Reportage: Første hundeoperation i Frynseklinikken

12-04-2018 09:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da den nye mobile dyreklinik onsdag ramte Randers, blev den første hundeoperation i bilen foretaget. Hunden.dk var med til operationen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Gizmo, en smuk hvid blanding af en labrador og en dansk svensk gårdhund på 9 år, ligger på operationsbordet i Frynseklinikken i Randers og kæmper mod bedøvelsesmidlet stærke kræfter.

Rundt om ham står hans ejer, der i denne artikel gerne vil være anonym, veterinærsygeplejerske Sofie Pless, Dyrlæge Pia Nielsen og Dyreværnets udrykningsleder Nina Amdi.

Alle venter de på, at Gizmo lukker sine øjne og slapper af. Hans ejer står roligt i baggrunden og stiller enkelte spørgsmål til dyrlægen. Hun bliver forsikret om, at det er helt normalt, hendes hund spjætter lidt, inden den falder helt i søvn.

Vi står i Danmarks første mobile nonprofit dyreklinik. Den er i disse dage på vej rundt i landet for at møde de mennesker, som ikke har råd til at sende deres dyr til dyrlæge.

– Vi skal ikke være en konkurrent til den private dyrlæge. Vi skal derfor have fat i de helt rigtige mennesker, og det er dem, der ellers ikke ville have råd til at besøge dyrlægen. I andre lande, hvor man har en lignende klinik, oplever man, at flere kommer til deres egen dyrlæge, når først de har været i den mobile klinik, fortæller Nina Amdi.

 

Fætter tandløs
Gizmos ejer er en af de mennesker, som man gerne vil have fat på med den nye klinik. Hun har fået Gizmo undersøgt ved en dyrlæge, da hunden ikke rigtigt ville spise. Det viser sig, at den har et par dårlige tænder, og det ville koste 6000 kroner at få lavet.

På operationsbordet lukker Gizmo sine øjne. Han overgiver sig for den bedøvelse, der langsomt trykkes ind i hans ene forben.

– Man bliver simpelthen så stolt over, at han er så dygtig, lyder det fra hans ejer.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Gizmo er blevet undersøgt i Frynseklinikken tidligere på eftermiddagen og her vurderede Sofie Pless og Pia Nielsen, at tænderne var så dårlige, de skulle rykkes ud med det samme.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da den smukke hund er faldet i søvn får den en slange ned i halsen. Fra nu af høres hvert af hans åndedrag som bip fra en maskine.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sofie Pless går i gang med at rense Gizmos tænder med en ultralydsrenser. Imens klipper Pia Nielsen dens kløer, selvom den ikke trænger voldsomt til det.

– Vi kan lige så godt gøre det, når han nu er i narkose, siger hun og ejeren er enig.

Da Sofie Pless har renset tænderne i den ene side, træder Pia Nielsen til og hiver med største lethed to af hundens tænder ud, en kindtand og en fortand.  Det er tydeligt, at tænderne er dårlige.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Gizmo vendes rundt, Sofie Pless renser resten af tænderne, hvorefter Pia Nielsen igen trækker et par tænder ud. Denne gang med lidt mere besvær.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Det er altså bare lige de her tænder, den er gal med. Resten af tænderne ser rigtig fine ud, forsikrer Pia Nielsen ejeren om.

 

Godmorgen Gizmo
Herefter følger en længere seance, hvor Gizmo skal ud af den dejlige narkose. Den har det tydeligvis fint med at sove lidt fra det hele, så det tager lidt tid at overbevise den om, at øjnene egentlig bør åbnes.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ejeren sætter sig på hug foran dens hoved og snakker sødt til den. Kærligheden til hunden lyser ud af hende, et billede man gerne ville tage, men må holde sig fra på grund af hendes ønske om at være anonym.

Gennem det lille vindue øverst i døren slår solen sine forårstråler ind i hovedet på Gizmo, der langsomt kommer til sig selv.

Nina Amdi henter et tæppe og pakker ham ind i det.

Gizmos tunge kører lidt rundt om snuden. Det føles vist ikke, som det plejer.

– Vil du betale for det i dag, spørger Pia Nielsen

– Ja vi har tjekket budgettet og fundet ud af, at vi kan undvære 600 kroner. Dem vil jeg gerne give til jer, fordi de går til så godt et formål, svarer hundens ejer.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kvinderne fra Dyreværnet takker for det generøse bidrag. Herefter mangler ejeren bare at skrive under på, at hun er i en situation, som gør, at hun ikke ville kunne betale en almindelig dyrlæge.

– Vi bliver simpelthen nødt til at stole på folks ærlighed. Vi kan jo ikke gå ind og tjekke deres økonomi. Derfor beder vi dem skrive under på dette, lyder det fra Nina Amdi.

 

En travl hverdag
Mens Gizmo er blevet opereret som den første hund i Frynseklinikken, er der mødt flere mennesker op udenfor den mobile klinik.

Nina Amdis kollega Bonnie Brill har været ude at hente nogle hunde hos en familie, som ikke selv kan komme ind til klinikken og som ikke har råd til at komme til dyrlægen.

– Det er en familie, vi kender, og så tager vi gerne ud og henter dem, når vi nu er i området. Vi ved, at hundene i familien har nogle hudproblemer, som skal tjekkes og så har de også nogle katte, der skal tjekkes efter, siger Nina Amdi.

Som udrykningsleder for Dyreværnet er hun vant til at se lidt af hvert, og hun oplever, at der bliver flere og flere sager.

– Vi er kun Bonnie og mig i udrykningsafdelingen, og vi dækker hele landet, så vi har ret travlt. Der bliver nemlig flere og flere, der ikke kan passe deres dyr, fordi opgaven simpelthen vokser dem over hovedet, siger hun og fortsætter:

– Og det kan jo ramme hvem som helst. Vi ser jo også de gode opdrættere, som pludselig er kommet i økonomiske vanskeligheder, og så vælter læsset bare. Det er vigtigt, at pointere, at det ikke er dårlige mennesker, vi er ude til. Det er altid en grund til, det er endt, som det er endt, siger hun.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs mere om Frynseklinikken her

Læs også

Dyreværnet åbner endnu en frynseklinik

10-11-2021 12:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

6.794 kæledyr har allerede fået hjælp: Nu udvider Dyreværnet hjælpeindsatsen til socialt udsatte borgeres kæledyr med endnu en Frynseklinik

Frynseklinikken triller igen

06-05-2020 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens Danmark langsomt åbner op, er der nu igen mulighed for, at de udsatte borgere kan få deres dyr tjekket i Frynseklinikken

Gavmild donation: Dyreværnet åbnede ny Frynseklinik

10-09-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Frynseklinikken er Dyreværnets tilbud til udsatte borgere, der ikke selv har råd til at tage deres dyr til dyrlæge. Den sociale indsats har båret frugt, og mandag åbnede klinik nummer to

 

Skotland: 78 anmeldelser om hvalpefabrikker på en måned

23-11-2020 15:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Skotland boomer hvalpesalget som i mange andre lande her under coronaen. Desværre er mængden af hvalpefabrikker øjensynligt også eksploderet

Hundene fra Randerssagen har det allerede meget bedre

01-03-2017 12:22, af Kasper Larsson
Den store hundesag fra Randers, hvor 61 hunde blev fjernet gjorde enormt indtryk på mange danskere

Regnskovsdirektør: Hold hundene i snor

03-03-2021 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Randers undrer direktør for Randers Regnskov, Henrik Herold, sig over, at folk lufter hunde uden snor i regnskovens baghave. Det er skadeligt for naturen, mener han

To mænd sigtet i sagen om Hector

15-10-2018 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Østjyllands Politi har anholdt og sigtet to personer i sagen om kidnapningen af hunden Hector

Hele Randers går i hundene

27-09-2018 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun omkring stadion, der bliver noget for hundeelskere, når VM for schæferhunde afholdes i Randers. Hele byen kommer til at fejre begivenheden

Hundene fra Lolland har kørt på pumperne alt for længe

19-04-2018 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De 21 hunde, Dyreværnet reddede fra et kummerligt liv i fredags, er alle stadig i live. Onsdag var en af dem dog tæt på at dø, da hun fik to hjertestop. Vi har talt med Dyreværnet og her er status på hundene

Mange dyr hos Dyreværnet i Kolding

02-09-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens der er godt gang i hvalpesalget over hele landet, så kniber det med at komme af med dyrene for Dyreværnet i Kolding

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Glade berner sennenhunde trak i arbejdstøjet

01-06-2025 15:55, af Cecilie Friis Amstrup

En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel

Er din hund sur på dig

11-05-2022 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?

En kroferie med poterne i centrum

30-05-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ny æra for hundeavl skal skabe bedre rammer for sundhed og velfærd

20-12-2024 15:16, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Fra HUNDEN: 6600 kilometer gennem Europa

31-05-2025 14:34, af Linn Radsted, stifter af DogCoach

Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.