Jan har et sommerhus. Og han er en af den slags mennesker, der ikke kan lide hunde. Derfor vil han ikke have, at folk tager deres hunde med, når de besøger ham og hans kæreste i sommerhuset.
Sådan lød et af dilemmaerne i Sara og Monopolet i lørdags.
Jan, der havde skrevet ind med dilemmaet, beskrev, at flere venner tog deres hunde med alligevel, og at de sammenlignede deres hunde med børn.
Men hvad skulle Jan gøre? Det skulle Søren Fauli, Brian Lykke og Anna Lin diskutere. Panelet var sådan set rimelig enige, men det forhindrede dog ikke, at bølgerne gik en smule højt i studiet.
Søren Fauli, der selv er hundeejer, var ikke i tvivl om, at folk måtte respektere Jans ønske, da det er ham, der sætter reglerne for sit sommerhus.
Sara Bro kunne så fortælle, at Jans kærestes søn netop havde fået hund, og det fik Brian Lykke til at sige, at der måtte være forskel på hunde, og at kærestens søn naturligvis godt måtte tage sin hund med i sommerhuset.
Anna Lin havde et kompromis, som lød, at man kunne have gæsternes hunde i haven.
Men Jan havde i sin mail gjort klart, at hunde skulle helt væk fra sommerhuset.
Jans kæreste var bekymret for, at deres venner ville stoppe med at besøge dem, hvis de ikke måtte have hunde med.
Til sidst tog Søren Fauli ordet og kom med en opfordring til alle hundeejere.
– Spørg nu om I må tage jeres hund med, inden I skal besøge nogen.
Hvad mener du? Skal man spørge først, eller må folk bare finde sig i, at de altså har inviteret gæster, der har hund?
Du kan høre dilemmaet her, hvis du spoler frem til 1 time, 19 minutter og 12 sekunder.
Lørdag i Mads og Monopolet på P4 var der et dilemma fra en lytter, der gerne ville vide, hvad hun skulle gøre ved en blind kvinde, der ikke samlede lort op efter sin hund
I Mads og Monopolet på P4 blev det i lørdags diskuteret, hvornår hunde fylder for meget. Du kan høre udsendelsen i denne artikel
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Ulf Fjelsted Jørgensen har siden starten været synonym med Show of Winners. I dag er han her bare som gæst, og det er lidt underligt, indrømmer han
Én enkelt dag om året er det tilladt at tage sin pelsede ven med i Tivoli. Det er på Hundens Dag, som i år finder sted søndag den 18. august, hvor Tivoli åbner portene og byder alle flinke hunde i snor velkommen i forlystelseshaven. Gæster kan blandt andet opleve raceparade, show på Plænen, agility-opvisning og så er der mulighed for, at nuværende eller kommende hundeejere kan få gode råd i Dansk Kennel Klubs informationstelt. Årets tema er ”Hunde OL – i disciplinerne form og funktion” og hunde har (selvfølgelig) gratis entré i følgeskab med en betalende gæst.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.