Hård hundediskussion i radioen

22-10-2018 08:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Mads og Monopolet på P4 blev det i lørdags diskuteret, hvornår hunde fylder for meget. Du kan høre udsendelsen i denne artikel  

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Skal man tage sin hund med til fest? Det var et af de spørgsmål, der fyldte meget i lørdagens episode af Mads og Monopolet på P4. 

Her skrev en lytter ind, at der eksempelvis til jul ville være syv hunde med, når familien samledes, og det synes denne lytter var for meget. Derudover har hun og manden netop købt deres drømmehus, og de har så meldt ud, at de ikke vil have besøg af hunde. 

Mandens lillebror meldte derefter ud, at de ikke ville komme, hvis hunden ikke var velkommen, da den også er en del af familien.

Monopolet, der i lørdags bestod af Mads Christensen, Sara Blædel og Annette Heick brød ud i latter, da de hørte, at lillebrorens hund havde været ringbærer ved hans bryllup. 

Sara Blædel mente, at hundene godt måtte komme med til jul og andre fester, hvis de bare blev ude i bilen, og hun fastslog derefter, at hun selv har hund og elsker hunde.

Mads Christensen mente, at den, der inviterer bestemmer reglerne. Desuden erkendte han, at han mente, at hundehysteri kunne blive for meget, når man lod hunden gå først ind i et rum og brugte mange penge på barf foder. Også han har selv hund. 

Annette Heick sagde, at hun ville blive sindssyg over at skulle have syv hunde ind i huset. 

Hvad mener du? Kan man blive for meget hundemenneske? Lyt til klippet i linket her og hør, hvad der ellers bliver sagt.

 

Læs også

Søren Fauli: Spørg, inden I tager hunde med

28-09-2021 12:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sara og Monopolet i lørdags skrev en mand ind med et hundeproblem. Det fik Søren Fauli til at komme med en opfordring til alle hundeejere. Er du enig?

Blinde og hundelort

30-08-2020 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag i Mads og Monopolet på P4 var der et dilemma fra en lytter, der gerne ville vide, hvad hun skulle gøre ved en blind kvinde, der ikke samlede lort op efter sin hund

Storbyhunde lever livet farligt

20-04-2015 10:28, af Tine Luther
Har hunden ingen sygeforsikring, kan ejeren ende i et frygteligt dilemma, hvis hunden bliver syg. I København og Nordsjælland er hunde i højere risiko for at blive smittet med den farlige parasit fransk hjerteorm, end i resten af landet. Er hunden først smittet, kan den kureres - men det er en dyr affære, hvis hunden ikke har en sygeforsikring.

Chrisco tegnekonkurrence for alle børn

Medlemsbladet HUNDEN inviterer nu alle hundeglade børn til en stor tegnekonkurrence. I samarbejde med Chrisco sættes der fokus på kreativitet og kærlighed til menneskets bedste ven.

Firbenet fest i Fredericia

06-02-2024 11:28, af Anne Cecilie Sohl

Vær med når Dansk Kennel Klub i den kommende weekend den 10.-11. februar slår dørene op for årets første hundeudstilling. Udstillingen finder sted i Messe C i Fredericia og med knap 3.000 hunde tilmeldt over de to dage bliver det en kæmpe hundefest, hvor du er garanteret en overdosis af logrende og pelset kærlighed. 

Ghita Nørby: Hunde skal behandles med respekt

23-03-2019 10:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udover at være en af landets absolut største skuespillere gennem tiden er Ghita Nørby også et udpræget hundemenneske. Fælles for hendes mange og skarpe holdninger om hunde er, at de alle handler om at have respekt for dyret

Er din hund teenager

13-05-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Forskning fra Newcastle University tyder på, at hunden ligesom mennesket bliver en anelse mere trodsig, når puberteten slår ind

Hvordan vælger du den rigtige hunderace?

26-04-2023 10:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ingen hemmelighed, at danskerne har en stor kærlighed til hunde. Faktisk kan man finde en hund i hver 4.-5. danske husstand, hvilket gør dem til et af de mest foretrukne kæledyr i landet. Og mens en hund kan være en kilde til mange glade og hyggelige stunder, kan hverdagen blive udfordrende både for hund og ejer, hvis ikke man vælger race med omhu

Hvor hundegal er du

27-08-2018 14:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi er simpelthen vilde med folk, der gør lidt ekstra ud af deres kærlighed til hunde. Hvad gør du?

Løb en aftentur med forhindringer med hunden

17-08-2021 14:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flot tilmeldingstal til K9 Biathlon for alle, men der er stadig plads til flere ........ og  var det måske noget med et aftenløb?

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.