Servicehund har ændret Tinnas liv

13-09-2019 12:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

27-årige Tinna Rasmussens liv er præget af hendes store psykiske problemer. Siden hun for halvandet år siden fik servicehunden Stella, har problemerne fyldt mindre i hendes liv

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Du har måske set dem før. Tinna og Stella. Indtil i sidste uge var de med i TV2-programmet Landmand søger kærlighed, hvor Tinna Rasmussen håbede på at vinde den unge landmand Martins hjerte. Sådan skulle det dog ikke gå, men alligevel er det en sejr for den 27-årige kvinde fra Horsens, at hun kunne deltage i programmet. Hendes liv har nemlig ikke været helt let.

 

Den svære psyke
I store dele af sin barndom blev hun mobbet. Folkeskolen var et helvede, det samme gjaldt efterskoletiden og tiden på landbrugsskole.

Den megen mobning satte sig som dybe sår i den unge kvindes sind, der blev sværere og sværere at håndtere. Hun udviklede svær social angst og havde store problemer med at overtale sig selv til at gå ud ad døren. Hun blev angst for lukkede rum, hun begyndte at skære i sig selv, og størstedelen af tiden sad hun under sit skrivebord for ikke at skulle forholde sig til for meget.

– Jeg var virkelig syg dengang. Jeg var meget selvmordstruet og på et tidspunkt blev det rendte jeg rundt ude på togskinnerne men blev heldigvis stoppet. Jeg var indlagt på psykiatrisk afdeling flere gange, og jeg var generelt bare rigtig selvdestruktiv, fortæller hun.

Hun fik også hallucinationer. Hun så larver krybe under sin hud, edderkoppefyldte vægge og hun så jorden gå under foran sig.

Tinna Rasmussen er i dag diagnosticeret med seks forskellige typer skizofreni, hvilket også hedder udifferentieret skizofreni, men det er ikke til at mærke, når man sidder over for hende i hendes lejlighed i Horsens. Hun er glad og smilende. Hun fortæller åbent om de store problemer, hun har haft med at være sig selv.

 

Copyright Ridehesten.comFoto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard NielsenStella
Grunden til, hun i dag kan tale om åbent om det, vimser rundt på gulvet i lejligheden. Grunden hedder Stella, og Stella er Tinnas servicehund, som hun fandt hos kennel Hottie Tots i Nykøbing Mors.
– Jeg så et engelsk program om servicehunde, og så undersøgte jeg, om det også fandtes i Danmark. Det gjorde det, og jeg søgte om at få en, og jeg blev heldigvis godkendt, fortæller hun.
Stella er en chinese crested på godt halvandet år, som Tinna har haft siden den var hvalp. Stella er stadig i gang med at blive oplært som servicehund, og det forventes, at hun består i løbet af efteråret.
Denne dag er også startet med en omgang træning af samarbejdet mellem Tinna og Stella. Sammen med træneren Maja B. Bruus fra Trinitas har de været i MaxiZoo, hvor Stella og Tinna har gået rundt mellem de mange fristelser for hunden, og de lidt for fremmede mennesker for Tinna.
Træningen varer cirka et kvarter, så kan Tinna ikke mere. Hun skal ud og have frisk luft.
Inden hun fik Stella, havde et besøg i MaxiZoo været utænkeligt. Hendes liv har tydeligt ændret sig.
– Før turde jeg ikke tage bussen, fordi jeg var bange for, at folk talte om mig. Jeg turde ikke tage ned og handle, hvilket betød, at jeg ofte gik i lang tid uden at spise, fortæller hun.

 

Uskyldig lykkespreder
Siden Stella er kommet ind i Tinnas liv, har Tinna ikke haft nogen selvmordsforsøg. Hun er stoppet med at skære i sig selv. Hun har halveret sine dage under skrivebordet, og hun er blevet mere social.

– Jeg har stadig selvmordstanker, men jeg har ikke nogen forsøg. Nu tænker jeg på, at jeg har Stella, og hvad skal der blive af hende, hvis jeg ikke er her, lyder det fra Tinna Rasmussen.

Men hvordan kan denne lille skabning hjælpe Tinna så meget? Der er ingen tvivl om, at den er en lykkespreder. Med dens uskyldige udseende og helt enormt gode sind, kan man ikke undgå at overgive sig til charmetrolden. Men er det nok til at gøre en så sårbar person tryg?

Svaret er nej. For uanset hvor sød og uskyldig den lille skabning ser ud, så har Stella virkelig også noget mellem sine vibrerende ører.

 

Dejlige distraheringer
En af grundene til, at Tinna klarer sig så godt lige nu, er, at hun er velmedicineret. Det er naturligvis lægerne og psykiaterne, der har ordineret den rette mængde medicin, men det er Stella, der huske Tinna på at tage medicinen.

– Hvis jeg går i seng om aftenen uden at have taget min medicin, så hiver hun mig i armen for at minde mig om, at der er noget i vores aftenrutine, vi har glemt, fortæller hun.

Udover det helt praktiske bruger Tinna også sin hund som sin kontakt til virkeligheden.

– Når jeg føler, at hele verden er ved at gå under, kigger jeg på Stella. Jeg ved jo, at hvis der virkelig var noget om det, så ville hun fornemme det. Når hun ikke reagerer, så ved jeg jo, at det bare er noget, der foregår i mit hoved, siger hun og fortsætter:

– Hun bringer også struktur i min hverdag, så jeg har noget at stå op til, og det er rigtig vigtigt for mig.

Under interviewet fiser Stella rundt i stuen, stopper op og beder på pæneste hundesprog om lige at blive klappet bare en lille smule. Selvom man måske kunne tro, det ville være stressende for Tinna, så hjælper det hende faktisk også.

– Jeg skal ikke hele tiden kæmpe for at komme væk fra mig selv. Hun beskæftiger min hjerne, så jeg har noget andet at forholde mig til. Man kan sige, at hun distraherer min hjerne og så har Stella som alle andre dyr instinkter, så hun kan opdage min angst, før den bryder ud
At Stella har ændret livet for Tinna er tydeligt og rørende. De sidste uger har de sammen kunnet sidde og se deres rejse i Landmand søger kærlighed, og det har været en sjov oplevelse.

– Jeg var lige ved at give op et par gange under udsendelsen, men folkene bag programmet var simpelthen så søde og gode, så det blev en kæmpe sejr for mig at være med i programmet så længe, som jeg var det, fortæller hun med stolthed i øjnene.  

Tinna har desuden oprettet en facebookgruppe for hende og Stella. Den kan du finde her.

Læs også

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

Besøgshunde gør også en forskel for plejepersonalet – ikke kun for de ældre

06-01-2023 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun blandt beboerne på landets plejecentre, at TrygFondens besøgshunde spreder glæde. Også plejepersonalet har stor gavn af besøgshundeordningen, fordi de er med til at give nærvær og skaber et samtalerum, der bliver en hjælp i plejepersonalets arbejde. På Kongebrocenteret i Christiansfeld oplever plejehjemslederen på nært hold, hvilken magisk indvirkning labradoren Sally har på alle

E-bog af Anders Hallgren

15-06-2016 11:26, af Tine Luther
Forlaget Tro-fast har for første gang udgivet en e-bog, nemlig den kendte hundepsykolog Anders Hallgrens "Stress, angst og aggression hos hunde". Flere e-bøger er på vej.

Dyrenes Beskyttelse om fyrværkeri

20-03-2024 14:13, af Anne Cecilie Sohl

Affyring af fyrværkeri over mange uger har store konsekvenser for både kæledyr, landbrugsdyr, og dyr i naturen. Derudover er det en stor belastning for miljøet, som sagtens kunne undgås. Dyrenes Beskyttelse mener, at omfanget af fyrværkeri bør indskrænkes markant, særligt for private.

Dyreværnet støtter begrænset brug af fyrværkeri

12-10-2023 10:44, af Anne Cecilie Sohl

Regeringen er kommet med et lovforslag om begrænsning for brugen af fyrværkeri. Hos Dyreværnet jubler de, da man på tætteste hold har oplevet den frygt dyrene har, når der bliver affyret fyrværkeri flere måneder i træk.

Sådan hjælper du hunden i tordenvejr

08-06-2022 08:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde er bange for tordenvejr. Heldigvis kan man som ejer hjælpe sin hund med at blive fri for angsten. Nemmest er det dog, hvis man starter med at træne hunden allerede fra hvalpestadiet

DKK: hjælp din hund sikkert igennem nytåret

31-12-2023 12:53, af Anne Cecilie Sohl

Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.

Angste hunde

27-06-2017 23:50, af Anne Ekenberg

Der er længe til nytårsaften og fyrværkeriet, som brager om ørerne på os. Men en sommerstorm med lyn og torden lurer måske lige om hjørnet. Eller køreturen som er nogle hundes mareridt? Hunde bliver angste af mange forskellige årsager, og spørgsmålet er, hvad vi kan gøre for at hjælpe vores hunde.

Dyrlægens anbefalinger: Sådan hjælper du din hund nytårsaften

19-12-2023 20:59, af Anne Cecilie Sohl

Nytårsaften nærmer sig med hastige skridt, og derfor bør hundeejere allerede nu overveje, hvordan man bedst muligt hjælper sin hund gennem aftenen. De høje brag og lysglimt kan nemlig være en ubehagelig oplevelse for menneskets bedsteven, advarer chefdyrlæge hos AniCura, som kommer med fem råd til at sikre din hund en tryg nytårsaften.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.