Selvom enhver god oplevelse står prentet i vores hukommelse, så kan det nogle gange være meget fornuftigt også at have fysiske billeder.
I weekenden var der som mange ved, hundeudstilling i Fredericia, og nu er alle billederne online i vores database, som man kan gå ind og kigge i.
Er der et billede, der frister, kan man investere i det. Det kan jo være, at fotograferne har fanget dig eller din hund i en god situation.
Du finder billeder og priser HER
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet
En stor familie. Sådan kan sammenholdet i tre telte ved Ring 25 bedst beskrives
Efter dansk/svensk gårdhund fik den endelige godkendelse hos FCI for nylig, kunne den første CACIB uddeles til racen lørdag
Endnu en flot juniorhandlingkonkurrence er slut, og i dag gik sejren til Naya Kühne Andersen, der vel nærmest er på hjemmebane
Så er Årets Avlsklasse afgjort, og det blev Surtsey's E-Eydis, islandsk fårehund, der løb med sejren et point foran Javika's Neymar JR Stump Boblop, dansk/svensk gårdhund, og vi skal nok skrive meget mere om Årets Avlshund, men her kommer lidt om nummer to
Efter en lettere kaotisk start med forsinkelse og to dommerændringer endte dagens juniorhandling med sejr til Mathilde Bekker og hendes samojed
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.