Til minde om Poul Ørnemark

19-07-2023 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer

Copyright Ridehesten.com

 

20. februar 1970 blev Poul Ørnemark autoriseret eksteriørdommer i Dansk kennel Klub. Det er næsten 51 år siden, og alene af den grund er det yderst fortjent, at han som den første dommer har modtaget den nystiftede titel som æresdommer.

Han er heller ikke bange for at indrømme, at han er stolt over prisen.

– Jeg er beæret over at modtage denne pris, og jeg har altid følt det som en ære at få lov at dømme, fordi man derigennem har stor indflydelse på, hvordan en race udvikler sig, siger han.

Vi er på besøg i hans hjem i Horsens. Han bevæger sig rundt i huset med en krykke i den ene hånd, da han i jul fik et nyt knæ. Det er også grunden til, at der ikke læber en gravhund rundt i huset. For Poul har altid haft gravhunde, og det har han også i dag. Men på grund af hans manglende mobilitet bliver hundene passet hos hans datter, som viderefører Kennel Teckel.

– Jeg har kun haft korthårede standard gravhunde siden 1962. Den er en nem lille hund, som ikke kræver den store pelspleje, og så er det en hund med personality, og jeg kan godt lide hunde med personality, siger Poul Ørnemark.

 

En helt anden verden

Med så mange år i udstillingsringene har Poul Ørnemark fulgt udviklingen i hundeudstillinger fra første række, og der er sket en del.

– Da jeg startede i 1970, var vi Des med hinanden. Jeg debuterede i Aalborg i 1970, og der var vi også Des med udstillerne, fortæller han og fortsætter:

– Og så var udstillerne slet ikke så professionelle dengang. Nogle mødte i træsko og med kotøjr til hundene. I dag kommer handlerne jo i tøj, der matcher hundenes farver og ved jagthunderacerne er handlerne iført jægertøj.

Dengang var udstillingerne to dages bænkede udstillinger, hvor hele lørdagen gik med bedømmelser. Her skulle man så sidde på sin plads på en bænk med sin hund i et bur ved siden af. Over buret blev bedømmelsen hængt, så alle kunne se bedømmelsen på hver enkelt hund.

– Det var meget anderledes, og det skabte da også nogle sjove situationer. Jeg husker engang i Herning, hvor to jyske mænd gik rundt og kiggede på bedømmelser. Pludselig sagde den ene: ”Nu ska’ do sgu se. Han har fået præmie for å træk i æ snor. På bedømmelsen stod der, at han var flot fremført, griner Poul Ørnemark, der kommer i tanke om endnu en sjov episode, som man nok ikke ville se i udstillingsringen i dag:

– Det er kun cirka 20 år siden. Jeg dømte i Aalborg og havde lige dømt beagler. Dernæst skulle jeg dømme gravhunde, men da de blev kaldt ind, manglede der en hanhund. Jeg spurgte, hvem det var, da jeg jo kendte de fleste gravhundefolk, og ganske rigtig kendte jeg også ham her. Vi så, at han stod og snakkede lidt væk, og vi fik hentet ham og hunden ind i ringen. Men så gav han hundesnoren til stewarden i ringen, og bad ham om at holde hunden, fordi han lige skulle over og give sin kone en tyver til en is, for det havde han lovet hende.

Dengang var der heller ikke telte og trimmeborde rundt om ringene. Man havde trimmet hunden hjemmefra, og så håbede man ellers bare, at det holdt, til hunden skulle i ringen.

– Det er jo blevet en kæmpe industri, og nogle gange er det også for meget, men man må også bare erkende, at handlerne er blevet meget dygtigere end dengang. Det er jo imponerende at se nogle af de dygtige handlere, der bare lige med en enkelt bevægelse kan få hunden til at stå perfekt, siger han.

 

Udlandsturene

For Poul Ørnemark har tiden som eksteriørdommer også været en tid med mange rejser til udlandet. Faktisk har han dømt mere i udlandet end i Danmark.

