Retssagen i Randers: Pludselig skiftede stemningen

03-02-2023 19:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag fortsatte retssagen i Randers, hvor en mand og en kvinde blandt andet er tiltalt for at sælge hunde uden tilladelse. Vi var med i retssalen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobestock

I dag fortsatte retssagen i Randers, hvor et tidligere ægtepar er tiltalt for blandt andet at have solgt flere hunde uden at have tilladelse til avl og salg.  De er sigtede for at have solgt ikke mindre end  85 hundehvalpe fra deres adresse i Randers og tjent mere end 600.000 kroner på to år uden at være registreret som opdrættere.

Klokken 09.00 fredag morgen var det atter tid til retssagen, hvor to randrusianere er tiltalt for både salg, import og opdræt af hunde uden Fødevarestyrelsens tilladelse. I retten var den mandlige tiltalte, hans forsvarer, hans ekskones forsvarer, anklageren, dommere og undertegnede. Ekskonen var ikke til stede, selvom flere af vidnernes udsagn også havde relevans for hende.

Der var en god stemning i retten, hvor forsvarer og anklager hyggesnakkede, inden retssagen gik i gang. De tiltalte sad ved sin forsvarer og snakkede med. Det var tydeligt, at det ikke var første møde i denne retssag. 

Den muskuløse mandlige tiltalte sad gennem hele dagen med et smil på læberne og lyttede interesseret til vidnernes forklaringer. 

Dagens første vidne var embedsdyrlægen, som i sin tid var blevet tilkaldt af politiet, idet politiet havde opdaget to hunde af racen american bully hos den tiltalte. Hundene var fra Rumænien og ifølge anklageskriftet skulle de to hunde ikke have været fulgt af de nødvendige papirer, ligesom der ikke var tilladelse til at importere hunde. 

Det andet vidne var den tiltaltes dyrlæge, som har tilset hunde fra den tiltalte siden 2013. Han kunne fortælle, at der var fint styr på hundene, og at der aldrig var bekymring om hundenes sundhed.   

Flere hvalpekøbere var også vidner i dag, og langt de fleste fortalte om gode forhold hos de tiltalte. En enkelt sagde endda, at de havde besøgt flere steder på Sjælland, hvor de ikke havde turdet købe hund, men da de kom til Randers for at købe den hund, de endte med at investere i, var der ingen bekymringer. 

Men da et kvindeligt vidne trådte ind i retten, ændrede stemingen sig radikalt.

Hendes mand havde købt en pomeranier hos den tiltalte til hende som en gave. Hunden var blevet syg to dage efter, de havde fået den, og da hun havde fået den undersøgt hos dyrlægen havde denne påvist, at hunden blandt andet havde giardia og led af flere sygdomme, som dyrlægen undrede sig over, ikke var blevet opdaget hos avleren.

Vidnet kunne fremvise dyrlægeregninger for over 36.000 kroner, og disse krævede hun erstatning for. Forsvareren mente dog ikke, at det kunne påvises, at de 36.000 kroner skyldtes fejl og mangler, som avleren burde have kendt til. 

Dommeren fortalte vidnet, at kravet om erstatning ville blive afgjort, når dommen bliver afsagt. Grundet flere aflysninger bliver dommen først afsagt til juni. 

Læs også

Se dig for i hvalpejunglen

06-02-2023 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags var vi til stede i Retten i Randers, hvor to personer er tiltalt for at have solgt ikke mindre end 85 hvalpe på to år uden at have tilladelse fra Fødevarestyrelsen til at drive erhvervsmæssig handel med hunde. Men hvordan genkender man sælgeren, som alene har profit for øje

Uhyggelig hundesag ved Randers

12-03-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En mand er tiltalt for at ville aflive sin hund med kniv. Han skulle have været for retten i Randers, men sagen er udsat på ubestemt tid på grund af sygdom

Hold øje med efterårets farlige fristelser

23-10-2024 08:57, af Cecilie Friis Amstrup

Efteråret byder på smukke gåture i naturen, men også skjulte farer for hunde som kastanjer, svampe og nedfaldsfrugt, der kan udgøre alvorlige sundhedsrisici. 

Bedste hundeår nogensinde på Roskilde Dyrskue

12-06-2018 08:28, af Camilla Tiefensee Schrøder

Jagtområdet har været en kæmpe succes, og de planlægger at udvide med flere racer til næste år, fortæller hundestand-koordinator Johnny Bastian fra Jægerforbundet

Din hund har fået ny hjemmeside

28-05-2018 15:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som hundeejer har du sikkert tit surfet rundt på nettet for at få svar på spørgsmål om alt fra vacciner til pelspleje, motion, flåter og meget andet, der kan bekymre i hverdagen. Nu er en helt ny webside dukket op, hvor rigtig mange af disse spørgsmål bliver behandlet – oven i købet ret detaljeret. Siden hedder langthundeliv.dk.

Foredrag: Ret og vrang

08-03-2015 15:32, af Tine Luther
DKK's formand Jørgen Hindse holder foredrag om købsaftaler. Det sker den 27. april på Fyn. Arrangementet er åbent for alle DKK-medlemmer.

Hund i brombærkrat genforenet med ejer

15-02-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag startede, hvad der kunne have været en ulykkelig historie. Heldigvis udviklede den sig positivt og endte lykkeligt

Betinget fængsel i enorm vanrøgtssag

12-10-2018 13:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den hjerteskærende sag om vanrøgt mod 61 hunde i Gjerlev ved Randers er den 71-årige kvinde netop blevet idømt et års betinget fængsel

Mere eller mindre skøre regler

12-12-2011 14:16, af Tine Luther
Verden over findes der mange regler om det at have hund. Nogle regler er ganske relevante, mens andre er ret mærkelige – i hvert fald set med danske øjne. Se her nogle eksempler – lige fra regler om kurser før anskaffelse af hund til forbud af spiritusudskænkning til hunde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Store Hestedag 2025: Nye oplevelser, stærke traditioner og noget for både heste- og hundefolk

05-09-2025 13:45, af Helle Lyngfeldt

Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet