Smerte i muskler og led kan forstærke lydfobier hos hunde

12-12-2021 12:23, af Astrid Gerd Holtet

Nyt internationalt studie tyder på at smerte i muskler eller led kan forstærke lydfølsomhed hos hunde, og forskerne bag studiet peger på at hunde med lydfobier derfor altid bør undersøges for ikke-opdagede smerteproblemer, især hvis fobien opstår senere i livet   

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hos mennesker er det veldokumenteret, at smertefulde tilstande kan fremme udviklingen af angstrelaterede problemer. Forskere fra England og Brasilien har undersøgt om lignende sammenhænge kan findes hos hunde, og i den forbindelse har de set nærmere på en gruppe lydfølsomme hunde.

Forskerne arbejdede ud fra en hypotese om at lydfølsomme hunde med sygdomme i bevægeapparatet, kan få forstærket deres problemer, som følge af den smerte de oplever. Forskerne mener, at når lydfølsomme hunde udsættes for ubehagelige lyde, spænder de i deres muskulatur. Denne spænding kan forstærke den smerte de oplever, og dermed kommer hundene hurtigt til at koble lydene de hører med smerte og ubehag, hvilket vil forstærke deres angst for de høje lyde.

For at se om deres hypotese holdte stik, undersøgte forskerne to grupper af lydfølsomme hunde – ét hold med smertefulde tilstande i enten leddene eller muskulaturen, og ét hold uden smerter – og fandt en forskel på det to.

Hunde med smerte reagerede anderledes på lyde, og viste især en meget tydeligere tendens til at undgå steder, hvor de havde været udsat for høje lyde – en reaktion man ofte ser, når hunde oplever smerte. Derudover så forskerne, at hos de smertepåvirkede hunde var der en større tendens til at deres tilstand blev generaliseret – det vil sige, at ubehaget ved en type lyd blev overført til andre typer af lyd, og derved blev hundenes angst mere udtalt og fyldte mere i deres dagligdag. Sidst men ikke mindst, fandt forskerne at gruppen af hunde med sygdomme i bevægeapparatet typisk udviklede deres fobier senere i livet – formentligt som følge af at mange smertefulde lidelser, som eksempelvis gigt, der typisk ses hos ældre hunde.

Studiet viste også, at lydfobierne var lette at behandle, når der først var taget hånd om smerterne hos hundene – hvilket yderligere underbygger tesen om, at smerten har en betydning for hundenes adfærdsproblemer.

Ud fra deres studie mener forskerne, at de har vist, at smerte kan være en komponent i lydfobier hos nogle hunde, og at hunde med lyd-relaterede angstproblemer derfor altid bør tjekkes for ikke-opdagede smerter – især hvis angstproblemerne er opstået sent i livet.

 

Læs også

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Motivation – det der driver værket

01-05-2022 10:00, af Astrid Gerd Holtet

Hvad motiverer din hund?

Lad ikke din hund slikke dig i ansigtet – det kan være farligt!

11-07-2016 08:47, af Kasper Larsson
Der er mange måder at vise kærlighed på – hunde viser den gerne ved at slikke sin ejer i ansigtet, og det skal man passe på med! Det kan i værste fald betyde et langt hospitalsophold

Brugte mundbind farlige for hunde

18-11-2020 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med stigningen i antallet af brugte mundbind er det meget vigtigt, at man husker at lægge dem i skraldespanden. I Norge var et brugt mundbind ved at koste en hund livet

 

HUND I FOKUS: Det perfekte foto

05-09-2022 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke altid nemt at være fotograf. Især ikke når man har med hunde at gøre

Overvægt truer Vestens kæledyr

12-05-2020 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Overvægtige hunde og katte er ikke et særsyn i Danmark, og det hænger ofte sammen med, at dyrene indtager for meget mad og motionerer for lidt. Følgerne af fedme kan være kroniske sygdomme, som på sigt kan forkorte kæledyrenes levetid. Få gode råd til, hvordan du giver din hund eller kat et sundt og aktivt liv

Stivkrampe hos hunde

08-03-2022 08:13, af Astrid Gerd Holtet

Bakterien Clostridium tetani danner en nervegift, og kan give den livsfarlige krampetilstand, der kaldes stivkrampe eller tetanus

Oplev ægte vandhunde i aktion

16-07-2011 09:18, af Tine Luther
Den 20. juli har du mulighed for at opleve newfoundlændere i det våde element, hvor de blandt andet skal demonstrere, hvordan en hund kan redde et menneske fra en drukneulykke. Arrangementet foregår nær Nyborg.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse