Hård hundediskussion i radioen

22-10-2018 08:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Mads og Monopolet på P4 blev det i lørdags diskuteret, hvornår hunde fylder for meget. Du kan høre udsendelsen i denne artikel  

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Skal man tage sin hund med til fest? Det var et af de spørgsmål, der fyldte meget i lørdagens episode af Mads og Monopolet på P4. 

Her skrev en lytter ind, at der eksempelvis til jul ville være syv hunde med, når familien samledes, og det synes denne lytter var for meget. Derudover har hun og manden netop købt deres drømmehus, og de har så meldt ud, at de ikke vil have besøg af hunde. 

Mandens lillebror meldte derefter ud, at de ikke ville komme, hvis hunden ikke var velkommen, da den også er en del af familien.

Monopolet, der i lørdags bestod af Mads Christensen, Sara Blædel og Annette Heick brød ud i latter, da de hørte, at lillebrorens hund havde været ringbærer ved hans bryllup. 

Sara Blædel mente, at hundene godt måtte komme med til jul og andre fester, hvis de bare blev ude i bilen, og hun fastslog derefter, at hun selv har hund og elsker hunde.

Mads Christensen mente, at den, der inviterer bestemmer reglerne. Desuden erkendte han, at han mente, at hundehysteri kunne blive for meget, når man lod hunden gå først ind i et rum og brugte mange penge på barf foder. Også han har selv hund. 

Annette Heick sagde, at hun ville blive sindssyg over at skulle have syv hunde ind i huset. 

Hvad mener du? Kan man blive for meget hundemenneske? Lyt til klippet i linket her og hør, hvad der ellers bliver sagt.

 

Læs også

Søren Fauli: Spørg, inden I tager hunde med

28-09-2021 12:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sara og Monopolet i lørdags skrev en mand ind med et hundeproblem. Det fik Søren Fauli til at komme med en opfordring til alle hundeejere. Er du enig?

Blinde og hundelort

30-08-2020 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag i Mads og Monopolet på P4 var der et dilemma fra en lytter, der gerne ville vide, hvad hun skulle gøre ved en blind kvinde, der ikke samlede lort op efter sin hund

Storbyhunde lever livet farligt

20-04-2015 10:28, af Tine Luther
Har hunden ingen sygeforsikring, kan ejeren ende i et frygteligt dilemma, hvis hunden bliver syg. I København og Nordsjælland er hunde i højere risiko for at blive smittet med den farlige parasit fransk hjerteorm, end i resten af landet. Er hunden først smittet, kan den kureres - men det er en dyr affære, hvis hunden ikke har en sygeforsikring.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Vuffelivov og hvil i fred

10-11-2020 11:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag blev det kendt, at Michael Bundesen var afgået ved døden. Han var ikke alene en karismatisk forsanger med hang til humor. Han var også et hundemenneske

Firbenet fest i Vejen

11-06-2024 14:39, af Anne Cecilie Sohl

I den kommende weekend den 14.-16. juni kan du med fordel lægge vejen forbi Vejen Idrætscenter og opleve hvordan arealerne bugner af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6.500 hunde blive bedømt og centeret vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.

Hellere hunden end husbonden

05-04-2022 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Undersøgelse viser, at mere end en tredjedel af kæledyrsejerne, foretrækker deres kæledyr frem for partneren

Kærlighed giver pote (kortfilm)

22-11-2021 15:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi ved alle, at menneskets bedste ven er vores hund. I ”Kærlighed giver pote” – er det en whippet, der hedder ”Bella”

Løb en aftentur med forhindringer med hunden

17-08-2021 14:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flot tilmeldingstal til K9 Biathlon for alle, men der er stadig plads til flere ........ og  var det måske noget med et aftenløb?

Din første hund

12-04-2020 10:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Den første hund er som den første kærlighed. Derfor vil vi gerne høre din historie

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

Når hunden TROR, den skal have hvalpe

Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.