”Inden jul er kassen tom.” Så kontant er meldingen i en pressemeddelelse fra The Voice of Pets, der ligger i Tranbjerg ved Aarhus, og tidligere gik under navnet Dansk Dyreværn Aarhus.
Internatet har gennem dets mere end 70 års levetid haft stor gavn af diverse private donationer, hvor især arv har spillet en vigtig rolle. Men der bliver længere og længere mellem de store donationer, og det har givet økonomiske vanskeligheder.
– Det er på ingen måde en 'overskudsforretning' at drive et internat. I mere end 70 år har vi selv fundet midlerne, men samfundet har ændret sig, og vi kan ikke længere holde os oven vande. I alle årene har vi ingen støtte modtaget fra kommunen, selvom vi har varetaget mange samfundsvigtige opgaver, derfor beder vi borgmester Jacob Bundsgaard om hjælp nu," lyder det fra Jesper Søderberg i pressemeddelelsen.
Mængden af indleverede dyr bare stiger og stiger. For eksempel har internatet siden 2017 til modtaget knap 2.300 katte. De seneste par år har endda budt på et decideret katteboom, og alene i august i år modtog internatet 98 katte.
– The Voice of Pets kan ikke klare opgaven alene. Derfor kontaktede vi i sidste uge borgmester Jacob Bundsgaard, men vi har intet hørt fra ham. Dyrenes velfærd er selvfølgelig en topprioritet for os, og mon ikke det også gælder for rigtig mange aarhusianere, siger Jesper Søderberg.
The Voice of Pets appellerer også til, at andre, så som private og virksomheder vil hjælpe økonomisk til internatets overlevelse.
– Vi har brug for al den hjælp, vi kan få. Vi trykker på alle knapper for at indhente økonomiske midler til at overleve nu og her. Samtidig er vi i gang med at opbygge indtægtsgivende virksomhed, så vi på sigt har et solidt økonomisk fundament. Ja, det er fremtiden, men vi har lige det her store hul i pengetanken, vi skal have fyldt op, inden vi kan tænke på fremtiden. Det bliver et forfærdeligt tab for Aarhus, og jeg tør slet ikke tænke på standarden af dyrevelfærd i kommunen, hvis internatet lukker, siger Jesper Søderberg.
Dansk Dyreværn Århus bliver en del af Dyrenes Beskyttelse og kan dermed fortsætte med at redde efterladte og nødstedte kæledyr i Aarhus. 46 ud af 47 stemmeberettigede på gårsdagens ekstraordinære generalforsamling stemte for fusionen.
I fredags fandt en medarbejder fra Voice of Pets en død hundehvalp tæt på internatet. Nu efterlyser organisationen mere viden om hvalpen
Konkursen kommer nærmere og nærmere for den over 70 år gamle dyreværnsorganisation, der tidligere gik under navnet Dansk Dyreværn Aarhus
I går skrev vi, at det ser rigtig sort ud for Voice of Pets. Nu melder DcH Kaløvig Hundeklub sig som støtter af organisationen med et arrangement søndag 20. juni
Voice of Pets har længe været truet af lukning, men nu har Dyrenes Beskyttelse rakt en hjælpende hånd
Dansk Dyreværn Aarhus og Trinitas går nu sammen for at styrke indsatsen for psykisk sårbare personer gennem kæledyr. Det nye samarbejde har fået navnet, The Voice of Pets
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.