– Jeg har nok dømt cirka 80 procent i udlandet og 20 procent i Danmark, og det handler jo lidt om, hvor jeg er blevet tilbudt at dømme. I 1970 var jeg allerede et kendt navn i gravhundekredse, og derfor blev jeg inviteret til at dømme mange steder, og da jeg senere blev dommer i flere racer, kom der også flere og flere invitationer, fortæller han.

I slutningen af 1990’erne var han den første dansker, der dømte på en udstilling i Rusland, og det var noget af en oplevelse.

– De var utroligt gæstfrie, og de passede rigtig godt på os. Dengang røg jeg, og derfor skulle jeg lige have en rygepause en gang imellem. Men det var først på andendagen, at jeg opdagede, at hver gang, jeg gik ud for at ryge, så stod der to store mænd på trappen og holdt øje med, at der ikke skete mig noget, fortæller han.

Historierne om oplevelserne i Rusland står i kø, og det er tydeligt, at Poul Ørnemak nyder at fortælle dem. Poul Ørnemark har også dømt en del i Tyskland, hvor gravhundene jo naturligvis er en stor race.

– Jeg husker en af de større udstillinger i Tyskland, hvor jeg skulle dømme dværggravhunde. Pludselig kom der 11 personer ind i ringen med en lille hund. Jeg sagde naturligvis til dem, at det jo ikke gik, da der jo kun måtte være en handler per hund. Men så trådte en ældre bedstemor frem og fortalte mig, at hunden altså var meget bidsk, og det var derfor, de var så mange i ringen.

 

Det kræver sin mand

Selvom Poul Ørnemark altid har nydt at dømme, så er han ikke i tvivl om, at dommergerningen ikke er for alle og enhver. Der skal en god psyke til for nogle gange oplever man, at udstillerne bliver sure, og det kan godt gå hårdt for sig.

– Det er en af grundene til, at jeg altid laver åbne bedømmelser. Jeg siger mine bedømmelser højt, for så ved jeg, at der vil være nogen, der er enige med mig. Hvis jeg bare fortæller det til udstilleren, så kan han eller hun gå hen og fortælle det til sin omgangskreds, og så kan der hurtigt sprede sig en negativ stemning, forklarer han.

Og Poul Ørnemark er faktisk en af de dommere, der har bevis på, at livet som dommer ikke altid er lige let.

Ved Europaudstillingen i København i 1997 forevigede Danmarks Radio nemlig et optrin med en utilfreds italiener.

– Jeg dømte nogle langhårede gravhunde, og så kommer den her italiener ind i ringen med en aldeles usund hund. Han stiller i championklassen, hvilket i den grad overrasker mig. Men jeg skriver det, som det er, at han har en meget usund hund. Italieneren reagerer så med at rive kritikken i stykker, kaste stykkerne på gulvet og hoppe oven på dem, mens han råber mama mia, og DR fik det hele på kamera, fortæller han med et smil.

 

Som Sinatra

Egentlig er det mange år siden, Poul Ørnemark trak sig tilbage som dommer. Ved Verdensudstillingen i Herning i 2010 blev der holdt afskedsreception for ham, og beslutningen om at trække sig tilbage var truffet.

Han var tidligere på året blevet ramt af en blodprop i hjertet, og det var simpelthen blevet for hårdt at stå hele dage i ringene.

– Selvom jeg sagde farvel dengang, så har jeg dømt lidt rundt omkring siden. Så på den måde kan man godt sammenligne mig med Frank Sinatra. Men jeg har sagt nej til rigtig mange udstillinger på grund af helbredet, for det er hårdt både fysisk og psykisk at være dommer, og man er altså virkelig træt bagefter, siger han.

Når han ser tilbage på sin lange dommerkarriere, har han svært ved at vælge den største oplevelse.
– Men det er altid noget særligt at dømme på Verdensudstillingerne. Det er noget, jeg altid vil huske, siger han. 

Læs også

Hele Europa samles om hundene i Brno

09-04-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.

Dansk juniorhandler strålede i Slovenien

24-11-2024 13:57, af Cecilie Friis Amstrup

Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.

Alle billeder fra EDS er online

24-05-2023 12:16, af Kristine Ulsø Olsen

Hundens fotografer havde en travl weekend under European Dog Show i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder. Knapt 7000 billeder er online, som nu kan ses i vores database

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet