EDS: It´s a kind of magic …

20-05-2023 06:57, af Anne Egede, www.hforhund.dk

Sidst jeg var i Messecenter Herning, gik jeg 11 kilometer på den samme udstillingsdag. Der kan sikkert siges en masse godt om at gå mange kilometer om dagen, men jeg husker også, at jeg var ret træt i fødderne om aftenen.
For Messecenter Herning er stort, og på DKK-udstillinger er der er altid meget at opleve, det gælder selvfølgelig ikke mindst når udstillingen er et EDS.  Og nogle gange er der altså langt mellem hallerne, hvor det man gerne vil følge foregår.
Med mindre, at man ser med fra computeren. 

Copyright Ridehesten.com

Sideløbende med EDS er Dansk Kennel Klub også vært for Verdensmesterskabet i Dog Dancing, nærmere bestemt FCI Dog Dancing World Championship. 

Dogdancere fra hele verden er således tjekket ind i Herning. Dansen begyndte fredag morgen, og fortsatte det meste af dagen. Hvilket var samtidig med, at der også var interessante formiddagsaktiviteter i store ring, og – senere på dagen – gruppebedømmelser i store ring.
Jeg havde derfor, dagen igennem, to iPads og en computer kørende, så jeg kunne følge med i det hele – på én gang. 
For det er jo netop noget af det totalt praktiske ved at følge EDS hjemme fra sofaen – man kan rent faktisk – ligesom Hermione Granger i Harry Potter-bøgerne - være flere steder på samme tid.

 

Danske Medaljer
Lad det være sagt med det samme, jeg har absolut ingen viden om Dog Dancing.  
Jeg kan derfor ikke komme med betragtninger om teknik, sværhedsgrad og alt den slags. Men, ved I hvad, det er faktisk også ligegyldigt. 
Der er det herlige ved Dogdance, at man kan springe direkte ind som tilskuer, og så bare kigge og lade sig begejstre. 
Én ting har jeg dog forstået, som ved så mange andre sportsgrene, gælder det også i Dog Dancing om at få flest point.
Og det danske Dogdancer-landshold scorede massevis af point. Faktisk så mange point, at de endte med sølvmedaljerne i det, der rettelig hedder Heelwork to music. Fantastisk flot. 
To danske Dogdancere kvalificerede sig endda til den individuelle finale, som afholdes på søndag. 
Det skal tilføjes, at live stream fra hundedansen kørte perfekt, og i øvrigt blev sendt fra en hal, som var pyntet smukt, festligt - og også lidt højtideligt på den gode måde - med de deltagende nationers flag. 

 

Fine nærbilleder af vinderne
Kl. 13 begyndte Live stream fra gruppekonkurrencerne i de to udstillinger, først Agria Winner og, fra kl. 15, EDS. 
Også fredag kørte det hele efter den berømte snor. De mener det alvorligt i Dansk Kennel Klub når de lægger en tidsplan, kan jeg bare konstatere. Flot at man med alle de hunde og alle de konkurrencer – gruppebedømmelser – der er, formår at afvikle det hele nærmest på klokkeslæt.  
Var eftermiddagens Store Ring god torsdag – og det var den – så var det næsten bedre fredag.
Ikke mindst fordi fredagen gav os, der sidder hjemme bag skærmen og følger med, mange fine nærbilleder af hundene i ringen – også når de fire vindende hunde poserede på sejrspodierne. Tak for det. 
Igen i dag var gruppekonkurrencerne et overflødighedshorn af lækre hunde.  Kvaliteten af de deltagende hunde i store ring er vitterlig – set fra min sofa – meget høj, og det gælder alle hunde i store ring.

 

Tre gange Dansk til BIS
Torsdag nævnte jeg Broholmeren, racen som pryder store rings meget flotte bagtæppe. Fredag kom en anden af de danske nationalracer i fokus. EDS´ Gruppe 7 – de stående jagthunde – blev vundet af en Gammel Dansk Hønsehund – den bedste af 28 deltagende Gamle Danske Hønsehunde. 
Den gamle dansker er - selvfølgelig, fristes man til at sige – ejet af en anden dansker. Så vidt jeg kan se, er ejeren endda også opdrætter af denne fine Gamle Danske Hønsehund.
Det er nemlig en anden fordel ved at følge EDS hjemmefra – man kan hurtigt slå hundene i store ring op, og få yderligere informationer om den enkelte hund. Dansk Kennel Klub har lagt både katalog, ringlister og resultater, efterhånden som de foreligger, på nettet - frit tilgængeligt for alle.
Så allerede på dag to af EDS er vi altså sikret, ikke bare dansk deltagelse, men tredobbelt dansk deltagelse, kan man måske sige, i søndagens Best in Show.
Jeg håber, der vil være en masse mennesker - med Dannebrog – tilstede i hallen til at supporte denne gennemdanske ekvipage, når udstillingens store BIS-finale på søndag afslutter EDS 2023. 
Det er jo så ulempen ved at følge EDS fra skærmen – det er ikke rigtig muligt at støtte ens favoritter i store ring. 

 

 

Magisk udstilling 
Til gengæld kan man – fra sofaen – få detaljer med, som man ikke fanger når man sidder i hallen. Skulle man være gået glip af noget fra live streamen i store ring, så kan man med det samme køre en replay på YouTube – her er det igen en fordel at have flere elektroniske enheder i gang. 
Jeg vil sige, at med alle de spændende ting, der fredag foregik på EDS, så må dagen falde ud med 1-0 til sofakartoflerne. 
Vi kunne nemlig være, ikke bare flere steder på samme tid, men også bevæge os i både fortid og nutid – alt sammen i bedste Hermione Granger-stil.
Hvilket passer ganske godt til Dansk Kennel Klubs EDS – for indtil nu har det altså været en magisk udstilling…

 

Her kan du se dagens formiddagsprogram fra klokken 9.00

 

Her kan du se dagens Agria Winner Show fra klokken 13.00

 

 

Her kan du se dagens European Dog Show fra klokken 15.00

 

Læs også

Hele Europa samles om hundene i Brno

09-04-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.

Dansk juniorhandler strålede i Slovenien

24-11-2024 13:57, af Cecilie Friis Amstrup

Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.

Til minde om Poul Ørnemark

19-07-2023 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer

Live streaming fra udstillingen i Hillerød

18-09-2015 16:16, af Tine Luther
Kommer du ikke til Hillerød i weekenden? Så kan du heldigvis følge med hjemme fra sofaen.

Live streaming af Eukanuba World Challenge 2012

22-11-2012 10:36, af Simone Strandet Sørensen
Følg igen i år med på nettet, når Eukanuba World Challenge-finalen løber af stablen d. 15.-16. december i Florida.

NM i agility 2013

09-08-2013 08:24, af Tine Luther
De nordiske mesterskaber i agility, der løber af stablen nu på søndag, kan følges via live streaming.

Eukanuba World Challenge

11-12-2015 08:04, af Tine Luther
Igen i år giver Eukanuba alle hundeentusiaster over hele verden mulighed for at opleve Eukanuba World Challenge hjemme fra sofaen via live streaming den 12. december. Også Amsterdam Winner Show den 11.-13. december vil blive streamet. Følg med via link i denne nyhed.

Live streaming af Eukanuba World Challenge 2011

16-12-2011 13:31, af Tine Luther
Følg med på nettet, når Eukanuba World Challenge-finalen løber af stablen den kommende weekend i Florida.

Live-streaming fra Crufts

07-03-2012 14:25, af Tine Luther
Kig med når der live–streames fra verdens største hundeudstilling, Crufts, fra den 8. – 11. marts 2012. Flere end 21.000 hunde udstilles – heraf 47 danske.

Live streaming fra udstillingen i Herning

30-10-2015 14:28, af Tine Luther
Kommer du ikke til Dansk Kennel Klubs udstilling i Herning i weekenden? Så kan du heldigvis følge med hjemme fra sofaen.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.