Den lille hunderace med det mundrette navn Russkaya tsvetnaya bolonka hviler roligt på Helle Sydendals arm. Hun har hele tre af slagsen, men til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm har kun hun medbragt den lille hanhund Russkaya Roskosh Ilyusha, i daglig tale Boris.
Helle Sydendal startede med at have cotton de tulear, som hun også har lavet flere kuld på. Men for et par år siden besøgte hun sin gode ven, som havde fået en ny hund. Den lille pelsklump fra Rusland hoppede straks op i skødet på Helle, og så var hun solgt.
– Jeg havde mest af alt lyst til at tage den med hjem. Så jeg begyndte at undersøge racen, og så tog jeg til Tjekkiet og hentede den første, fortæller Helle Sydendal.
Siden da har hun også været i Moskva og hente den lille sorte Boris med hjem til hundeflokken i Holbæk, som også tæller en cotton de tulear.
Den lever for sin familie
På koebhund.dk beskrives den lille russer som ”En intelligent hund, der glad og tilfreds nærmest lever for at elske sin familie.”
Helle Sydendal fortæller, at racen er meget kontaktsøgende, og den skal være tæt på familien for at trives. Derfor ligger Boris da også tit i arm eller i sofaen derhjemme.
– Bolonkaen er simpelthen så god og mild en hund. Den er nem at træne, den fælder ikke, og så falder den hurtigt til i flokken, siger Helle Sydendal.
Det er en forholdsvis ny race i Danmark, og til udstillingen i Bornholm er der kun to hunde. Det er første gang, at Helle er til hundeudstilling på Bornholm, og hun er godt tilfreds.
– Det er en rigtig dejlig udstilling, og Boris har fået super god kritik fra dommerne, fortæller Helle Sydendal.
Læs mere om hunderacen her.
Husk at du kan se alle billederne fra DKK’s udstilling på Bornholm på hunden.dk senere på ugen.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Så er det slut på Bornholm. Det har været varmt i dag, men igen har vi hygget os og nydt de mange smukke hunde
Hunde i alle afskygninger fra baby- til veteranklasse indtager Rønne Stadion Nord denne weekend den 16.-18. august til den årlige bornholmske hundeudstillingsfest. Så selvom skoleferien er slut, så forlæng feriefølelsen og ta’ hele familien med til tre herlige dage til årets hyggeligste hundeudstilling – og din hund er selvfølgelig også meget velkommen.
Cecilie Krarup er vores fast blogger her på hunden. Hun er selvfølgelig også afsted til udstillingen på Bornholm i denne weekend. Her er hendes seneste blogindlæg
Så går vi i gang med udstillingen på Bornholm. Her får du en oversigt over racer og ringe for i dag
Så sluttede festen på Bornholm, og sikke en fest vi har haft. Søndag blev en smuk finale
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Den gule blomst i haven er ikke bare flot at se på, men kan også styrke din hunds fordøjelse og understøtte organer som lever og nyrer. Hvis du samler den med omtanke, kan hele planten bruges som et naturligt supplement i foderet.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse