Manden med hatten fylder rundt

31-08-2017 12:01, af Britt Carlsen

Manden med hatten og de røde bukser. Ham med flødebollerne, og den overfyldte kameravest – kort sagt Jørgen Bak Rasmussen, fotograf og udgiver af magasinet Ridehesten og HUNDEN, fylder 60 år

Copyright Ridehesten.com

Han vil simpelthen ikke være ved det. Han kan ikke forstå, at dagen ikke kan blive udskudt til næste eller næste år igen, men det er ganske vist, Jørgen Bak Rasmussen fylder 60 år i dag, torsdag den 31. august.

Jørgen vil allerhelst betegnes som fotograf, det er han også, men han er så meget mere. De fleste i heste- og hundeverdenen kender ham som udgiver af magasinet Ridehesten og Dansk Kennelklubs medlemsblad HUNDEN. Det er ham, som er her og der og alle vegne til arrangementer i heste- og hundeverdenen, med sine mange kameraer og gerne med en kasse private label flødeboller under armen, og en rappende gummiand i baglommen.

I dag ejer han virksomheden Mediehuset Wiegaarden, som foruden magasinproduktion har en stor produktion af tryksager, hjemmesider med mere.

Det var Jørgen Bak Rasmussen, som på opfordring af Dansk Varmblod, startede magasinet Ridehesten. Magasinet udkom første gang ved Dansk Varmblods hingstekåring i Herning i 1995. Det var faktisk meget passende, for det var netop ved hingstekåringen i 1978, at Jørgen for alvor gjorde fotografering til sin levevej. Efterspørgslen på hans billeder blev omgående stor, så stor, at det var svært for ham at følge med. Det gav anledning til lidt sure miner, og for at bløde op på det, købte han ”fejlboller” på flødebollefabrikken i Hobro, og en gimmick var født. Flødebollerne er den dag i dag et kendemærke for Jørgen, og de er fortsat i høj kurs.

Dagen bliver fejret sammen med medarbejderne ved en fælles frokost, men der er kaffe på kanden og flødeboller på bordet, såfremt man har lyst til at kigge forbi Mediehuset Wiegaarden torsdag eftermiddag og ønske tillykke.

Læs også

Hattrick til Simone

15-06-2024 18:04, af Anne Cecilie Sohl

Simone Riisgaard Kristiansen er ikke til at stoppe. Lørdag vandt hun for tredje gang i 2024 dagens juniorhandlingkonkurrence ved DKK's udstilling i Vejen - og så endda på sin fødselsdag. 

Fejrer du hundens fødselsdag?

28-01-2024 09:54, af Anne Cecilie Sohl

Det spørgsmål stillede Agria Dyreforsikring i en undersøgelse om hunde- og katteejeres vaner og skikke i otte europæiske lande, og tendensen er klar: I langt overvejende grad fejrer kæledyrsejerne deres dyrs fødselsdage - danskerne er blandt de mest fødselsdagsfejrende dyreejere i Europa, og den yngre generation fører an i fejringen.

100-årig med egen Mercedes

13-01-2024 08:55, af Anne Cecilie Sohl

Enid sætter sig hver eneste dag ind bag rattet i sin brunlakerede Mercedes 220C for enten at køre på indkøb eller foretage private besøg rundt omkring.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Advarsel til hundeejere: Farlig larve spreder sig i Danmark

05-02-2025 09:03, af Cecilie Friis Amstrup

Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.

Fredericia: Årets første BIS-vinder blev engelsk springer spaniel

09-02-2025 18:30, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fredericia: Simone vinder årets første juniorhandlingkonkurrence

08-02-2025 16:22, af Cecilie Friis Amstrup

Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Fredericia: Amalie løber med sejren blandt juniorhandlerne

09-02-2025 16:16, af Cecilie Friis Amstrup

Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet