Smerte i muskler og led kan forstærke lydfobier hos hunde

12-12-2021 12:23, af Astrid Gerd Holtet

Nyt internationalt studie tyder på at smerte i muskler eller led kan forstærke lydfølsomhed hos hunde, og forskerne bag studiet peger på at hunde med lydfobier derfor altid bør undersøges for ikke-opdagede smerteproblemer, især hvis fobien opstår senere i livet   

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hos mennesker er det veldokumenteret, at smertefulde tilstande kan fremme udviklingen af angstrelaterede problemer. Forskere fra England og Brasilien har undersøgt om lignende sammenhænge kan findes hos hunde, og i den forbindelse har de set nærmere på en gruppe lydfølsomme hunde.

Forskerne arbejdede ud fra en hypotese om at lydfølsomme hunde med sygdomme i bevægeapparatet, kan få forstærket deres problemer, som følge af den smerte de oplever. Forskerne mener, at når lydfølsomme hunde udsættes for ubehagelige lyde, spænder de i deres muskulatur. Denne spænding kan forstærke den smerte de oplever, og dermed kommer hundene hurtigt til at koble lydene de hører med smerte og ubehag, hvilket vil forstærke deres angst for de høje lyde.

For at se om deres hypotese holdte stik, undersøgte forskerne to grupper af lydfølsomme hunde – ét hold med smertefulde tilstande i enten leddene eller muskulaturen, og ét hold uden smerter – og fandt en forskel på det to.

Hunde med smerte reagerede anderledes på lyde, og viste især en meget tydeligere tendens til at undgå steder, hvor de havde været udsat for høje lyde – en reaktion man ofte ser, når hunde oplever smerte. Derudover så forskerne, at hos de smertepåvirkede hunde var der en større tendens til at deres tilstand blev generaliseret – det vil sige, at ubehaget ved en type lyd blev overført til andre typer af lyd, og derved blev hundenes angst mere udtalt og fyldte mere i deres dagligdag. Sidst men ikke mindst, fandt forskerne at gruppen af hunde med sygdomme i bevægeapparatet typisk udviklede deres fobier senere i livet – formentligt som følge af at mange smertefulde lidelser, som eksempelvis gigt, der typisk ses hos ældre hunde.

Studiet viste også, at lydfobierne var lette at behandle, når der først var taget hånd om smerterne hos hundene – hvilket yderligere underbygger tesen om, at smerten har en betydning for hundenes adfærdsproblemer.

Ud fra deres studie mener forskerne, at de har vist, at smerte kan være en komponent i lydfobier hos nogle hunde, og at hunde med lyd-relaterede angstproblemer derfor altid bør tjekkes for ikke-opdagede smerter – især hvis angstproblemerne er opstået sent i livet.

 

Læs også

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.

Hund satte tænderne i pensionist

16-04-2014 13:14, af Tine Luther
Politiet efterlyser en hund, der bed en mand uden for hans hjem i Hobro.

Ny læsning fra Forlaget Bellis

23-09-2024 12:05, af Anna Pørtner

Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub

Tre tegn på allergi

19-03-2021 15:30, af Astrid Gerd Holtet

Kender du de mest almindelige tegn på allergi hos hunde?

Hund forsvandt under mellemlanding

06-01-2011 12:32, af Anne Kristine Tollestrup
Schæferhunden Nala forsvandt fra et fly under en mellemlanding i USA og mistede livet.

Må min hund spise broccoli?

04-08-2017 13:32, af Anne Ekenberg

Hvis man laver en søgning på ”hund + broccoli” får man et hav af svar, for der er næsten lige så mange meninger, som der er søgesresultater. Og svaret er da også lidt blandet. Broccoli indeholder nemlig giftstoffet isothiocyanat. Så kan vores hunde egentlig tåle broccoli?

BLOG: Professionel hunde-zoneterapi contra ejer trykker i punkter

30-10-2020 13:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvornår skal jeg gå til en professionel hunde-zoneterapeut, og hvornår kan jeg selv hjælpe min hund ved at trykke i akupunkturpunkter og zoner? Egentlig kan man sammenligne det med, at du kommer til skade og får et sår. Nogle gange kan du være heldig selv at klare det – lige vaske og rense det grundigt og sætte et plaster hen over. Andre gange er såret så dybt, at der skal professionel hjælp til, fordi det skal syes

Svømmehale – når halen ikke kan logre

26-05-2022 08:15, af Astrid Gerd Holtet

Mange hunde elsker at bade, men engang imellem kan det blive for meget af det gode. For nogle hunde kan badeturen ende med en smertefuld svømmehale – vi ser lidt nærmere på hvad det er

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.