Det bedste til dine kæledyr

06-10-2023 15:13, af Louise Trabjerg

Hvis du elsker dit kæledyr, vil du også give det det bedste foder. Hos animondo finder du et stort udvalg af kvalitetsfoder til hunde, katte og heste. Uanset om du har en hvalp, en senior eller en allergisk firbenet ven, finder du her det rigtige foder til dit dyrs behov.

Copyright Ridehesten.com

Animondo er en dansk webshop, der har specialiseret sig i at levere foder og tilbehør til kæledyr. Vi har mere end 20 års erfaring i branchen, og vi ved, hvad der er godt for dit kæledyr. Vi har nøje udvalgt vores produkter fra nogle af de bedste mærker på markedet, så du kan være sikker på at få et foder, der er sundt, velsmagende og naturligt.

- Vi er selv dyreelskere, og vi vil kun sælge det, vi selv ville give vores egne kæledyr, udtaler Nichlas Stage, stifter og ejer af animondo.
- Derfor går vi aldrig på kompromis med kvaliteten af vores foder. Vi sørger for at holde os opdateret på den nyeste viden om dyrenes ernæring og sundhed, så vi kan rådgive vores kunder bedst muligt.

Foder på abonnement

Hos animondo får du ikke bare et godt foder til dit kæledyr, du får også en god service og hurtig levering. Du kan bestille dit foder online døgnet rundt, og animondo leverer det lige til din dør inden for 1-3 hverdage. Du kan også spare penge ved at tilmelde dig animondos abonnementsservice, hvor du får dit foder leveret automatisk hver måned. Og hvis du har spørgsmål eller brug for hjælp, kan du altid kontakte den venlige og kompetente kundeservice.

- Vi vil gerne gøre det nemt og bekvemt for vores kunder at handle hos os. Derfor har vi lavet en overskuelig og brugervenlig hjemmeside, hvor du nemt kan finde det foder, du leder efter. Du kan også læse mere om vores produkter og få tips og inspiration til at passe godt på dit kæledyr, fortæller Nichlas.

Animondo er mere end bare en webshop. Det er et fællesskab af dyreelskere, der deler en passion for at give deres kæledyr det bedste liv. Når du handler hos animondo, bliver du en del af dette fællesskab, og du støtter samtidig en dansk virksomhed, der har hjertet på rette sted.

- Vi er meget taknemmelige for alle vores kunder, der vælger at handle hos os. Vi sætter stor pris på deres tillid og loyalitet. Vi vil gerne give noget tilbage til dem og til dyrene, der betyder så meget for os. Derfor støtter vi forskellige dyrevelfærdsorganisationer og projekter, der gør en forskel for dyrene i Danmark og i verden.

Så hvis du vil forkæle dit kæledyr med et lækkert og nærende foder, så besøg animondo i dag. Du finder os på animondo.dk, hvor du kan se vores store udvalg af foder og tilbehør til hunde, katte og heste. Du kan også følge os på Facebook, hvor du kan holde dig opdateret på nyheder, tilbud og konkurrencer.

animondo - Vi elsker dit kæledyr!

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.