Problemer med råt foder

15-01-2018 09:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at det populære bone and raw food til hunde kan give store problemer for dyrene. Foderet kan nemlig indeholde e. colibakterier, listeria og salmonella. Det skriver Jyllands Posten. 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Vi kender det jo godt. Vi vil gerne det allerbedste for vores kæledyr, og derfor vil vi også gerne fodre dem med det foder, der er bedst for dem.

En af de fodertrends, der er opstået som et resultat af den gode vilje, er det såkaldte bone and raw food eller Biologically Appropiate Raw Food (BARF). Filosofien bag foderet er, at det er den slags foder vilde hunde og ulve spiser. Derfor, mener BARF-folk, at den slags foder er bedst for hundene, da de gennem millioner af års evolution har udviklet sig til at spise dette.

Nyt hollandsk studie sætter dog et kraftigt spørgsmålstegn ved BARF’s lyksaligheder. Studiet viser nemlig, at diæterne kan være smittet med både bakterier og parasitter, hvilket kan være skadeligt for både hund og ejer.

I studiet blev 35 forskellige produkter analyseret. I otte produkter fandt man e. coli bakterier, i 15 fandt man listerie og i syv produkter blev der fundet salmonella.

— Katte og hunde, der spiser råt kød, har også større chance for at blive inficeret med antibiotikaresistente bakterier end dyr, der f.eks. spiser tørfoder. Det kan udgøre en alvorlig risiko for både dyre- og folkesundhed, siger Paul Overgaauw fra Utrecht Universitet til The Independant.

I Jyllands Posten har professor i Interne Medicin for Familiedyr på Københavns Universitet, Charlotte Reinhard Bjørnvad tidligere kritiseret det rå foder.

— Jeg vil ikke engang anbefale, at man varmebehandler foderet, og så lader dyret spise det. For det løser ikke problemet med, at det ernæringsmæssigt er ubalanceret, sagde hun dengang til avisen. 

Læs også

Hunde skal spise råt som ulve

22-01-2018 09:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sidste uge havde vi historien om, at raw food til hunde ikke var godt for dem på grund af diverse bakterier. Engelsk ekspert går nu i rette med den opfattelse. Hendes hunde har spist raw food de sidste ti år

Må min hund spise majs?

05-08-2017 17:37, af Anne Ekenberg

På mange marker står majsen strunk og flot – 1,5 m høj – og parat til at blive høstet i næste måned. Efter høsten ligger der masser af majskorn tilbage på markerne, hvilket mange fugle nyder godt af. Men hundene kan nu også godt finde på at nible lidt til majskornene, hvis de kan komme afsted med det. Og er det nu godt for vores hunde?

Vinderen af ESSENTIAL FOODS konkurrencen er fundet

04-10-2013 08:35, af Vibe Madsen
Vi har nu udtrukket den heldige vinder af ESSENTIAL FOODS konkurrencen, hvor vinderen vinder 12,5 kg. valgfrit foder.

Gem madskålen væk!

04-10-2017 12:28, af Astrid Gerd Holtet

Alle hunde har brug for at bruge hjernen dagligt, men i en travl hverdag kan det være svært at nå, når der også skal købes ind, laves mad, hentes børn og ordnes vasketøj. Et nemt trick, der sikrer at hunden bliver udfordret, er at gemme madskålen væk!

Advarsel: Pas på foder købt i udlandet

05-01-2011 12:45, af Tine Luther
Flere steder i Europa er der solgt salmonellainficeret foder.

Må min hund spise rosenkål?

10-08-2017 13:58, af Anne Ekenberg

Rosenkål… Kogt eller dampet med lidt smør, eller måske ristet med mandelsplitter og revet appelsin. Nogle elsker den, andre er knapt så begejstret for denne lille runde tingest. Men er de sunde for vores hunde?

Konkurrence: Du kan stadig nå det

23-09-2019 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Indtil i morgen klokken 12 kan du nå at deltage i vores store konkurrence, hvor du kan vinde foder fra Essential

Jonathan vil køre foder til Ukraine

27-02-2022 07:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fredags skrev vi om et internat i Ukraine, der manglede foder til deres dyr. Nu vil danske Jonathan Beck køre ned med en bilfuld foder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende