Der blev taget utallige billeder til udstillingen i Herning, hvor Wiegaardens fotostudie havde plads med et studie i hal M. Her blev der fotograferet både torsdag, fredag lørdag og søndag, mens andre af Hunden's fotografer tog billeder både i Store Ring og ude på podiet bagved.
Havde du selv hund med eller er du bare nysgerrig for at se billeder? Alle billederne kan nu ses her.
Husk at man kan spare 15% på den samlede bestilling ved brug af følgende kode: EDS2023
Den gælder til og med søndag den 28/5 2023.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 22. april
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 24. marts
I den nyeste udgave af Jagthunden har Flemming Østergaard skrevet et flot mindeord over fotograf Kim Henriksen, der døde 25. november. I mindeordet har han inkluderet nogle af Kim Henriksens flotte billeder. Vi har med tilladelse fra Flemming Østergaard og Kim Henriksens familie fået lov at dele mindeordet og billederne her
Der er masser af ting, der er gode at få foreviget. Mangler du en dygtig fotograf, så har vi flere muligheder til dig
Det er ikke altid nemt at være fotograf. Især ikke når man har med hunde at gøre
I weekenden var der hundegalla i Hillerød. Vi var selvfølgelig repræsenteret med en fotograf. Billederne er online nu
Manden med hatten og de røde bukser. Ham med flødebollerne, og den overfyldte kameravest – kort sagt Jørgen Bak Rasmussen, fotograf og udgiver af magasinet Ridehesten og HUNDEN, fylder 60 år
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.