Servicehund har ændret Tinnas liv

13-09-2019 12:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

27-årige Tinna Rasmussens liv er præget af hendes store psykiske problemer. Siden hun for halvandet år siden fik servicehunden Stella, har problemerne fyldt mindre i hendes liv

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Du har måske set dem før. Tinna og Stella. Indtil i sidste uge var de med i TV2-programmet Landmand søger kærlighed, hvor Tinna Rasmussen håbede på at vinde den unge landmand Martins hjerte. Sådan skulle det dog ikke gå, men alligevel er det en sejr for den 27-årige kvinde fra Horsens, at hun kunne deltage i programmet. Hendes liv har nemlig ikke været helt let.

 

Den svære psyke
I store dele af sin barndom blev hun mobbet. Folkeskolen var et helvede, det samme gjaldt efterskoletiden og tiden på landbrugsskole.

Den megen mobning satte sig som dybe sår i den unge kvindes sind, der blev sværere og sværere at håndtere. Hun udviklede svær social angst og havde store problemer med at overtale sig selv til at gå ud ad døren. Hun blev angst for lukkede rum, hun begyndte at skære i sig selv, og størstedelen af tiden sad hun under sit skrivebord for ikke at skulle forholde sig til for meget.

– Jeg var virkelig syg dengang. Jeg var meget selvmordstruet og på et tidspunkt blev det rendte jeg rundt ude på togskinnerne men blev heldigvis stoppet. Jeg var indlagt på psykiatrisk afdeling flere gange, og jeg var generelt bare rigtig selvdestruktiv, fortæller hun.

Hun fik også hallucinationer. Hun så larver krybe under sin hud, edderkoppefyldte vægge og hun så jorden gå under foran sig.

Tinna Rasmussen er i dag diagnosticeret med seks forskellige typer skizofreni, hvilket også hedder udifferentieret skizofreni, men det er ikke til at mærke, når man sidder over for hende i hendes lejlighed i Horsens. Hun er glad og smilende. Hun fortæller åbent om de store problemer, hun har haft med at være sig selv.

 

Copyright Ridehesten.comFoto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard NielsenStella
Grunden til, hun i dag kan tale om åbent om det, vimser rundt på gulvet i lejligheden. Grunden hedder Stella, og Stella er Tinnas servicehund, som hun fandt hos kennel Hottie Tots i Nykøbing Mors.
– Jeg så et engelsk program om servicehunde, og så undersøgte jeg, om det også fandtes i Danmark. Det gjorde det, og jeg søgte om at få en, og jeg blev heldigvis godkendt, fortæller hun.
Stella er en chinese crested på godt halvandet år, som Tinna har haft siden den var hvalp. Stella er stadig i gang med at blive oplært som servicehund, og det forventes, at hun består i løbet af efteråret.
Denne dag er også startet med en omgang træning af samarbejdet mellem Tinna og Stella. Sammen med træneren Maja B. Bruus fra Trinitas har de været i MaxiZoo, hvor Stella og Tinna har gået rundt mellem de mange fristelser for hunden, og de lidt for fremmede mennesker for Tinna.
Træningen varer cirka et kvarter, så kan Tinna ikke mere. Hun skal ud og have frisk luft.
Inden hun fik Stella, havde et besøg i MaxiZoo været utænkeligt. Hendes liv har tydeligt ændret sig.
– Før turde jeg ikke tage bussen, fordi jeg var bange for, at folk talte om mig. Jeg turde ikke tage ned og handle, hvilket betød, at jeg ofte gik i lang tid uden at spise, fortæller hun.

 

Uskyldig lykkespreder
Siden Stella er kommet ind i Tinnas liv, har Tinna ikke haft nogen selvmordsforsøg. Hun er stoppet med at skære i sig selv. Hun har halveret sine dage under skrivebordet, og hun er blevet mere social.

– Jeg har stadig selvmordstanker, men jeg har ikke nogen forsøg. Nu tænker jeg på, at jeg har Stella, og hvad skal der blive af hende, hvis jeg ikke er her, lyder det fra Tinna Rasmussen.

Men hvordan kan denne lille skabning hjælpe Tinna så meget? Der er ingen tvivl om, at den er en lykkespreder. Med dens uskyldige udseende og helt enormt gode sind, kan man ikke undgå at overgive sig til charmetrolden. Men er det nok til at gøre en så sårbar person tryg?

