Søndag eftermiddag blev Danmarksmestrene i rally fundet. Dagens helt store vinder var Annette Grønbæk, der både tog sejren i championklassen og seniorklassen.
Championklassen vandt hun med sin hund Archie, og seniorklassen vandt hun med 12-årige Buster.
Efter sådan en præstation og alle de andre store præstationer, som Annette Grønbæk har lavet, så tænkte vi, at et billede af hende og hendes to hunde, ville være på sin plads.
Det skulle dog vise sig at være lidt sværere end forudset at få det rigtigt gode billede. Det skyldtes hverken Annette eller Archie, men den let aldrende Buster. Man kunne måske tro, at Buster ville være godt træt efter sådan en dag i rallyringene, men sådan var det slet ikke.
Allerede på podiet havde han stukket snuden i præmieposen for at tjekke, om der ikke skulle være et eller andet sjovt, han kunne lege med. Det var der. Han fandt nemlig et pivedyr, og så gik den vilde leg ellers, og den fortsatte også under det improviserede photoshoot.
For mens Annette og Archie sad fint og poserede, styrtede Buster rundt, som var han en lille hvalp med krudt i halen.
Herunder kan du se fotos af Buster, der leger.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Traditionen tro er første lørdag i juni udnævnt til Hundens Dag i Danmark. Du kan nu lægge dit eget arrangement op, så det bliver vist i oversigten over de ting, der sker på Hundens Dag
Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe
I dag fejrer vi for alvor Dansk Kennel Klub og klubbens formand
Ved siden af DKK’s udstillingskontor står et lille telt, hvor der reklameres for kraniosakralterapi til hunde. Vi besøgte teltetVed siden af DKK’s udstillingskontor står et lille telt, hvor der reklameres for kraniosakralterapi til hunde. Vi besøgte teltet
Søndag klokken 14.00 begyndte den sidste juniorhandlerkonkurrence i denne weekend. Det blev endnu en spændende konkurrence
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.