Hård hundediskussion i radioen

22-10-2018 08:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Mads og Monopolet på P4 blev det i lørdags diskuteret, hvornår hunde fylder for meget. Du kan høre udsendelsen i denne artikel  

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Skal man tage sin hund med til fest? Det var et af de spørgsmål, der fyldte meget i lørdagens episode af Mads og Monopolet på P4. 

Her skrev en lytter ind, at der eksempelvis til jul ville være syv hunde med, når familien samledes, og det synes denne lytter var for meget. Derudover har hun og manden netop købt deres drømmehus, og de har så meldt ud, at de ikke vil have besøg af hunde. 

Mandens lillebror meldte derefter ud, at de ikke ville komme, hvis hunden ikke var velkommen, da den også er en del af familien.

Monopolet, der i lørdags bestod af Mads Christensen, Sara Blædel og Annette Heick brød ud i latter, da de hørte, at lillebrorens hund havde været ringbærer ved hans bryllup. 

Sara Blædel mente, at hundene godt måtte komme med til jul og andre fester, hvis de bare blev ude i bilen, og hun fastslog derefter, at hun selv har hund og elsker hunde.

Mads Christensen mente, at den, der inviterer bestemmer reglerne. Desuden erkendte han, at han mente, at hundehysteri kunne blive for meget, når man lod hunden gå først ind i et rum og brugte mange penge på barf foder. Også han har selv hund. 

Annette Heick sagde, at hun ville blive sindssyg over at skulle have syv hunde ind i huset. 

Hvad mener du? Kan man blive for meget hundemenneske? Lyt til klippet i linket her og hør, hvad der ellers bliver sagt.

 

Læs også

Søren Fauli: Spørg, inden I tager hunde med

28-09-2021 12:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sara og Monopolet i lørdags skrev en mand ind med et hundeproblem. Det fik Søren Fauli til at komme med en opfordring til alle hundeejere. Er du enig?

Blinde og hundelort

30-08-2020 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag i Mads og Monopolet på P4 var der et dilemma fra en lytter, der gerne ville vide, hvad hun skulle gøre ved en blind kvinde, der ikke samlede lort op efter sin hund

Storbyhunde lever livet farligt

20-04-2015 10:28, af Tine Luther
Har hunden ingen sygeforsikring, kan ejeren ende i et frygteligt dilemma, hvis hunden bliver syg. I København og Nordsjælland er hunde i højere risiko for at blive smittet med den farlige parasit fransk hjerteorm, end i resten af landet. Er hunden først smittet, kan den kureres - men det er en dyr affære, hvis hunden ikke har en sygeforsikring.

Et stort hundemenneske er gået bort

29-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Natten til 24. april afgik Kim Hauritz ved døden efter en blodprop i hjertet

Hunde-Danmark siger farvel til Lene Sunzenauer

03-07-2020 06:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget dette fine mindeord over Lene Sunzenauer, der i den grad må siges at have været et passioneret hundemenneske

Hundekærlighed kender ingen pris

16-11-2020 12:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Turkmenistan kæmper befolkningen en hård kamp for at skaffe mad. Imens har landets diktator fået opført en guldstatue af sin yndlingshund

Verdens grimmeste hund er blevet smuk

26-02-2018 15:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste år blev hunden Frodo fundet på gaden i Kroatien. Han blev hurtigt kendt som verdens grimmeste hund, men efter et lille år med ren kærlighed, behandlinger og godt foder er Frodo blevet en virkelig sød og smuk hund

Valentinsdag: Hvad betyder din hund for dig

14-02-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er valentinsdag i dag, så lad os fylde hunden.dk med kærlighed

Hvordan elsker din hund dig?

23-01-2018 15:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ens egen hund er selvfølgelig altid den bedste, og man elsker den meget højt. Men er kærligheden egentlig gengældt, og hvordan viser hunden, at den elsker en?

Ghita Nørby: Hunde skal behandles med respekt

23-03-2019 10:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udover at være en af landets absolut største skuespillere gennem tiden er Ghita Nørby også et udpræget hundemenneske. Fælles for hendes mange og skarpe holdninger om hunde er, at de alle handler om at have respekt for dyret

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.