I dag fortsatte retssagen i Randers, hvor et tidligere ægtepar er tiltalt for blandt andet at have solgt flere hunde uden at have tilladelse til avl og salg. De er sigtede for at have solgt ikke mindre end 85 hundehvalpe fra deres adresse i Randers og tjent mere end 600.000 kroner på to år uden at være registreret som opdrættere.
Klokken 09.00 fredag morgen var det atter tid til retssagen, hvor to randrusianere er tiltalt for både salg, import og opdræt af hunde uden Fødevarestyrelsens tilladelse. I retten var den mandlige tiltalte, hans forsvarer, hans ekskones forsvarer, anklageren, dommere og undertegnede. Ekskonen var ikke til stede, selvom flere af vidnernes udsagn også havde relevans for hende.
Der var en god stemning i retten, hvor forsvarer og anklager hyggesnakkede, inden retssagen gik i gang. De tiltalte sad ved sin forsvarer og snakkede med. Det var tydeligt, at det ikke var første møde i denne retssag.
Den muskuløse mandlige tiltalte sad gennem hele dagen med et smil på læberne og lyttede interesseret til vidnernes forklaringer.
Dagens første vidne var embedsdyrlægen, som i sin tid var blevet tilkaldt af politiet, idet politiet havde opdaget to hunde af racen american bully hos den tiltalte. Hundene var fra Rumænien og ifølge anklageskriftet skulle de to hunde ikke have været fulgt af de nødvendige papirer, ligesom der ikke var tilladelse til at importere hunde.
Det andet vidne var den tiltaltes dyrlæge, som har tilset hunde fra den tiltalte siden 2013. Han kunne fortælle, at der var fint styr på hundene, og at der aldrig var bekymring om hundenes sundhed.
Flere hvalpekøbere var også vidner i dag, og langt de fleste fortalte om gode forhold hos de tiltalte. En enkelt sagde endda, at de havde besøgt flere steder på Sjælland, hvor de ikke havde turdet købe hund, men da de kom til Randers for at købe den hund, de endte med at investere i, var der ingen bekymringer.
Men da et kvindeligt vidne trådte ind i retten, ændrede stemingen sig radikalt.
Hendes mand havde købt en pomeranier hos den tiltalte til hende som en gave. Hunden var blevet syg to dage efter, de havde fået den, og da hun havde fået den undersøgt hos dyrlægen havde denne påvist, at hunden blandt andet havde giardia og led af flere sygdomme, som dyrlægen undrede sig over, ikke var blevet opdaget hos avleren.
Vidnet kunne fremvise dyrlægeregninger for over 36.000 kroner, og disse krævede hun erstatning for. Forsvareren mente dog ikke, at det kunne påvises, at de 36.000 kroner skyldtes fejl og mangler, som avleren burde have kendt til.
Dommeren fortalte vidnet, at kravet om erstatning ville blive afgjort, når dommen bliver afsagt. Grundet flere aflysninger bliver dommen først afsagt til juni.
I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje
En mand er tiltalt for at ville aflive sin hund med kniv. Han skulle have været for retten i Randers, men sagen er udsat på ubestemt tid på grund af sygdom
Hvornår skal jeg gå til en professionel hunde-zoneterapeut, og hvornår kan jeg selv hjælpe min hund ved at trykke i akupunkturpunkter og zoner? Egentlig kan man sammenligne det med, at du kommer til skade og får et sår. Nogle gange kan du være heldig selv at klare det – lige vaske og rense det grundigt og sætte et plaster hen over. Andre gange er såret så dybt, at der skal professionel hjælp til, fordi det skal syes
Molly er i dag blevet kåret som hele Danmarks Dyrehelt 2017. Molly gør et fantastisk arbejde for børn som læsehund og ældre som besøgshund
Hvor slemt er det egentligt? Overdriver lægerne ikke faren en smule? Hvor mange bliver egentlig smittet om året? Vi prøver at besvare nogle af disse spørgsmål i dagens artikel om mennesker og borreliose.
140 hunde fra 33 forskellige nationer er klar til at dyste til verdensmesterskabet i Randers sammen med deres hundeførere. Det bliver benhård konkurrence, når de mange schæferhunde indtager Cepheus Park Randers i dagene 28. september - 2. oktober 2022
I den kommende weekend afholder Dansk Politihundeforening deres traditionsrige Danmarksmesterskab for politihunde. Der bliver kåret tre danmarksmestre, efter at alle deltagerne har været igennem en bane med 11 svære øvelser
Med efteråret kommer også agern – men egetræernes nødder er desværre giftige for vores firbenede venner. Spiser de for mange, kan det ende med livstruende lever- eller nyreskader. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, hvis hunden spiser agern
Så er det tid til fredagsquiz igen. Denne gang med en meget behåret race
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller