Den lille hunderace med det mundrette navn Russkaya tsvetnaya bolonka hviler roligt på Helle Sydendals arm. Hun har hele tre af slagsen, men til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm har kun hun medbragt den lille hanhund Russkaya Roskosh Ilyusha, i daglig tale Boris.
Helle Sydendal startede med at have cotton de tulear, som hun også har lavet flere kuld på. Men for et par år siden besøgte hun sin gode ven, som havde fået en ny hund. Den lille pelsklump fra Rusland hoppede straks op i skødet på Helle, og så var hun solgt.
– Jeg havde mest af alt lyst til at tage den med hjem. Så jeg begyndte at undersøge racen, og så tog jeg til Tjekkiet og hentede den første, fortæller Helle Sydendal.
Siden da har hun også været i Moskva og hente den lille sorte Boris med hjem til hundeflokken i Holbæk, som også tæller en cotton de tulear.
Den lever for sin familie
På koebhund.dk beskrives den lille russer som ”En intelligent hund, der glad og tilfreds nærmest lever for at elske sin familie.”
Helle Sydendal fortæller, at racen er meget kontaktsøgende, og den skal være tæt på familien for at trives. Derfor ligger Boris da også tit i arm eller i sofaen derhjemme.
– Bolonkaen er simpelthen så god og mild en hund. Den er nem at træne, den fælder ikke, og så falder den hurtigt til i flokken, siger Helle Sydendal.
Det er en forholdsvis ny race i Danmark, og til udstillingen i Bornholm er der kun to hunde. Det er første gang, at Helle er til hundeudstilling på Bornholm, og hun er godt tilfreds.
– Det er en rigtig dejlig udstilling, og Boris har fået super god kritik fra dommerne, fortæller Helle Sydendal.
Læs mere om hunderacen her.
Husk at du kan se alle billederne fra DKK’s udstilling på Bornholm på hunden.dk senere på ugen.
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Det blev en dansk irsk setter, som vandt BIS på Bornholm denne søndag. En helt fantastisk oplevelse for ejerne Camilla og Nana Strüwing, som vinder BIS for første gang.
For at udtale det fulde racenavn skal man ikke have kigget ret dybt i de bornholmske fadøl eller kølige hvidvin. Heldigvis kan man bare kalde racen bolonka
Overvejer du at lægge vejen forbi hundeudstillingen i Rønne, så er det en god ide at have lidt sparepenge med. Der er nemlig masser af fristelser for hundemennesker
Cecilie Krarup er vores fast blogger her på hunden. Hun er selvfølgelig også afsted til udstillingen på Bornholm i denne weekend. Her er hendes seneste blogindlæg
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.