Få foreviget din snude på udstillingen i Fredericia

07-02-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når hundeudstillingsåret går i gang i weekenden, er vi naturligvis på plads til at skrive de gode historier og tage en masse fine billeder. Vi har fotostudiet med, så du kan få taget et flot, professionelt billede af din kære hund

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Hunden stiller naturligvis i absolut stærkeste opstilling, når udstillingsåret 2019 skydes i gang lørdag i Fredericia. Efter et par måneders pause glæder vi os rigtig meget til at komme ud og møde en masse gode mennesker og tabe vore hjerter til en masse søde hunde igen.

Som sædvanlig stiller vi vores fotostudie op i hallen, så du kan komme forbi og få taget et billede af din hund. Vores fotograf har brugt hele pausen på at varme pegefingeren op til at trykke på udløseren, når din hund har det helt rette udtryk.

Derudover er vi naturligvis også tilstede rundt omkring i hallerne, hvor vi opsøger alle de bedste historier fra udstillingen. Der vil løbende blive opdateret på hunden.dk, ligesom vi samler sammen til en god udstillingsreportage til vores martsblad.

Så tag endelig fat i os, hvis du møder os, eller ring/sms til Bjarke på 20 24 29 30, hvis du har en historie, der bør fortælles.

Vi glæder os rigtig meget til at se jer og jeres hunde i Fredericia.

 

Herunder kan du se et lille galleri af studiefotos fra Fredericia 2018

 

 

Læs også

Show of Winners samler smukke hunde

21-02-2025 08:03, af Cecilie Friis Amstrup

Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.

Nu er billederne fra Fredericia online

13-02-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.

Fredericia: Årets første BIS-vinder blev engelsk springer spaniel

09-02-2025 18:30, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.

Udstilling: Sønnen har taget over

15-02-2016 09:52, af Tine Luther
Årets hund 2015, bullmastiffen Librrani’s bullmastiff Librrani's High Performance Alonso, fortsætter udstillingssuccesen på Dansk Kennel Klubs internationale udstillinger. Ikke i egen skikkelse men i form af sønnen Ali Honey Dynasty, der i går blev Best in Show i Fredericia.

Billederne fra Fredericia er nu online

13-02-2018 15:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vores fotografer fik ondt i pegefingrene i weekenden i Fredericia, fordi der var så mange søde hunde og mennesker at tage billeder af. Nu kan du selv købe et eller flere af billederne

Billeder fra Fredericia online

12-02-2013 14:52, af Maria Schacht
Så er billederne fra weekendens internationale udstilling i Fredericia online

Indsamlinger til gadehunde

21-08-2014 13:31, af Tine Luther
Lørdag den 23. august samles der i Odense ind til gadehunde i Rumænien. Søndag den 31. august samles der ind i Fredericia til gadehunde i Polen.

Så er billederne fra Fredericia online

13-02-2012 15:00, af Maria Schacht
Billederne fra årets første internationale hundeudstilling er nu online.

Sværvægter tog titlen som årets første BIS

11-02-2024 16:27, af Anne Cecilie Sohl

Årets første udstilling har nået sin ende og i år var det newfoundlænderen, Auroranewf's Caress From Norway, der rundede weekenden af med sejren som årets første BIS. 

Fredericia: På guidet tur med DKK

11-02-2023 14:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

AniCura får ny ejer

12-06-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Drømmen om en akita

16-02-2025 10:21, af Cecilie Friis Amstrup

En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Gode bakterier medvirker til din hunds trivsel

18-02-2025 08:54, af Cecilie Friis Amstrup

Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ukrainsk corgi blev dansk champion

14-02-2025 08:05, af Cecilie Friis Amstrup

Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.