Svaret er nej. For uanset hvor sød og uskyldig den lille skabning ser ud, så har Stella virkelig også noget mellem sine vibrerende ører.

 

Dejlige distraheringer
En af grundene til, at Tinna klarer sig så godt lige nu, er, at hun er velmedicineret. Det er naturligvis lægerne og psykiaterne, der har ordineret den rette mængde medicin, men det er Stella, der huske Tinna på at tage medicinen.

– Hvis jeg går i seng om aftenen uden at have taget min medicin, så hiver hun mig i armen for at minde mig om, at der er noget i vores aftenrutine, vi har glemt, fortæller hun.

Udover det helt praktiske bruger Tinna også sin hund som sin kontakt til virkeligheden.

– Når jeg føler, at hele verden er ved at gå under, kigger jeg på Stella. Jeg ved jo, at hvis der virkelig var noget om det, så ville hun fornemme det. Når hun ikke reagerer, så ved jeg jo, at det bare er noget, der foregår i mit hoved, siger hun og fortsætter:

– Hun bringer også struktur i min hverdag, så jeg har noget at stå op til, og det er rigtig vigtigt for mig.

Under interviewet fiser Stella rundt i stuen, stopper op og beder på pæneste hundesprog om lige at blive klappet bare en lille smule. Selvom man måske kunne tro, det ville være stressende for Tinna, så hjælper det hende faktisk også.

– Jeg skal ikke hele tiden kæmpe for at komme væk fra mig selv. Hun beskæftiger min hjerne, så jeg har noget andet at forholde mig til. Man kan sige, at hun distraherer min hjerne og så har Stella som alle andre dyr instinkter, så hun kan opdage min angst, før den bryder ud
At Stella har ændret livet for Tinna er tydeligt og rørende. De sidste uger har de sammen kunnet sidde og se deres rejse i Landmand søger kærlighed, og det har været en sjov oplevelse.

– Jeg var lige ved at give op et par gange under udsendelsen, men folkene bag programmet var simpelthen så søde og gode, så det blev en kæmpe sejr for mig at være med i programmet så længe, som jeg var det, fortæller hun med stolthed i øjnene.  

Tinna har desuden oprettet en facebookgruppe for hende og Stella. Den kan du finde her.

Læs også

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

Stress og angst: Hunde skal forberedes på nytårsaften

05-12-2017 11:00, af Dyrenes Beskyttelse / pressemeddelelse

Som hundeejer er det vigtigt at planlægge nytåret i god tid, så der bliver taget hensyn til familiens hund. En nytårsaften uden hensyn til familiehunden kan nemlig få varige konsekvenser for den

Sådan hjælper du hunden i tordenvejr

08-06-2022 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde er bange for tordenvejr. Heldigvis kan man som ejer hjælpe sin hund med at blive fri for angsten. Nemmest er det dog, hvis man starter med at træne hunden allerede fra hvalpestadiet

Når tordenvejret trykker

04-09-2017 15:14, af Astrid Gerd Holtet

For nogle hunde er tordenvejr forbundet med angst og ubehag – så når lynene lyser op på himlen, må hundeejerne gøre deres bedste for at hjælpe 

Er din hund stresset

06-04-2021 14:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hos Tails.com har de med inspiration fra Joe Bidens hunde lavet en liste over, hvordan man ser om ens hund er stresset

Angste hunde

27-06-2017 23:50, af Anne Ekenberg

Der er længe til nytårsaften og fyrværkeriet, som brager om ørerne på os. Men en sommerstorm med lyn og torden lurer måske lige om hjørnet. Eller køreturen som er nogle hundes mareridt? Hunde bliver angste af mange forskellige årsager, og spørgsmålet er, hvad vi kan gøre for at hjælpe vores hunde.

Hund hjælper sexmisbrugt kvinde af med mareridt

30-01-2020 13:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bentley har lært at vække sin ejer, når hun har mareridt. Mareridt, der stammer fra forfærdelige oplevelser i barndommen

Dyrenes Beskyttelse om fyrværkeri

20-03-2024 14:13, af Anne Cecilie Sohl

Affyring af fyrværkeri over mange uger har store konsekvenser for både kæledyr, landbrugsdyr, og dyr i naturen. Derudover er det en stor belastning for miljøet, som sagtens kunne undgås. Dyrenes Beskyttelse mener, at omfanget af fyrværkeri bør indskrænkes markant, særligt for private.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?