival + K9 Biathlon = en perfekt kombination
En tur rundt på pladsen viser tydeligt, hvorfor festivalrammerne løfter oplevelsen. Her er boder med mad, udstyr og hyggeområder for hele familien, og publikum kan frit gå på opdagelse. Mange besøgende er mødt op alene for at se de imponerende præstationer på banen, og de bliver mødt af et miljø, hvor alle hepper på alle, og hvor fællesskabet er i centrum.
Vi fortsætter i morgen og videre til Svendborg
K9 Biathlon for alle fortsætter i Viborg søndag, hvor endnu flere hunde og mennesker kan få oplevelsen af at løbe side om side i de smukke omgivelser. Vi håber at se endnu flere gæster komme forbi og tage del i stemningen, hvad enten det er som løbere eller som tilskuere. Og så går turen videre til Svendborg, hvor sæsonen kulminerer 11.–12. oktober med det store finaleløb og Danmarksmesterskabet.
Viborg har vist sig som en værtsby i absolut særklasse. Med opbakningen, de smukke rammer og den fantastiske stemning er der skabt minder, der vil blive husket længe – både for deltagere, tilskuere og arrangører.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
K9 Biathlon for alle udvider deres sponsorteam med endnu en guldsponsor, da de har indgået en samarbejdsaftale med det internationale medicinalfirma Boehringer Ingelheim. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.
Foreningen DIRTY PAWS, som er en Løbeklub for hund og ejer, inviterer til løb med hund den 24. februar i Tisvilde Hegn. Tag med og få en hyggelig og sjov tur med din hund.
350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.
Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.
Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.